Kalnalaukio kapinyne - kuršių moters turtai

Paveldas

Dešimtmečius kasinėjamas Lazdininkų (Kalnalaukio) kapinynas šiemet archeologams padovanojo ypatingą radinį - turtingos VI-VII amžiuje gyvenusios kuršių moters kapą.

Pasak Kretingos muziejaus Archeologijos skyriaus vedėjo Donato Butkaus, šiame, 500-ajame, kape ties palaidotos kuršės viršugalviu tradiciškai buvo padėtas keraminis puodelis. Moterų kapuose įprasta rasti ir gintarinę verpstę.

Archeologų džiaugsmui, radinių šiame kape buvo ir daugiau - moteris buvo palaidota papuošta iš įvairiaspalvių stiklo karoliukų suvertu vėriniu, žalvarine sage, dekoruota sidabro plokštele su mėlyno stiklo akute, apyrankėmis.

Mirusiosios amžiaus, deja, nustatyti neįmanoma, nes rūgšti dirva neleido išlikti nei kaulams, nei dantų vainikams - apie metus būtų galima spėti pagal dantų nusidėvėjimo laipsnį.

Kiti šiemet tyrinėjami kapai kol kas archeologų radinių gausa nelepina - aptinkamas vienas kitas keraminis puodelis bei šukių, žalvarinis žiedas, stiklo karoliukas, smiltainio galąstuvas, naudotas galąsti ginklams. Pastarasis radinys - vyro įkapės.

Tiesa, šiemetiniai kasinėjimai dar tik įpusėjo - kasmet jie čia vyksta apie mėnesį.

"Gali būti, jog praeityje, dar senovėje, kapai jau buvo paliesti kažkieno rankos", - spėjo D. Butkus.

Kalnalaukio kapinyne žmonės buvo laidojami II-XII amžiuje be jokios chronologinės pertraukos. Čia yra rasta geležies lydymo krosnelės liekanų, tarp kitų įvairiausių kapų - įdomus kario kapas.

Kalnalaukio kapinyno paslaptys pradėtos tirti dar nuo 1940 metų. Pasak D. Butkaus, 1933-iaisiais naujakuriams čia buvo išdalyti sklypai ir, pradėjus statyti sodybas, atkasta įvairių senienų. Garsas apie jas pasiekė Kretingos muziejų, vėliau - tuometinį Kauno Vytauto Didžiojo kultūros muziejų. Tuomet ir prasidėjo archeologiniai kasinėjimai. Nuo tų laikų yra ištirtas apie 16 tūkst. kvadratinių metrų plotas. Iš viso čia - apie 10 ha, taigi, anot D. Butkaus, archeologų dar laukia daug darbo ir, tikimasi, radinių, padėsiančių užpildyti trūkstamas istorijos grandis apie tai, kaip gyveno ir kas buvo protokuršiai.

Dalis šio kapinyno radinių kartu su kitais bus eksponuojami Vilniaus nacionaliniame muziejuje spalį atidaromoje parodoje, skirtoje kuršių gentims - kuršių materialinė kultūra taip koncentruotai bus demonstruojama pirmą kartą.

Giedrė NORVILAITĖ

Sidebar placeholder