Į redakciją kreipėsi klaipėdietės, auginančios mažus vaikus, ir teiravosi, kodėl vaistinėse daugiau nei du mėnesius nebėra interferono - vaisto vaikų slogai gydyti. Mūsų skaitytojos nerimavo, ar šis vaistas nėra paimtas iš prekybos vietų kaip netinkamas vartoti.
Pritrūko žaliavų
Kaune įsikūrusios akcinės bendrovės "Hormoniniai prepartai", kurioje ir gaminamas interferonas, prekybos vadybininkė I. Jakelaitienė mums paaiškino, kad taip atsitiko dėl objektyvių priežasčių, kadangi jau tris mėnesius nėra medžiagų jam gaminti. Be to, vadybininkė pažymėjo: "Interferonas yra gaminamas iš natūralaus hormono ir yra efektyvus vaistas slogai gydyti. Šiuo sezono metu jis turi didžiulę paklausą, todėl esame patys suinteresuoti kuo greičiau pradėti gamybą. Tad gruodžio mėnesį šie prepartai vėl pasirodys vaistinėse."
"Vakarų ekspreso" pakalbinta Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ir farmacijos įmonių inspekcijos provizorė J. Kuberkienė garantavo, jog interferonas - labai efektyvus vaistas. Jos tvirtinimu, preparatas laikinai negaminamas, kadangi pasibaigė žaliava, vežama iš Rusijos. Buvo reikalinga licencija, kuriai gauti prireikė nemažai laiko."
Gali skirti tik pediatras
Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės pavaduotoja pediatrijai, vaikų ligų gydytoja L. Girčienė, paprašyta papasakoti apie vaistus nuo slogos ir konkrečiai interferoną, akcentavo: "Interferonas nėra panacėja. Šis preparatas vartojamas dar nuo sovietinių laikų. Per tuos metus rinkoje atsirado daug kitų, ne ką blogesnių vaistų.
Mamos turėtų žinoti, kad vaikams, kurių imunitetas tik formuojasi, kenkia ir iš natūralių medžiagų gaminami preparatai. Nors interferono sudėtyje yra natūralaus hormono, tačiau tai - toksiškas preparatas. Tad negalima piktnaudžiauti šiais vaistais, ypač lašinti jų į nosį profilaktiškai. Interferonas - priešvirusinis, t.y. priešuždegiminis preparatas, kurį vaikui gali skirti tik pediatras."
Pasak gydytojos, savo nuožiūra vaikui gydant slogą, galima pažeisti jo nosies gleivinę. Pažeidus gleivinę ne tik prasidės uždegiminiai procesai, bet ir vaikas susirgs chroniška sloga, jam išsivystys sinusitas.
"Slogai gydyti bei kvėpavimui palengvinti pediatrai savo pacientams dažniausiai skiria oksolino tepaliuką, nes jį naudojant nėra rizikos pažeisti nosies gleivinę.
Kadangi sloga - taip pat rimta liga, kaip ją gydyti, sprendžia tik specialistas. Visos ligos yra gydomos individualiai. Nėra blogų ar gerų medikamentų, tiesiog tai, kas tinka vienam pacientui, gali būti nepriimtina kitam."
Česnakas - puiki dezinfekcijos priemonė
Anot Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės pavaduotojos pediatrijai L. Girčienės, mamos, turinčios mažamečius vaikus, turėtų labiau propaguoti natūralias profilaktikos priemones.
"Susirgus vienam iš šeimos narių, visų pirma reikia jį izoliuoti nuo sveikųjų. Bendraujant su ligoniu būtina užsidėti vienkartines apsaugos kaukes. Efektyviausia profilaktikos priemonė nuo uždarose patalpose sklandančių bakterijų ir virusų - visur išdėliotos česnako skiltelės. Česnakas - puiki dezinfekcijos priemonė."
Teikiamos konsultacijos telefonu
Kad ir koks geras būtų interferonas bei kiti farmacininkų reklamuojami vaistai, pediatrai prašo tėvelių, jog šie, prieš apsilankydami vaistinėje, visų pirma vaiką parodytų specialistui. Juo labiau kad pediatrą galima ne tik išsikviesti į namus, bet ir pasikonsultuoti telefonu.
Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro III padalinyje, t.y. buvusioje III poliklinikoje, poilsio dienomis visą parą budi gydytojų brigada. Darbo dienomis budintys šeimos gydytojai ir pediatrai dirba nuo 20 val. iki 8 val. Telefonai kosultacijai - 496758, 496759.
Rašyti komentarą