Į Baltijos jūrą atklydusiems delfinams čia gali būti pavojinga

Į Baltijos jūrą atklydusiems delfinams čia gali būti pavojinga

Afrikiniam kiaulių marui toliau plintant Trakų rajono ūkiuose, Veterinarijos tarnyba ketina kreiptis į prokuratūrą dėl ūkininkų, kurie žinodami apie galimą ligą, pardavinėjo savo paršelius. Veterinarų vadovas Jonas Milius neatmeta galimybės išsiieškoti iš ūkininkų ir dezinfekcijos išlaidais, kurios siekia mažiausiai 11,6 tūkst. eurų.

J. Milius BNS aiškino, kad tarnyba kreipsis į prokuratūrą dėl ūkininkų, kurie žinodami apie gaištančias kiaules nepranešė veterinarams. Inspektoriai nustatė, kad vienas ūkininkas nepranešė apie nudvėsusią paršavedę ir pardavė jos paršelius kaimynui, o šis, paršiukams nudvėsus, juos užkasė ir apie ligą pranešė tik tada, kai ėmė kristi suaugusios kiaulės.

„Kreipsimės į prokuratūrą bent dėl tų ūkininkų. Tai yra labai sudėtinga situacija, kai užkasamos kiaulės, slepiama, kad jos nudvėsė, ir dar po visą kaimą paršiukai keliauja“, – BNS sakė J. Milius.

Jis piktinosi dėl ūkininkų neatsakingumo ir teigė, kad bus griebiamasi ir piniginių sankcijų. Pirmiausiai šie ūkininkai negaus kompensacijų už paskerstas ir nudvėsusias kiaules, jie nepretenduos į Europos Sąjungos išmokas, taip pat gali gauti administracines baudas iki 200 eurų. J. Milius neatmeta ir galimybės bandyti išieškoti išlaidas už užkrato židinio sunaikinimą.

„Vieno židinio dezinfekcija mums kainuoja apie 40 tūkst. litų (11,6 tūkst. eurų). Bet tai tik tiesioginės išlaidos: skerdimas, policijos postai, dezinfekcija, jau net neskaičiuojant darbuotojų atlyginimų ir aplink esančių didelių kiaulių kompleksų nuostolių. Jie gi patiria nuostolių, nes nebegali išvežti produkcijos ir kaina krenta“, – aiškino Veterinarijos tarnybos vadovas.

J. Milius tvirtino, kad kitą savaitę tarsis su premjeru Algirdu Butkevičiumi dėl galimybės įpareigoti seniūnus, kad šie nuolat eitų pas ūkininkus, stebėtų situaciją ir informuotų žmones apie grėsmes.

„Kol kas nežinau, ar tai bus mano, kaip operacijų vadovo įsakymu daroma, ar prireiks Vyriausybės nutarimo. (...) Seniūnai privalo gyventi bendruomenėse ir kalbėtis su žmonėmis, negali taip būti, kad mes atvažiavę iš Vilniaus randame užkratą, o jie nieko nežino“, – aiškino J. Milius.

Veterinarijos tarnyba pranešė, kad penktadienį nustatyti dar 3 nauji afrikinio maro atvejai Trakų rajone. Jų iš viso jau yra 6. Pasak specialistų, ligą tikriausiai išplatino patys ūkininkai.

Tyrimo metu nustatyta, kad nepaisydami visų perspėjimų ir draudimų, kaimo gyventojai apžiūrinėjo susirgusias kiaules, vaikščiojo iš tvarto į tvartą. Be to, kiaulių šėrimui naudojo termiškai neapdorotus pašarus iš žolės ir grūdų, o tai vienas iš galimų kelių virusui plisti, ypač jei maro židiniai nustatomi tarp laukinių šernų.

Šiuo metu prie įvažiavimų į Lieponių kaimą budi policija. Išvažiuojantys ir įvažiuojantys automobiliai dezinfekuojami.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder