Pažeidimų auditoriai randa vis daugiau

Pažeidimų auditoriai randa vis daugiau

Valstybės kontrolės pernai baigtų 50 finansinių (teisėtumo) auditų metu buvo audituota beveik 23 mlrd. litų 2011 metais panaudotų valstybės biudžeto asignavimų ir pateikta daugiau kaip tūkstantis rekomendacijų, kaip tinkamai valdyti valstybės turtą ir finansus. Pažeidimų pernai nustatyta net 17 proc. daugiau nei užpernai.

Seimui pristatydama valstybinių auditų rezultatus, valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė pažymėjo, kad, prioritetine veiklos auditų sritimi pasirinkus viešojo sektoriaus paslaugų teikimą, buvo atskleistos veiklos problemos teikiant paslaugas piliečiams valstybės įstaigose ir institucijose. Be to, ankstesniais metais atlikę viešųjų pirkimų sistemos apžvalgą, valstybiniai auditoriai ir toliau gilinosi į viešųjų pirkimų vykdymo problemas. Ataskaitoje paminėti svarbiausi 2012 metais baigtų 22 veiklos auditų metu nustatyti trūkumai.

Siekiant didinti valstybinių auditų poveikį, efektyviai naudoti turimus išteklius ir tobulinti darbuotojų profesinę kompetenciją, toliau buvo vykdomos institucijos veiklos tobulinimo priemonės. Ataskaitoje pristatomos šešios institucijos veiklos tobulinimo kryptys. Tobulinant institucijos veiklos planavimą ir stebėseną, 2012 metais pradėta diegti informacinė sistema, kuri apims Valstybės kontrolės veiklos planavimą, vykdymą ir stebėseną, audito rezultatų apskaitą, personalo ir dokumentų duomenų valdymą.

2012 metų veiklos ataskaitoje pristatyti ir svarbiausi tarptautinio bendradarbiavimo renginiai. Vienas iš jų - ES aukščiausiųjų audito institucijų vadovų susitikimas, kuriame Lietuvai patikėta 2013 metais pirmininkauti ES aukščiausiųjų audito institucijų vadovų Ryšių palaikymo komitetui.

„Įgyvendindami 2012 metų valstybinio audito programą nuosekliai siekėme užsibrėžtų tikslų ir į 2013 metus atėjome pasirengę naujiems iššūkiams - planuojame nacionalinio ataskaitų rinkinio auditą, dar intensyviau gilinsimės į problemas, kurios kyla teikiant visuomenei viešojo sektoriaus paslaugas“, - sakė G. Švedienė.

Pernai po atliktų valstybinių auditų į valstybės biudžetą grąžinta 7,7 mln. litų, o po valstybinių auditų atkurto turto vertė siekė 101 mln. litų. 17 valstybinio audito ataskaitų svarstyta Seimo Audito komitete, tiek pat sprendimų buvo priimta atlikus finansinius auditus. Teisėsaugos ir kitoms viešojo administravimo priežiūrą vykdančioms institucijoms perduoti 18 auditų rezultatai. 61 proc. nustatytų teisės aktų pažeidimų buvo ištaisyta dar audito metu.

Pati Valstybės kontrolė, įgyvendindama pavestas funkcijas, pernai išleido 25,1 mln. litų. Audito procedūros buvo atliekamos 432 subjektuose, nustatyta 1116 teisės aktų pažeidimų ir pateiktos 1322 rekomendacijos. Beje, pažeidimų pernai užfiksuota net 17 proc. daugiau nei užpernai. Iš viso pažeidžiant teisės aktus buvo panaudota net 472 mln. litų.

Daugiausiai teisės aktų nesilaikymo atvejų nustatyta ministerijoms pavaldžiose įstaigose (383) ir savivaldybių biudžetinėse įstaigose (202). Nustatyta 86 Viešųjų pirkimo įstatymo pažeidimais daugiau nei 2011-aisiais.

Atlikdami veiklos auditus, auditoriai nustatė, kad ligoninių aprūpinimas vaistais nėra racionalus, netekto darbingumo pensijų dydis nepakankamai susietas su prarastomis ir gaunamomis pajamomis, netinkamai organizuotas vaiko teisinis atstovavimas ir vaiko teisių apsauga teisiniuose procesuose, darbas su socialinės rizikos šeimomis yra nerezultatyvus, pagalbos telefono numerio 112 paslaugų infrastruktūra dėl planavimo trūkumo trunka ilgiau nei dešimtmetį, nesudarytos sąlygos apsaugoti gyventojus nuo neigiamo triukšmo poveikio, nepakankamai operatyviai atliekami ikiteisminiai tyrimai ir atskleidžiamos nusikalstamos veikos, nepakanka žmogiškųjų išteklių ikiteisminiam tyrimui atlikti, universitetai studijų programas rengia nepakankamai pagrįsdami jų poreikį ir t.t.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder