Netekome režisieriaus Vytauto Dabašinsko

Netekome režisieriaus Vytauto Dabašinsko

Eidamas 85-uosius, iškeliavo dar vienas kino filmų kūrėjas – režisierius Vytautas Dabašinskas (g. 1929 m. Klaipėdoje), palikęs Lietuvos televizijos aukso fonde nemažai dokumentinių ir muzikinių filmų. Baigęs Kinematografijos institutą Maskvoje, jis kartu su režisieriumi Baliu Bratkausku kūrė vaidybinį filmą „Julius Janonis“, o jau nuo 1961 metų atėjo dirbti į Lietuvos televiziją visam laikui, kiek jam buvo atseikėta būti darbingu.

Televizijoje sukūręs pusiau vaidybinį filmą „Laiškas žuvėdrai“ ir vaidybinę juostą „Mano Irena“ pagal V.Miliūno apysaką, Vytautas galutinai atsigręžė į dokumentinį kiną ir stengėsi kurti filmus apie Lietuvos miestus ir žmones (Vilnių, grafiką Joną Kuzminskį, mokytoją S. Guobį), norėdamas kuo labiau išvengti tam laikmečiui būdingų politinių šūkių. Išvengti ne visada pavyko, gal todėl į to meto tikrovę žvelgė su ironija, gana sąmojingai pajuokdamas susiformavusius veidmainiškus mąstymo stereotipus, nepiktai dėl jų įgeldamas ir savo kolegas.

Nuo politinio absurdo pailsėdavo kurdamas muzikinius filmus – „Subatos vakarėlį“, „Keturi sugrįžimai“, „Rūta žalioji“, įamžindamas garsių Lietuvos dainininkų, muzikantų žavias kūrybos akimirkas ir mūsų liaudies dainų grožį.

Jam ėjo 85-ti... Paskutiniai keleri metai Vytautui buvo nelengvi: ekrane nematė ne tik savo ir kolegų sukurtų darbų, bet neįžvelgė ir raidžių, net žydro dangaus, žydinčių gėlių ir žaliuojančių medžių...

Režisieriui V. Dabašinskui atminti Lietuvos televizijos antrasis kanalas rytoj, balandžio 28 dieną 21.10 val. rodys 1970-aisiais jo sukurtą vaidybinį filmą „Mano Irena“.

Atsisveikinimas su velioniu laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ (Ąžuolyno g., salė Nr. 3) nuo balandžio 28 d. 15.30 val. Laidojamas sekmadienį, balandžio 29 dieną 14 val. Saltoniškių kapinėse.

Sidebar placeholder