Pacientai dėl destrukcinių V. Andriukaičio veiksmų kreipėsi į Prezidentę, Seimo pirmininką ir Premjerą

Pacientai dėl destrukcinių V. Andriukaičio veiksmų kreipėsi į Prezidentę, Seimo pirmininką ir Premjerą

30 pacientų organizacijų vienijanti Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba (LPOAT) prašo Prezidentės Dalios Grybauskaitės, Seimo pirmininko Vydo Gedvilo ir Ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus sustabdyti ministro Vytenio Andriukaičio sveikatos priežiūros sistemą griaunančius bei pacientų ir medikų visuomenę priešinančius veiksmus. Praėjusią savaitę ministras peržengė visas ribas, priimdamas Lietuvos istorijoje precedento neturintį sprendimą išbraukti iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Kolegijos Lietuvos pacientų atstovus.

„Atstovaudami Lietuvoje pacientų interesams, kreipiamės į Jus norėdami atkreipti aukščiausių šalies vadovų dėmesį į prastėjančią situaciją Lietuvos sveikatos apsaugos srityje. Mums didelį nerimą kelią per pastaruosius du mėnesius SAM vadovybės priimti sprendimai ir nekonstruktyvūs vieši pareiškimai, skaldantys visuomenę, pacientų, gydytojų ir gydymo įstaigų bendruomenes“, – sakoma D. Grybauskaitei, V. Gedvilui ir A. Butkevičiui adresuotame kreipimesi.

Pasak LPOAT pirmininkės Vidos Augustinienės, V. Andriukaitis viešojoje erdvėje yra ne vieną kartą minėjęs, kad jo vadovaujama ministerija planuoja apriboti pacientų teisę naudotis Privalomojo sveikatos draudimo įmokomis, kompensuojant gydymą privačiose sveikatos priežiūros įstaigose.

„Esame įsitikinę, kad tokios nuostatos įgyvendinimas skaudžiai smogtų Lietuvos pacientams, gydytojams, gydymo įstaigoms ir visai visuomenei. Privačių sveikatos priežiūros įstaigų eliminavimas iš Lietuvos sveikatos sistemos neabejotinai paskatins dar didesnes pacientų eiles valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose, „vokelių kultūros“ išvešėjimą, gydytojų emigraciją, sveikatos priežiūros paslaugų kokybės smukimą, uždelstų ligos atvejų padažnėjimą. Tai neabejotinai pablogins sveikatos priežiūros kokybę ir prieinamumą Lietuvos pacientams“, – teigia V. Augustinienė.

LPOAT trijų svarbiausių valstybės pareigūnų taip pat prašo atkreipti dėmesį į Lietuvos istorijoje precedento neturintį atvejį – 2013 m. vasario 20 d. ministras V. Andriukaitis pasirašė įsakymą, kuriuo iš SAM Kolegijos sudėties buvo išbraukti LPOAT, Lietuvos gydytojų sąjungos ir Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų atstovai. Formuojant dabartinės sudėties SAM Kolegiją, LPOAT negavo siūlymo deleguoti savo atstovo į Kolegiją. LPOAT pacientų teises SAM Kolegijos darbe aktyviai atstovavo nuo 2005 m. sausio 19 d.

„Dėl tokio vienašališko ministro V. Andriukaičio sprendimo, SAM Kolegijoje nebeliko nė vieno Lietuvos pacientų organizacijoms atstovaujančio atstovo. Deja, dėl tokio sprendimo labiausiai nukentės Lietuvos pacientai, kurių balsai SAM bus girdimi vis rečiau. Pacientai turi būti įtraukti į sveikatos politiką. Jų dalyvavimas padės politikams greičiau reaguoti į gyvybiškai svarbius sergančių žmonių poreikius“, – tvirtina daugiau nei 20 tūkstančių narių vienijančios pacientų organizacijos pirmininkė.

Anot V. Augustinienės, toks V. Andriukaičio sprendimas yra kerštas už tai, kad pacientai atsisakė palaikyti skubotus ministro planus dėl vadinamosios „sveikatos apsaugos reformos“, kurią pacientai vertina, kaip sveikatos sistemos griovimą. Moters teigimu, jau anksčiau V. Andriukaitis parodė visišką nesiskaitymą su LPOAT, viešojoje erdvėje diskreditavo organizaciją ir jos atstovus, kaltindamas juos „nesąžiningumu“, „tarnavimu farmacininkams ir privatininkams“.

„Norime priminti, kad LPOAT yra Tarptautinio pacientų organizacijų aljanso ir Europos pacientų forumo narė. Mūsų bendras tikslas – pacientų balsas turi būti išgirstas Lietuvoje, Briuselyje ir visoje Europos Sąjungoje“, – pabrėžia V . Augustinienė.

LPOAT yra vienintelė Lietuvoje visų grupių ligų pacientams atstovaujanti organizacija. LPOAT vienija 30 įvairiomis ligomis (artrito, astmos, Bechterevo, diabeto, epilepsijos, krūties, galvos smegenų, prostatos ir kitomis vėžio, nefrologinėmis, onkohematologinėmis, osteoporozės, sutrikusios psichikos, Parkinsono ligomis sergančių, žemaūgių, storulių, laringehtomuotų, stomuotų žmonių, nacionalinę donorų asociaciją, celiakijos ir maisto netoleravimo draugiją, akromegalija ir kitomis hipofizės, retomis onkologinėmis ligomis bei cistine fibroze) sergančiųjų asociacijas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder