Grėsmė, kurios niekas nemato

Grėsmė, kurios niekas nemato

Svarbiausiu vakar dienos politiniu įvykiu tapo ataskaitos „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas“ pristatymas. Eilinį kartą visi šunys kariami ant Rusijos. Nors apie tikrąsias grėsmes nacionaliniam saugumui patys saugumiečiai taip ir neprakalbo. Negana to, į daugelį visuomenei svarbių klausimų atsakyti nenorėjo, o kai kurių užduoti ir visai neleido.

Vakar, prieš Valstybės saugumo departamentui (VSD) ir Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui (AOTD) skelbiant naujausias grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą, signataras Zigmas Vaišvila paskelbė skandalingą faktą - jau dvejus metus Lietuvos specialiosios tarnybos kratosi atsakomybės imtis tirti, kokią grėsmę nacionaliniam saugumui daro pati Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tačiau signataras neketina nuleisti rankų, todėl kreipėsi į generalinį prokurorą Evaldą Pašilį dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo dėl VSD ir AOTD prie KAM vadovų neveikimo.

Z.Vaišvila dar 2016 m. kovo 31 d. kreipėsi į Seimą, generalinį prokurorą, VSD ir AOTD vadovus. Signataras Lietuvos specialiųjų tarnybų vadovų prašė ištirti didžiausią grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui - Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės veiklą ir buvimą iki šiol Rusijos Federacijos valstybės paslaptimi. Z.Vaišvila pateikė tai patvirtinantį Rusijos Federacijos URM ir ambasados Lietuvoje atsakymą į jo prašymus pateikti informaciją dėl D.Grybauskaitės darbo ir pareigų 1991 m. TSRS ambasadoje Vašingtone, JAV. Rusija atsisakė pateikti šią informaciją, motyvuojant tuo, kad D.Grybauskaitė iki šiol yra Rusijos valstybės federaliniais įstatymais saugomas subjektas, o informaciją apie ją galima pateikti tik pačiai D.Grybauskaitei sutikus. Respublikos prezidento kanclerio rašte Z.Vaišvilai paaiškinta, kad prezidentė D.Grybauskaitė nesuteiks tokio sutikimo.

Signataras atkreipia dėmesį, kad prezidentė D.Grybauskaitė net VRK savo pasirašytose 2009 m. ir 2014 m. kandidato į Respublikos Prezidentus rinkimų anketose pateikė prieštaringus ir žinomai melagingus duomenis apie save dėl priklausymo LKP ar TSKP perversmo prieš Lietuvą organizavimo metu. Prezidentė D.Grybauskaitė, siekdama nuslėpti savo siuntimą į JAV TSRS siuntimu 1991 m. ir darbą TSRS ambasadoje JAV, 2014 m. net pakeitė savo biografiją - nurodė, kad JAV ji buvo ne 1991 m., o 1992 m. Signataras įsitikinęs, jog prezidentė savo biografiją pakeitė tyčia: „Ramūnas Bogdanas yra viešai sakęs, kad 1992 m. Dalia Grybauskaitė organizavo Vytauto Landsbergio keliones. Tai kur tuo metu iš tiesų ji buvo? JAV ar Lietuvoje? Reikėtų susiderinti pozicijas prieš kalbant. Tai tik patvirtina signatarės Birutės Valionytės mintį, kad vykstant svarbiausiems Nepriklausomybės įvykiams, prezidentė buvo kitoje barikadų pusėje. Be to, klastoja dokumentus, teikiamus VRK.“

Kaip teigia Z.Vaišvila, jis Lietuvos specialiosioms tarnyboms nurodė ir faktą, kurį, pasak jo, gali patvirtinti tuometinis ministras pirmininkas Gediminas Vagnorius ir tuometinis užsienio reikalų ministras Algirdas Saudargas: „Kad 1999 m. Lietuvos Vyriausybė buvo gavusi JAV Vyriausybės nurodymą per 24 valandas išsiųsti iš JAV antrąjį pagal rangą Lietuvos ambasados JAV asmenį D.Grybauskaitę.“ Deja, į šiuos klausimus signataras atsakymų iš VSD ir AOTD negauna jau dvejus metus.

„Mūsų saugumiečiai tikina, kad didžiausia grėsmė yra Rusija. Bet Rusijos valstybės paslaptis iki šiol vadovauja Lietuvai. Negana to, vykdo vieną provokaciją po kitos. Kaip tik šiandien ji pradeda dar vieną provokaciją - Rusijos žvalgybų atstovų po diplomatine priedanga išsiuntimą. Visi šie veiksmai turėtų būti vertinami kaip potencialiai labai didelė grėsmė Lietuvai. Jie gali sukelti karinius veiksmus, panašius į tuos, kurie buvo išprovokuoti Kryme ir Rytų Ukrainoje“, - įsitikinęs Z.Vaišvila.

Todėl praėjus dvejiems metams Z.Vaišvila kreipėsi į LR generalinį prokurorą E.Pašilį, prašydamas išreikalauti iš VSD ir AOTD prie KAM medžiagą, surinktą dėl pateiktų aplinkybių apie D.Grybauskaitę. „Nustačius, kad medžiaga nerenkama ir tyrimas nevykdomas, prašau pradėti ikiteisminį tyrimą dėl LR VSD vadovo Dariaus Jauniškio ir AOTD prie LR KAM buvusio vadovo Alvydo Šiupario bei dabartinio vadovo Remigijaus Baltrėno tarnybos pareigų neatlikimo. Tai straipsnis, numatytas Baudžiamajame kodekse“, - sako signataras. Jis taip pat kreipėsi ir į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį dėl D.Jauniškio apkaltos proceso pradėjimo.

VSD užsiima cenzūra: kruopščiai atsirenka, į kieno klausimus teiksis atsakyti

Iš karto po Z.Vaišvilos spaudos konferencijos, žiniasklaidai savo veiklos ataskaitas pristatė VSD ir AOTD vadovai D.Jauniškis ir R.Baltrėnas. Pristatant didžiausias grėsmes nacionaliniam saugumui, abu vadovai akcentavo Rusijos grėsmę tiek šnipinėjimo, tiek karine prasme. Esą Rusijos žvalgybą ypač domina kitąmet Lietuvoje vyksiantys prezidento rinkimai, kuriuos ji gali bandyti destabilizuoti. „Tikėtina, kad Rusijos programišiai, panaudodami kibernetines priemones, sieks daryti įtaką Lietuvoje vyksiantiems rinkimams“, - rašoma ataskaitoje. Departamento nuomone, Rusija sieks, kad jai palankios politinės jėgos bandys iškelti kandidatus rinkimuose ir turėti savo atstovų valdžios institucijose. VSD taip pat tikina, kad Maskva sieks supriešinti visuomenę ir pakirsti šios pasitikėjimą demokratiniais procesais, kas ypač bus aktualu prieš rinkimus.

Nors konkretumų pačioje ataskaitoje šį kartą buvo išvengta, nebuvo apeita ir KGB korta. Anot Lietuvos žvalgybos, Rusijos žvalgybos tarnybos, verbuodamos Lietuvos piliečius, vis dar naudojasi Rusijos archyvuose esančia įslaptinta informacija apie buvusius KGB agentus Lietuvoje. Rusijos žvalgyba ieško ir bando kompromituoti buvusius Sovietų Sąjungos tarnybų slaptuosius bendradarbius, kurie to nėra deklaravę ir šiuo metu dirba Lietuvos valstybės institucijose bei disponuoja Rusijos žvalgybos tarnybas dominančia informacija ar gali paveikti priimamus sprendimus. Anot jo, Rusija taip pat aktyviai verbuoja į Karaliaučių vykstančius žmones, net ir tuos, kurie nesusiję su valstybės institucijomis. 2017 m. buvo sulaikyti trys Lietuvos piliečiai, įtariami šnipinėjimu Rusijai. Visi trys asmenys buvo užverbuoti Rusijoje, bendradarbiavo ir teikė informaciją Rusijos žvalgybos tarnybai keletą metų.

„Suvaldyti tą situaciją labai sudėtinga. Mano galva, liustracijos procesas Lietuvoje nebuvo pakankamai sėkmingas, iš principo sudėtinga, nes daug dokumentų išvežta į Rusiją“, - sakė D.Jauniškis. Pasak jo, vis dar yra žmonių, kurie neprisipažino bendradarbiavę su KGB. D.Jauniškis nedetalizuoja, kiek tokių žmonių institucijose galėtų dirbti.

Paklaustas, apie kokius verbavimo atvejų skaičius būtų galima galvoti, D.Jauniškis nenorėjo būti konkretus. Beje, D.Jauniškis į didelę dalį žurnalistų klausimų atsakė formaliomis „nenorėčiau komentuoti“, „į šį klausimą dabar neatsakysiu“, „apie konkrečius faktus negalėčiau kalbėti“ frazėmis. Saugumo vadovas netgi atsirinko, su kuo norės bendrauti konferencijoje. Mat salėje sėdinčiam signatarui Z.Vaišvilai netgi nebuvo leista užduoti klausimo D.Jauniškiui. Prabilęs signataras tuojau pat buvo užtildytas, o tarp žiūrovų sėdinti Seimo narė Rasa Juknevičienė iš vietos pradėjo šaukti, esą signatarui reikėtų iškviesti apsaugą. Tai buvo ne vienintelis ponios, buvusios krašto apsaugos ministrės išsišokimas konferencijoje. Vos prasidėjus žurnalistų klausimams, parlamentarė vieną žurnalistą apkaltino ryšiais su Rusija. „Rusai veikia ir Lietuvoje. Jūs esate to pavyzdys“, - tokiais žodžiais parlamentarė pertraukė kalbantį žurnalistą. Matyt, tokio žemo lygio komentarą išprovokavo žurnalisto klausimas apie mūsų saugumiečių sąjungininkų teikiamos informacijos objektyvumą.

Vos baigę konferenciją, saugumo vadai suskubo apleisti konferencijų salę, o išklausyti atvykusių piliečių klausimų atsisakė.

Svarbi informacija

Norinčių išsiaiškinti tiesą - daugėja. Signataras Bronislovas Genzelis šiandien įregistravo pranešimą Generalinėje prokuratūroje, kad jungiasi prie kovo 21 d. pateikto signatarų Audriaus Butkevičiaus ir Zigmo Vaišvilos dokumento. Jame signatarai kreipėsi į generalinį prokurorą Evaldą Pašilį, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl tęstinės teroristinės ir antivalstybinės buvusio Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko Vytauto Landsbergio veiklos.

Trigrašis

Regis, visuomenei svarbiausios nacionalinės grėsmės VSD vadukui D.Jauniškiui nelabai rūpi. O gal nemato to, kas panosėj, kai vaikšto užkelta galva. Kieno rankomis valdomi saugumiečiai, jei nesugeba atsakyti nei į pateikiamas užklausas, nei apsimesti, kad bent kiek nuoširdžiai rūpinasi visuomenės saugumu. Nejau visas jų darbas - kasmet po knygelę išleisti.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder