Nusikaltėlių medžioklė Lietuvoje nepelninga

Nusikaltėlių medžioklė Lietuvoje nepelninga

"Top 10"

 

"Vakarų eksprese" pasirodžiusi žinutė, kad rugpjūčio 28 dieną JAV sulaikytas FTB labiausiai ieškomų žmonių dešimtuke buvęs poligamijos sektos lyderis Vorenas Džefsas, sulaukė skaitytojų susidomėjimo. Gavome prašymų plačiau papasakoti apie labiausiai ieškomų nusikaltėlių dešimtukus JAV ir Lietuvoje.

JAV Federalinių tyrimų biuro (FTB) labiausiai ieškomų nusikaltėlių dešimtuko idėja kilo 1949 metais per FTB direktoriaus Edgaro Huverio ir Tarptautinės žinių tarnybos vyriausiojo redaktoriaus Viljamo Kinslio Hačinsono pokalbį. Jie šnekučiavosi, kaip reikėtų paremti FTB pastangas gaudant "kiečiausius vyrukus".

Ši diskusija virto išspausdintu straipsniu, sulaukusiu daugybės palankių visuomenės atsiliepimų. Todėl 1950 m. kovo 14 dieną FTB oficialiai paskelbė sąrašą, kuris turėjo sustiprinti teisėsaugos struktūrų galimybes sugauti ieškomus pavojingus nusikaltėlius.

Sąraše nebuvo akcentuojama numeracija. Tačiau praeityje FTB identifikuodavo individus pagal eilės numerį sąraše. Taip gimė labiausiai ieškomų dešimtukas.

Sąrašas dažnai iškabinamas viešose vietose, tokiose, kaip pašto skyriai. FTB taip pat naudojasi radiju ir televizija. Nuo 1988 metų JAV rodoma TV laida "America's Most Wanted" apie labiausiai ieškomus nusikaltėlius. Bet kuris amerikietis gali paskambinti nemokamu telefono numeriu ir pranešti pareigūnams informaciją apie ieškomus asmenis.

Per dešimtuko gyvavimo laiką sąraše buvo atsidūrę 482 asmenys, iš jų - septynios moterys. Pareigūnai sugavo 453, iš jų trečdalį (147 nusikaltėlius) - su tiesiogine gyventojų pagalba.

FTB taip pat sudaro labiausiai ieškomų teroristų, dingusių žmonių ir kitus sąrašus.

Liko devyni

Sugavus minėtą sektos lyderį V. Džefsą, kurį laiką sąraše liko devyni ieškomi asmenys. Kai bėglys pagaunamas ar nušaunamas, paprastai praeina kelios savaitės, kol jo vietą sąraše užima kitas asmuo, pakankamai pavojingas, kad būtų įtrauktas į labiausiai ieškomų dešimtuką. Kandidatus tvirtina pats FTB direktorius.

Tik prieš kelias dienas V. Džefsą sąraše pakeitė Ralfas B. Filipsas, pabėgęs iš kalėjimo, nušovęs policininką, kitą sužeidęs. Tačiau jis jau pagautas, taigi sąraše šiuo metu vėl liko devyni bėgliai.

Pačiame dešimtuke eiliškumo nėra. Pavyzdžiui, FTB tinklapyje "Al Qaeda" vado Osamos bin Ladeno nuotrauka yra antroje pozicijoje, nors žiniasklaida jį vadina JAV priešu Nr. 1.

Galimybė praturtėti

Už kiekvieną bėglį siūloma nemenka pinigų suma. Brangiausiai, žinoma, įvertintas O. bin Ladenas. Už pagalbą jį sugaunant JAV Valstybės departamentas šiuo metu siūlo 25 milijonus JAV dolerių. Dar du milijonai siūlomi per fondą, kurį įkūrė Oro linijų lakūnų asociacija ir Oro transporto asociacija.

O sugavus sąraše esantį kolumbietį Diegą Leoną Montoją Sančesą, galima uždirbti penkis milijonus JAV dolerių. Narkotikų baronas kaltinamas didelio masto kokaino gamyba ir įvežimu į JAV.

Už dar du ieškomuosius siūloma po milijoną. Tai Džeimsas Bulgeris, Bostono nusikalstamos grupuotės vadeiva, kaltinamas daugybe žmogžudysčių, reketu, prekyba narkotikais. Taip pat Viktoras Gerena, persekiojamas už ginkluotą apiplėšimą Konektikute. Jis paėmė įkaitais du sargybinius ir pagrobė 7 milijonus JAV dolerių.

Likę penki asmenys įvertinti kukliau - "tik" po 100 tūkstančių dolerių. Tai Chorchė Alberto Lopesas Orozko, nušovęs moterį ir jos vaikus - dviejų ir ketverių metų berniukus. Robertas Viljamas Fišeris nužudė savo žmoną ir du jaunus vaikus, po to susprogdino namą. Glenas Stiuartas Godvinas, dukart pabėgo iš kalėjimo, kuriame kalėjo už žmogžudystę. Ričardas Styvas Goldbergas seksualiai santykiavo su keliomis jaunesnėmis nei 10 metų mergaitėmis (lytinių santykių vaizdai vėliau rasti jo kompiuteryje). Donaldas Judžinas Vebas Pensilvanijoje nušovė policijos šefą, prieš tai brutaliai sudaužęs jo galvą ir veidą sunkiu buku daiktu.

Rusai irgi moka milijonus

Po Beslano tragedijos Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FST) pažadėjo 10 mln. JAV dolerių už čečėnų vadų Aslano Maschadovo ir Šamilio Basajevo galvas. Čečėnų sukilėliai atsakydami pasiūlė 20 mln. dolerių už Rusijos prezidento Vladimiro Putino galvą.

2005 metų kovą A. Maschadovas buvo nukautas. Netrukus FST paskelbė sumokėjusi 10 mln. JAV dolerių atlygį už informaciją, kuri padėjo rasti ir sunaikinti čečėnų sukilėlių lyderį.

"Į FST kreipęsi piliečiai suteikė būtinų duomenų, - žurnalistams sakė FST atstovas. - Šiems piliečiams piniginis atlygis visiškai išmokėtas. Jeigu bus būtina, jiems bus padėta persikelti į kitą Rusijos regioną ar kokią nors musulmonišką valstybę", - sakė jis.

Tačiau šių metų liepą, kai per Rusijos specialiųjų pajėgų operaciją buvo susprogdintas Š. Basajevas, niekas jau nebekalbėjo apie 10 milijonų atlygį. Tik V. Putinas pasidžiaugė Basajevo sunaikinimu ir liepė apdovanoti visus operacijos dalyvius.

Šiuo metu FSB interneto svetainėje esančiame ieškomųjų sąraše yra 12 asmenų. Nė už vieną nesiūlomas joks atlygis. Įdomu tai, kad net 10 iš 12 jau yra sulaikyti arba sunaikinti. Neaišku, ar tai - puikūs rusų tarnybų darbo rezultatai, ar tiesiog reto informacijos atnaujinimo pasekmė.

Lietuvoje - tryliktukas

Šių metų pradžioje Lietuvos kriminalistai, pasekę užsienio kolegų pavyzdžiu, sudarė labiausiai ieškomų šalies nusikaltėlių dešimtuką. Anksčiau pareigūnai šios minties kratėsi - teigė nenorintys iš savo darbo daryti šou.

Lietuviai savotiškai pranoko savo kolegas amerikiečius. Šiuo metu Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) tinklapyje ieškomiausių nusikaltėlių sąraše - net trylika asmenų.

Akivaizdu, kad šis skaičius pareigūnams sėkmės neprideda. Lietuvoje labiausiai ieškomas nusikaltėlis, keliomis žmogžudystėmis įtariamas Romas Zamolskis sėkmingai slapstosi nuo policijos jau beveik penkerius metus.

Antrasis įrašytas 1951 m. gimęs Nikita Antonovas, įtariamas 2002-ųjų vasarą per išgertuves nužudęs savo sugėrovę.

Trečiasis - 1971 m. gimęs Žilvinas Gudaitis, peiliu nudūręs savo draugą. Ketvirtasis - 48 metų Kęstutis Sudeikis. 2003 metų liepą jis nudūrė sugyventinę. Penktasis - 45 metų Genadijus Snegiriovas. Per išgertuves sumušė savo tėvą, šis vėliau ligoninėje mirė.

Šeštu ir septintu numeriu tarp ieškomiausių nusikaltėlių įvardytų Mantas Dockus ir Neringa Gromaitė. Šie asmenys įtariami 2004 metais pagrobę Didžiosios Britanijos pilietį milijonierių.

Aštuntas - 44 metų Eligijus Šmidtas. Šis buvęs istorijos mokytojas ieškomas dėl pasikėsinimo į policijos pareigūno gyvybę.

Dar penki asmenys ieškomi už sukčiavimus ar vagystes.

Atsitiktinė atranka

Akivaizdu, kad sąrašas gana padrikas. Jame nėra netgi šiuo metu garsiausio Lietuvoje ieškomo asmens - Viktoro Uspaskicho. Išskyrus R. Zamolskį, sąraše dominuoja vadinamieji buitiniai žudikai ir sukčiai.

Pasak pareigūnų, ieškomų įtariamųjų sąrašas sudaromas atsitiktinės atrankos principu, taip pat remiantis jų nusikaltimų sukeltu atgarsiu visuomenėje.

VRM Kriminalinės policijos Asmenų paieškos skyriaus viršininkas komisaras Igoris Ksendzovas, "Vakarų ekspreso" paklaustas, kodėl sąraše yra ne dešimt, o trylika pavardžių, teigė, kad rytoj gali būti nors ir aštuoniolika.

"Sąrašas sudaromas atsitiktinės atrankos principu, pagal tai, kas svarbu einamuoju momentu, - teigė pareigūnas. - Juk ieškomųjų Lietuvoje yra keli tūkstančiai, todėl pavardės nuolat keičiasi".

Anot I. Ksendzovo, tik R. Zamolskis sąraše išlieka, nes šis nusikaltėlis esąs "tarsi Osama bin Ladenas Lietuvoje" - labiausiai ieškomas bėglys.

Paklausus, ar už vertingą informaciją apie ieškomuosius galima tikėtis atlygio, I. Ksendzovas teigė kad tikrai bus atlyginta, ir ne tik pinigais.

"Atlyginimas gali būti ne tik finansinis, - "Vakarų ekspresui" sakė I. Ksendzovas, vengęs kalbėti apie atlygio dydį. - Pavyzdžiui, vertingos dovanos taip pat yra atlyginimas".

Klaipėdoje dešimtuko nėra

Klaipėdos miesto vyriausiojo policijos komisariato (VPK) atstovas spaudai Albinas Strumyla teigia atsimenąs tik vieną atvejį, kai už informaciją apie ieškomą nusikaltėlį buvo siūlomas atlygis.

1995 metais Klaipėdoje, juvelyrinių dirbinių parduotuvėje "Deimantas", buvo įvykdytas ginkluotas užpuolimas. Nuo plėšiko kulkų žuvo vyr. policininkas Zigmas Renkė ir pardavėja Edita Skrinskienė, kuri buvo nėščia.

Dviejų žmonių nužudymu kaltintas klaipėdietis Sigitas Norkus anksčiau irgi dirbo VPK, buvo Patrulinės tarnybos bataliono policininkas, tačiau 1993 m. kovą iš ten atleistas.

Nors S. Norkus ir buvo sulaikytas, tačiau 1995-ųjų liepą kartu su 11 suimtųjų išdaužė skylę sienoje ir per pagalbines patalpas pabėgo iš VPK areštinės. Visi bėgliai buvo surasti, išskyrus S. Norkų.

Klaipėdos policija asmeniui, suteikusiam realią informaciją, padėsiančią sulaikyti besislapstantį S. Norkų, tuomet buvo pažadėjusi 4 000 Lt užmokestį.

Jei dabar kas nors sugautų S. Norkų, ar gautų žadėtąjį atlygį? VPK atstovas spaudai teigė negalįs tiksliai pasakyti, nes keitėsi vadovybė, ir dėl premijos reikėtų klausti naujų vadovų.

O ar Klaipėdoje yra sudarytas labiausiai ieškomų dešimtukas?

"Dešimtuko nėra. Policija tiesiog dirba savo darbą, o visokie dešimtukai labiau yra žurnalistų reikalas", - "Vakarų ekspresui" teigė A. Strumyla.

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder