"Nota Bene" gobšumas pavadintas įmantriau: "Galimo pabrangimo rizika"
Mažai tikėtina, kad koks nors banalus kiaurasamtis rizikuoja per metus ar pusmetį pabrangti vos ne 8 kartus. Tačiau spaudos konferencijoje išaiškėjo, kad „Nota Bene“ pirko virtuvės įrangą per tarpininkus. Ne tiesiogiai iš Vokietijos įmonės „Karcher-Futurtech“. Gamintojas, matyt, būtų pardavęs pigiau. Bet „Nota Bene“, pasirašiusi su kariuomene preliminarią sutartį, lauko virtuvės įrangą tiesiog perpirko. Iš kito tiekėjo. Kai ne viena, bet jau trys grandys siekia uždirbti iš to paties šaukšto, galutinė jo kaina būtinai ūgteli. Be to, gamintojas neleido „Nota Bene“ apklijuoti tą įrangą „Karcher-Futurtech“ lipdukais. Nepaisant to, lipdukai vis vien buvo priklijuoti. Be to, vakarykštė spaudos konferencija atskleidė, kad iš Lietuvos kariuomenės užsakymo, o tiksliau - iš mokesčių mokėtojų norėjo pasipelnyti ne vienas, bet net du tarpininkai. Nors preliminari sutartis dėl lauko virtuvės įrangos už 174 tūkst. eurų buvo pasirašyta tik su „Nota Bene“. Nes būtent ši firma laimėjo viešojo pirkimo konkursą.
Spaudos konferencijos ir „Nota Bene“ viešų pasiaiškinimų, net apgailestavimų prireikė tada, kai spaudos konferencijos išvakarėse Lietuvos kariuomenė pranešė, kad, neatgavusi 174 tūkst. eurų, kreipsis į teismą. O „Nota Bene“ sutinka atsiimti įrangą, už kurią kariuomenė užmokėjo 3351,48 euro be PVM. Ir grąžinti tik šią sumą. Dar vienas smūgis privačiai bendrovei - Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos iniciatyva „Nota Bene“ įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą. Mat laiku nepristatė turistinių prekių. O atsidūrus nepatikimųjų sąraše iškyla rizika, kad negalėsi 3 metus dalyvauti valstybinių institucijų organizuojamuose viešųjų pirkimų konkursuose.
Kiaurasamčio, net ir vokiško, kainą žino kiekviena namų šeimininkė. Todėl ir užkliuvo tikrintojams. Tačiau kas būtų, jei per perpardavinėtojus pirktume tankus, sudėtingą medicinos techniką, įvairias technologijas ir t.t.? Išpūstos kainos turbūt liktų nepastebėtos. O valstybė per tarpininkus finansiškai nugręžta. Kiekvienas, prilipęs prie valstybės užsakymo, nusirėžtų savo dalį. Ir būtų galima pareikšti, kad remtasi užsienio partnerių kainodara.
Anot „Nota Bene“ direktoriaus A.Jazgevičiaus, „iš tos situacijos bendrovė stipriai pasimokys“. Esą šitoje nekasdienėje situacijoje dėl pirminio streso buvo netinkamai pavartoti kai kurie posakiai. Bet „Nota Bene“ demonstruoja gerą valią ir sutinka susigrąžinti virtuvės įrangą, dėl kurios kilo ginčas. Ir kuri pabrango įvertinus galimo pabrangimo riziką. Bet kariuomenės pagrasinimą teismu A.Jazgevičius teigė laikantis nelogišku ir teisiškai nepamatuotu.
A.Jazgevičiui pritarė ir „Nota Bene“ advokatas Marius Rindinas. Anot M.Rindino, preliminarią sutartį su Lietuvos kariuomene galima nutraukti ir be teismo. Vien šalių susitarimu. Esą teismas niekam nebus naudingas. Tačiau kas galėtų paneigti, kad, teismams pradėjus preliminarią sutartį narplioti, gali į viešumą išlįsti dar nemalonesnių dalykų?
„Nota Bene“ yra laimėjusi ne vieną Lietuvos kariuomenės skelbtą viešojo pirkimo konkursą. Ir kairiųjų, ir dešiniųjų valdymo laikais. Krašto apsaugos ministerijai vadovaujant įvairiausių politinių pažiūrų ministrams. Tad „auksinis“ šaukštas tik atskleidė, kad iš principo galima per viešuosius pirkimus ir perpirkėjus nugręžti bet kokį valstybinį sektorių. Tarkime, sustatant į pirkimo grandinėlę kuo daugiau perpirkėjų. Ir per didelę galutinę kainą pavadinant „galimo pabrangimo rizika“. Ar „užsienio partnerių kainodara“. Nes mes, vos išgirdę „užsienio partneris“, iškart bet kokį finansinį budrumą prarandame.
Kaip valstybė gali sustiprėti, jei net šaukšto nesugeba nusipirkti už finansiškai protingą kainą? Jei tenka už jį permokėti 8 kartus? Jei net kariuomenė nugręžiama? Ir kaskart, kai kas nori atkurti teisybę, įveliamas į sutarčių punktus bei papunkčius. Taip teisiškai išvartoma, kad net teismai ir prokuratūra sunkiai išnarplioja. A.Jazgevičius vakarykštėje spaudos konferencijoje patvirtino, kad pernai, kai prokuratūra pirmąkart pradėjo tyrimą, buvo apklaustas. Kaip liudininkas? Kaip specialus liudininkas? Kaip įtariamasis? A.Jazgevičius teigia neatsimenantis. O šiemet, kai tyrimas atnaujintas, „Nota Bene“ vadovas dar neapklaustas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą