Kas apgins didvyrio garbę?

Kas apgins didvyrio garbę?

Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, partizaninio karo vado Adolfo Ramanausko-Vanago duktė, planuoja su teisininkų pagalba apginti apšmeižto tėvo garbę ir patraukti atsakomybėn viešųjų ryšių specialistę Rūtą Vanagaitę, viešai pareiškusią, esą A.Ramanauskas-Vanagas buvo tapęs NKVD agentu, išdavė visus savo bendražygius ir paskutinėse kalbose liaupsino komunizmą. Tiesa, A.Ramanauskaitė-Skokauskienė tikisi, kad tėvo garbę gins ir Seimas arba prokurorai, nes šmeižtas prieš jį yra ir šmeižtas prieš Lietuvą.

„Tai yra mirusio, nužudyto už Lietuvos laisvę žmogaus niekinimas. Mano tėtis buvo ne eilinis partizanas, o partizanų vadas, vadovavęs partizaniniam judėjimui. Šmeižikė, apie kurią net nenoriu kalbėti, tikrai žinojo, kad jis yra Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracijos signataras. Signatarai, pasirašę šitą deklaraciją, yra mūsų Nepriklausomybės signatarai. Deklaracija yra pripažinta mūsų teisės aktu. Šmeižiant mano tėvą, sąmoningai taikyta į mūsų valstybingumą. Tėvą norėta apšmeižti ne tik kaip žmogų, bet ir kaip partizanų vadą. Už tai net yra numatyta baudžiamoji atsakomybė ir toks juodinimas turėtų rūpėti ne tik man, kaip jo dukrai, bet ir visiems, nes tai yra išpuolis prieš mūsų valstybingumą“, - „Vakaro žinioms“ sakė A.Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Ji nesiėmė spėlioti, ar R.Vanagaitė savo iniciatyva ėmėsi šmeižto kampanijos, ar buvo pastūmėta pastarosios širdies draugo, tariamo „nacių medžiotojo“ Efraimo Zurofo, tačiau pritaria istoriko, Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos nario Arvydo Anušausko nuomonei, kad R.Vanagaitė „žinių“ galėjo pasisemti iš E.Zurofo, o šis galėjo gauti partizanų vado kankintojo Nachmano Dušanskio melagingus užrašus.

A.Ramanauskaitei-Skokauskienei siaubą kelia R.Vanagaitės išvedžiojimai, kad partizanų vadas susižalojo pats.

„Tėvo kankinimo aktą skaičiau daugybę kartų. Visada ima šiurpas, nes sužalojimai - kraupūs. Kaip galima sakyti, kad žmogus sau pasidarė tuos sužalojimus? Be to, 1993 metais buvo atlikta kompleksinė teismo medicininė fizikinė techninė ekspertizė, kurios akte aiškiai pasakyta, kad A.Ramanauskas-Vanagas visumos tokių sužalojimų, kurie jam buvo padaryti, pats negalėjo atlikti. Manau, kad šmeižtas yra sąmoningas veiksmas, nes tėčiui pripažinti visi nepriklausomoje Lietuvoje turėti aukščiausi apdovanojimai, jam grąžintas karinis laipsnis, visa, kas erzino mūsų valstybės priešus, ir dabar erzina. Todėl žeminant jį, žeminamas ir visas valstybingumas. O žmogaus nebėra, jis nebegali apsiginti“, - sakė A.Ramanauskaitė-Skokauskienė, beje, buvusi Seimo narė. Eksparlamentarė sako svarstanti galimybę su teisininkų pagalba apginti tėvo garbę.

„Visos galimybės svarstytinos, nes, kaip jau sakiau, tas žmogus apsiginti negali. Ir jis ne šiaip eilinis žmogus, o žmogus, nužudytas už tai, kad gynė Lietuvos laisvę. Todėl ir valstybės reikalas yra valstybingumą ginti“, - teigė partizanų vado dukra.

R.Vanagaitė „Vakaro žinioms“ tvirtino nesijaučianti apšmeižusi mirusį žmogų, o per jį - ir visą partizaninį judėjimą bei valstybingumo gynimą, nes esą yra susipažinusi su medžiaga, o ne viską išlaužusi iš piršto, ir esą E.Zurofas su tuo visai nesusijęs.

„Tai yra A.Anušausko kliedesiai. Yra 20 tomų Ypatingajame archyve. Dėl nieko niekas nėra tikras, tačiau visi istorikai savo darbuose tuos tomus cituoja. O apie bendradarbiavimą su NKVD ir KGB niekas neužsimena, nes istorikams tokie faktai nepatinka. Aišku, aš nesu dėl nieko tikra, tačiau mano tikslas buvo šiuos faktus pateikti Seimo Valstybės istorinės atminties komisijai, kad ši apsvarstytų, ar tai yra tiesa, ar netiesa. Nes man nepatinka, kai iš KGB dokumentų paimama tik tai, kas atitinka oficialią poziciją“, - tikino R.Vanagaitė.

Beje, viešųjų ryšių specialistė sako visai nesigailinti, kad apjuodino Lietuvos didvyrį, nes nesijaučia šmeižusi, o esą tik pateikusi galimai tikrą informaciją. Jos tikslas buvo priversti Seimo komisiją apsispręsti, ar galima kitus metus skelbti A.Ramanausko-Vanago metais (kitąmet minėsime jo gimimo 100-ąsias metines).

„Galbūt buvo klaida, kad pateikiau informaciją žiniasklaidai, o ne tik Seimui“, - tik dėl to gailisi R.Vanagaitė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder