Kovo 19-oji - šv. Juozapas, Pempės diena.
Senoliai sakydavo, kad po švento Juozapo, Pempės dienos, merginos jau pradeda tvarkyti savo gėlių darželius, sėja ankstyvąsias gėles, sodina daržovių daigus. Patirtis rodė, kad nuo švento Juozapo lydeka - nerštan, o gervė - raistan. Po švento Juozapo sniegas turi būti taip patirpęs, kad iš pėdos ir jautis atsigertų.
Kovo devynioliktoji, pirmadienis - 79-oji metų diena (pirmoji 12-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 287 dienos.
Savo vardadienius šiandien švenčia: Juozapa, Juozapas, Juozapota, Juozapotas, Juozapina, Juozas, Juozė, Juzė, Prutenis, Vilė, Vilys;
rytoj: Filomena, Filomenas, Irma, Irmantas, Irmantė, Irmė, Irmgarda, Irmina, Tautvilė, Žygimantas, Žygimantė;
poryt: Benedikta, Benediktas, Benas, Benys, Diksas, Liailas, Lingailė, Nadas, Reda, Redas, Saulius.
Dangaus kūnai
Saulė šiandien teka 6.23, leidžiasi 18.31. Dienos ilgumas - 12.08.
Penktąją delčios dieną Mėnulis teka 4.52, leidžiasi 15.17.
Saulė Žuvų ženkle.
Protingos mintys
"Teisingumas mažuose dalykuose nėra mažas dalykas" (Markas Aurelijus).
Lietuva kovo 19-ąją
1938 m. Lietuvos Vyriausybė priėmė Lenkijos ultimatumą ir sutiko užmegzti diplomatinius santykius su Lenkija.
1972 m. pogrindžio sąlygomis pradėta leisti "Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika".
1990 m. Vyriausybė nutarė įsteigti 37 sienos perėjimo punktus.
1997 m. Lietuvoje atlikta dešimttūkstantoji atvira - prapjovus krūtinės ląstą - širdies operacija. Pirmoji - 1964 metais.
1999 m. Vilniuje atidarytas Prancūzijos kultūros centras.
2002 m. Tarptautinė gintarininkų asociacija "2001 metų gintarininko" titulą suteikė fotomenininkui, dviejų gintaro muziejų-galerijų Nidoje ir Vilniuje savininkui Kazimierui Mizgiriui.
2003 m. Europos Parlamente Briuselyje atidaryta nuotraukų ir dokumentų paroda "Baltijos laisvė - Europos atsakomybė", pristačiusi disidentų judėjimą Lietuvoje.
2009 m., eidamas 50-uosius metus, po ilgos ir sunkios ligos Vilniuje mirė žinomas fotografas Michailas Raškovskis.
2009 m. Lietuva ir Sent Lusija užmezgė diplomatinius santykius.
2009 m. Kipre, Nikosijos mieste, atidarytas Lietuvos garbės konsulatas.
Įdomiausi kovo 19-osios įvykiai pasaulio istorijoje
1519 m. gimė Prancūzijos karalius, valdęs 1547-1559 metais, Henrikas II.
1563 m. Prancūzijoje baigėsi pirmasis hugenotų karas. Po jo hugenotams buvo suteiktos kai kurios teisės.
1813 m. gimė škotų keliautojas ir misionierius Deividas Livingstonas (David Livingstone), 1855 metais Afrikoje atradęs Viktorijos krioklį.
1821 m. gimė anglų keliautojas seras Ričardas Bertonas (Richard Burton). Persirengęs maldininku, jis išnaršė šventuosius islamo Mekos ir Medinos miestus. Jis taip pat išvertė pasakų rinkinį "Tūkstantis ir viena naktis".
1861 m. Naujojoje Zelandijoje visiška kapituliacija baigėsi vietos gyventojų - maorių - maištas.
1872 m. gimė rusų teatro veikėjas, koncertų ir baletų pastatymų organizatorius Sergejus Diagilevas.
1905 m. gimė artimas nacistų lyderio Adolfo Hitlerio (Adolf Hitler) pagalbininkas ir architektas Albertas Špėras (Albert Speer).
1906 m. gimė vokiečių pulkininkas Adolfas Eichmanas (Adolf Eichmann), Antrojo pasaulinio karo metais suvaidinęs svarbų vaidmenį naikinant žydus. 1960 metais Izraelio agentai sugavo jį Argentinoje. Atgabenus į Izraelį, jis buvo nuteistas mirti.
1920 m. JAV atsisakė pasirašyti Versalio sutartį ir prisijungti prie Tautų Sąjungos, bijodamos, kad bus įtrauktos į kitą karą Europoje.
1930 m. mirė britų ministras pirmininkas konservatorius Arturas Džeimsas Balfūras (Arthur James Balfour), pagarsėjęs pirmiausia jo vardo deklaracija, pažadėjusia žydams valstybę Palestinoje.
1932 m. Australijos Sidnėjaus mieste oficialiai atidarytas Uosto tiltas.
1944 m. spaudžiama Adolfo Hitlerio (Adolf Hitler) Vengrija sudarė nacistinę vyriausybę, ir vokiečių armija įžengė į šią šalį.
1950 m. mirė amerikiečių rašytojas Edgaras Raisas Barezas (Edgar Rice Burroughs), istorijų apie Tarzaną autorius.
1964 m. po Alpėmis atidarytas Didysis Šv. Bernardo tunelis, sujungęs Šveicariją su Italija.
1970 m. Erfurte pirmą kartą po Vokietijos padalijimo susitiko Vakarų ir Rytų Vokietijų vadovai Vilis Brantas (Willy Brandt) ir Vilis Štofas (Willy Stoph).
1978 m. JT Saugumo Taryba balsavo už tai, kad į Libaną po Izraelio išpuolių būtų pasiųstos taikdariškos pajėgos.
1982 m. argentinietis prekiautojas metalo laužu Pietų Džordžijos valstijoje iškėlė Argentinos vėliavą. Po šio incidento vėliau kilo karas dėl Folklendų salų.
1994 m. Azerbaidžano sostinėje Baku, metro traukinyje sprogus galingai bombai, žuvo 12 žmonių, o dar 53 buvo sužeisti.
1996 m. musulmonų ir kroatų valdžiai perėmus paskutinį serbų kontroliuotą rajoną, Sarajevas po ketverių metų vėl buvo suvienytas.
1997 m. mirė abstraktaus ekspresionizmo mokyklos įkūrėjas Vilemas de Koningas (Willem de Kooning).
1999 m. daugiau kaip 50 žmonių žuvo, Rusijos pietuose esančio Vladikaukazo miesto turgavietėje sprogus bombai.
2001 m. pirmą kartą po 130 metų Paryžiaus meru tapo socialistų atstovas - prie Prancūzijos sostinės vairo stojo Bertranas Delano (Bertrand Delanoe).
2002 m. Bolonijoje nušautas Italijos vyriausybės patarėjas Markas Bjadžis (Marco Biagi), vadovavęs prieštaringai sutiktos darbo reformos rengimui.
2003 m., artėjant invazijai į Iraką, JAV ir Didžiosios Britanijos karo lėktuvai virš pietrytinės šalies dalies išbarstė beveik 2 mln. atsišaukimų irakiečiams.
2004 m. Taivano prezidentui Čen Šuibianui (Chen Shui-bian) pavyko išvengti pasikėsinimo į jo gyvybę, kai jis Tainano mieste buvo surengęs prezidento rinkimų agitacinę kampaniją. Paleista kulka prezidentą sužeidė į pilvą. Viceprezidentė Aneta Lu (Anette Lu) taip pat buvo sužeista.
2009 m. Azerbaidžano rinkėjai per referendumą patvirtino pasiūlymą panaikinti įstatymą, draudžiantį vienam asmeniui siekti daugiau kaip dviejų prezidento kadencijų.
Rašyti komentarą