Linas Linkevičius: NATO adaptacija turi užtikrinti visapusišką Aljanso pasirengimą reaguoti į grėsmes

Linas Linkevičius: NATO adaptacija turi užtikrinti visapusišką Aljanso pasirengimą reaguoti į grėsmes

Artėjančiame NATO šalių vadovų susitikime Varšuvoje svarbu siekti sprendimų, kurie užtikrintų, kad Aljanso adaptacija besikeičiančiai saugumo aplinkai išlaikytų visapusišką jo pasirengimą reaguoti į grėsmes, iškilusias NATO šalims, teigė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius trečiadienį Vilniuje vykusiame Šiaurės Atlanto tarybos (NAC) susitikime.

Teroro išpuoliai Briuselyje ir tebesitęsianti agresija Rytų Ukrainoje, pasak ministro, nuolat primena, kad NATO susiduria su rimtais saugumo iššūkiais, kylančiais iš rytų ir pietų, kuriems reikia deramo atsako.

L. Linkevičius pabrėžė, kad politinės valios reaguoti į grėsmes neužtenka - reikia stiprinti turimus NATO gynybos bei atgrasymo pajėgumus, stiprinti visuomenių atsparumą.

Pasak ministro, NATO viduje vyrauja sutarimas, kad susiduriama su rimtais iššūkiais saugumui, todėl reikia užtikrinti, kad Aljanso adaptacijos procese nebūtų apsiribota tik Parengties veiksmų plano įgyvendinimu. Svarbu paliesti ir tokius esminius klausimus, kaip gynybos finansavimas, branduolinė doktrina, sprendimų proceso efektyvumas ir vadovavimo struktūros optimizavimas.

Ministras taip pat atkreipė dėmesį į hibridines grėsmes. „Propaganda daro didžiulę moralinę žalą, jos poveikis žmonėms nėra mažiau svarbus negu karinė agresija, todėl ji neturi būti nuvertinama", - sakė L. Linkevičius NAC susitikime.

Diskusijoje daug dėmesio skirta NATO dialogui su Rusija. Pasak L. Linkevičiaus, Lietuva, kaip artima kaimynė, yra ne mažiau nei kuri nors kita šalis suinteresuota gerais santykiais su Rusija, tačiau tolesnis bendravimas su Maskva turi būti grindžiamas ne iliuzijomis ar trumparegiškais tikslais, bet konkrečiais faktais. „Tai, ką Rusija daro Ukrainoje ir Sirijoje, neturi nieko bendro su mūsų vertybėmis", - pabrėžė ministras ir pridūrė, kad dialogas su Rusija neturi būti tikslas pats savaime. Jo pagalba turi būti siekiama, kad Rusija pakeistų agresyvią laikyseną ir sugrįžtų prie tarptautinės teisės normų bei įsipareigojimų laikymosi.

Pagrindinis politinis NATO sprendžiantysis organas NAC Lietuvoje lankosi kovo 23-24 dienomis Tarybai vizito metu vadovauja NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Aleksandras Veršbou (Alexander Vershbow).

Trečiadienį surengtoje vakarienėje ir diskusijoje apie NATO adaptaciją taip pat dalyvavo Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir kariuomenės vadas Vytautas Jonas Žukas.

NAC posėdyje ketvirtadienį bus aptariama saugumo padėtis regione, vyks susitikimas su Prezidente Dalia Grybauskaite.

Tą pačią dieną tarybos nariai vyks į Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas" štabą ir poligoną, kur Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas Almantas Leika ir JAV pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas (Ben Hodges) NAC nariams pristatys Baltijos šalyse veikiančių sąjungininkų pajėgas.

NAC buvo įsteigta Šiaurės Atlanto sutartimi. Ji gali susirinkti šalių narių nuolatinių atstovų, ministrų ar valstybių vadovų lygiu. Lietuvoje ji lankosi nuolatinių atstovų lygiu.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder