Marija BUNKAITĖ, asmeninių finansų trenerė:
Žinoma, kiek tas orus atlyginimas yra ir kiek kam užtenka, kad žmogus jaustųsi įvertintas, priklauso ir nuo situacijos. Orus ir turėtų reikšti, kad atlyginimo užtenka ne tik pravalgyti, bet dar ir papildomiems poreikiams patenkinti ir ateičiai atsidėti.
Galvodama apie Vilniuje gyvenantį vieną žmogų nuomojamame bute, manau, jis galėtų drąsiai pragyventi oriai už 2000 litų. Tiek užtektų pavalgyti, turėti kur miegoti, papramogauti, žiemą batus nusipirkti, atostogauti ir apie ateitį dar pagalvoti. Šeimoje jau norisi, kad žmonės uždirbtų nors po 1500 litų, jei auginami du vaikai. Greičiausiai tokie žmonės vis tiek moka paskolą, jiems reikia rūpintis didesniu butu, nemažai kainuoja ir pramogos. Nereikia pamiršti, kad regionuose orus atlyginimas sieks mažiau, nes čia orumą skatinančių vilionių mažiau. Ne tiek daug prekybos centrų ir brangių pramogų, kurių žmogus neįpirkdamas ir nesijaus oriai.
Tiesa, nereikia manyti, kad jeigu uždirbsi daugiau, tai daugiau ir sutaupysi, taip nėra, visuomet atsiranda skylių, kurias norėtųsi užkišti. Matau pavyzdžių ir kai šeimos turėdamos 15 tūkst. per mėnesį biudžetą nesijaučia itin turtingos, nes jiems žodis „oriai“ reiškia dvi prabangias mašinas, didžiulį butą miesto centre ir atostogas tolimiausiuose kraštuose.
Svajonių atlyginimas priklauso nuo žmogaus svajonių. Teko kalbėti su vaikų namų auklėtiniais, kuriems 1500 yra svajonių atlyginimas, o 2000 ir daugiau iš viso sunkiai suvokiami skaičiai. Versle dirbantis žmogus jau svajoja apie 10 000 ir daugiau. Daug priklauso nuo paties darbo ir auklėjimo. Visi suprantame, kad valytojai nereikėtų svajoti apie 5000 atlyginimą, o teko skaityti, kad kažkokio banko valdytojo atlyginimas siekia ir visus 100 000 litų.
KOTRYNA, ekonomistė:
Nelygu kas yra orus atlyginimas. Jei tai tokia suma, kurios užtektų ne tik pavalgyti, bet ir papramogauti, tai turėtų būti apie 5000 litų. Netaupant maistui ir nuomai reikia 2000 litų per mėnesį, o papildomai pramogoms reikia dar šiek tiek. Mes dar tiek negauname, nes neseniai pabaigėme mokslus. Manau, tokį atlyginimą turėtų gauti žmogus, pagal specialybę dirbantis 3-4 metus. Žinoma, vargu ar taip Lietuvoje vyksta, bet norėtųsi, kad taip būtų. Aš pati neturiu svajonių atlyginimo, jis turbūt nuo kiekvieno žmogaus svajonių priklauso ir nuo to, kiek dabar žmogus gauna. Jei vienam 35 tūkst. reiškia svajonių atlyginimą, tam, kuris tiek gauna, svajonių atlyginimas atrodo visai kitaip.
VLADIMIRAS, farmacininkas:
Man orus atlyginimas yra 5000 litų. Bet iki jo dar reikia pasistengti. Bet baisu, kad tokio atlyginimo Lietuvoje galima iš viso negauti. Jei manytume, kad svajonėms ribų nėra, sakyčiau, kad mano svajonių atlyginimas būtų 35 tūkst. Bet Lietuvoje tokios svajonės, atrodo, neišsipildo. Žinoma, tikiu, kad yra tiek gaunančių.
Dainius DIKŠAITIS, buvęs Lietuvos studentų sąjungos pirmininkas:
Žinoma, orus atlyginimas priklauso nuo to žmogaus gyvenamosios vietos ir jo poreikių. Orumas taip pat skiriasi pagal kiekvieno žmogaus suvokimą. Vienam žmogui orus gyvenimas - tai vieno kambario butas su vaizdu į mišką, o kitam tai ežero pakrantė ir didelis namas su pirtimi. Tačiau manau, kad orus atlyginimas Lietuvoje turėtų siekti nuo 2500 iki 3500 litų. Nes kai kur pirkinių krepšelis yra brangesnis, taip pat ir paslaugos brangesnės, o kituose regionuose palankesnės kainos, tad ir atlyginimo reikia mažiau. Tai suma, kurios, mano manymu, turėtų užtekti gyvenant vienam žmogui, o jei tai yra šeimos galva ar vieniša mama, žinoma, ir suma turėtų būti didesnė, nes kyla atsakomybė ir keičiasi išlaidos.
Svajonių atlyginimą apibrėžti gerokai sunkiau. Manau, kad pagrindinis svajonių atlyginimo kriterijus turėtų būti toks, kad ta suma pinigų turi padėti žmogui dvasiškai tobulėti ir patenkinti savo svajonių, tobulėjimo poreikius. Tai gali būti studijos, keliavimas, domėjimasis išskirtinėmis tradicijomis. Galbūt Lietuvoje tai būtų suma tarp 5000-10 000 litų.
OLEGAS, muzikantas:
Sutikčiau su tokia suma, man 3000 atrodo normalus atlyginimas. Šiuo metu galiu pasakyti, kad galiu oriai gyventi už uždirbamus pinigus. Jei kalbėtume apie svajonių atlyginimą, tai reikia priminti, kad svajonėms juk ribų nėra. Tiesą sakant, gal pas mus nėra tokio atlyginimo, apie kurį svajoju. Bet jei reikėtų įvardyti sumą, manyčiau, kad man užtektų 10 tūkst. litų, tai netgi yra daugiau, nei užtenka. Galima laisvai gyventi, nesijaudinti dėl nekilnojamojo turto kainų.
JAKATERINA, laikrodžių meistrė:
Na, jeigu litais, tai turbūt orus atlyginimas galėtų būti maždaug 3000 litų į rankas. Be maisto ir būsto išlaikymo, šių pinigų dar užtektų ir pakeliauti. Jeigu žmogus gyvena šeimoje, tuomet kiekvienam reikėtų uždirbti po 3000 litų. Žinoma, šiek tiek daugiau reikėtų uždirbti ir tuo atveju, jeigu butas ne nuosavas, o nuomojamas. Dabartinė mano situacija artima tokiam oriam atlyginimui, o mano svajonių atlyginimas turėtų būti toks, kad užtektų mano poreikiams. Žinoma, moteriai visuomet reikia šiek tiek visko daugiau nei vyrui. Bent po 10 tūkst. šeimoje, man atrodo, užtektų. Nors Lietuvoje, man atrodo, mažai kas tokius atlyginimus gauna, gal todėl ir svajonių.
Boguslavas GRUŽEVSKIS, Darbo ir socialinių tyrimų instituto direktorius:
Pirmiausia reikia paminėti, kad vieno ir visiškai objektyvaus atsakymo į klausimą, koks tas atlyginimas yra orus, gal ir nėra. Tačiau atsakymas dažniausiai susideda iš dviejų nuolat kintančių dalių: tos materialiosios pusės ir emocinės, savo emocinių poreikių patenkinimo. Taigi darbo užmokesčio kategorija yra pastangos ir darbo užmokesčio atitikimas.
Jeigu kalbame apie orų apmokėjimą, suma turėtų maksimaliai tenkinti žmogaus poreikius. Kiekvieno žmogaus poreikiai yra skirtingi. Tačiau labai svarbu ir motyvacija, žmonės turi būti orūs savo įmonei ir stengtis, kad įmonė iš darbuotojo gautų naudą. Nes sėkmė įmonėje reiškia ir sėkmę darbuotojo kišenėje.
Kalbant apie pačią sumą, reikia paminėti realų minimalų gyvenimo lygį. Šiandien jis nėra teisingai skaičiuojamas, bet jis priklauso nuo vartojimo krepšelio, į kurį mes sudėsime būtiniausius poreikius. Šiandien Lietuvoje vienam asmeniui minimaliems poreikiams patenkinti reikia turėti apie 920 litų. Orus atlyginimas yra tas, kuris nesukelia įtampos su minimaliu poreikių patenkinimu. Tad jis turėtų būti apie 2 kartus didesnis nei realus minimalus gyvenimo lygis. Tad šiandien gauti apie 1500-1800 litų į rankas gali būti minimali to oraus atlyginimo suma. Žinoma, galima būtų skaičiuoti ir tris kartus didesnį orų atlyginimą už minimalius poreikius, tuomet žmogus galėtų gyventi oriai ir nesijaudinti, kad laikinas darbo netekimas ar kitos kliūtys jam sugriautų planus ir priverstų jausti nuolatinę įtampą.
Neseniai atliktas tyrimas rodo, kad žmonės dar kitaip vertina šį skaičių. Tyrime buvo apklausti skurdžiai gyvenantys žmonės, kurie nurodo, kad jų poreikiams visiškai patenkinti gali užtekti 1200 ar net 1100 litų. Tai arba jie labai sąžiningi sau, arba žino, kad daugiau tikėtis neverta.
Jeigu kalbėtume apie lietuvio svajonių atlyginimą, daug priklauso nuo žmogaus svajonių. Bet jeigu apibrėžtume, tai galėtų būti nuo 5 tūkst. (60 tūkst. per metus). Tai nedidelė suma ir visai laisvai tai nepagyvensi, bet tai jau normali suma. Žinoma, jei kalbėtume apie trumpalaikį kontraktą, kai žmogus žino, kad pajamas gaus tik metus ar kelerius, tuomet tai turėtų būti nuo 9 tūkst. per mėnesį (100 tūkst. per metus). Tuomet jau užtektų ir namą nusipirkti, ir oriai gyventi, pakeliauti, turėti padorų automobilį.
Romas LAZUTKA, ekonomistas:
Žinoma, labai sunku pasakyti, koks tas atlyginimas turėtų būti orus. Bet noriu pasakyti, kad, lyginant su kitomis šalimis, Lietuva išsiskiria procentu, kuris nuo sukurto produkto tenka darbo užmokesčiui. Pas mus ši dalis yra viena mažiausių Europoje. Tai reiškia, kad kažkas pasiima daugiau, o turbūt tai yra tas, kas samdo tuos darbuotojus.
Be to, yra didelis nedarbas. O kai yra didelis nedarbas, tai kam mokėti daug, jei gali mokėti mažai. Vis tiek žmogus neturi kur dėtis ir eis dirbti už mažesnį atlyginimą. Be to, yra ir kita dalis - žmonių neorganizuotumas. Lietuvoje niekas nesugeba suorganizuoti streiko, o tada darbdavys nė negalvoja apie tai, kad būtų galima mokėti ir daugiau. Todėl Lietuvoje dar galioja posakis: „Nelinkėčiau tau gyventi iš atlyginimo.“
Šiandien pakanka su Lietuva sugretinti Lenkiją ar Estiją, kur atlyginimai yra didesni apie 40 proc. (mūsų pinigais Lenkijoje atlyginimas siekia 3128 litus, o Estijoje - 2710 litų - aut. past.). Tai kodėl Lietuvoje tokie negalėtų būti, kad galėtume oriau gyventi?
Rašyti komentarą