Popiežių į Šiaulius pakvietė muzikai

Popiežių į Šiaulius pakvietė muzikai

Prieš 20 metų, rugsėjo 7-osios rytą, apie pusę devynių, prie Kryžių kalno nusileido penki malūnsparniai. Keturiais atskrido policija, apsauga, palyda, o penktuoju – Jonas Paulius II. Čia popiežius aukojo šv. Mišias, kurioms muzikos kūrinius atrinko šiaulietis chorvedys Sigitas Vaičiulionis. Jis ir šiandien nusišypso prisiminęs susitikimą Romoje 1992-aisiais:

„Tada jį pakvietėme apsilankyti ir pamatyti Kryžių kalną. Po metų ir atvyko.“

Popiežius iš karto paklausė, ar iš Lietuvos S. Vaičiulionis prisimena pirmąjį susitikimą su Jonu Pauliumi II. Tai įvyko prieš pusantrų metų iki vizito – 1992 metų pavasarį Vatikane. Maestro vadovaujamas valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ Italijoje dalyvavo festivalyje, iš jo grįždamas pateko į popiežiaus priėmimą.

„Priėmimas vyko Šv. Petro ir Povilo bazilikoje, intarpuose giedojo atskiri chorai, mes, profesionalai, sugebėjome greitai ir daug giesmių sugiedoti, atkreipėme į save dėmesį, – prisimena maestro. – Popiežiui buvome atvežę dovanų rūpintojėlio skulptūrėlę, dvi „Polifonijos“ plokšteles, tautinę juostą – viską sudėliojome ant kėdės. Priėmimo pabaigoje popiežius ėjo per aikštę, sustodamas keliose vietose, ir priėjo prie mūsų.“

RELIKVIJA: Sigitas Vaičiulionis kaip istorinę relikviją brangina šį kuklų leidinį – į jį sudėtos giesmės skambėjo per šv. Mišias, kurias Jonas Paulius II aukojo Kryžių kalne.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„Polifonijos“ kelionę buvo aptemdžiusi netikėta netektis. Kartu su choru į Italiją vyko muzikologas Vytautas Povilas Jurkštas, kuris buvo sulaukęs popiežiaus padėkos rašto. Pats važiavo Šventajam Tėvui išreikšti pagarbos ir padėkoti, tačiau pakeliui, Venecijoje, šv. Morkaus aikštėje, jį ištiko mirtis.

„Popiežius apie tai žinojo ir buvo ypač sujaudintas, todėl priėjęs prie mūsų iš karto klausė, ar mes iš Lietuvos?“ – prisimena S. Vaičiulionis.

Pajuto ypatingą žmogų

Popiežius pasidomėjo, ir iš kokio miesto choras atvykęs. Šiaulių prisipažino nežinąs. Bet muzikams įvardijus, jog gyvena mieste prie Kryžių kalno, Šventasis Tėvas nudžiugo: „Žinau Kryžių kalną.“

„Pusiau rusiškai, pusiau lenkiškai tada jį pakvietėme apsilankyti ir pamatyti Kryžių kalną. Po metų ir atvyko,– šypsosi S. Vaičiulionis. – Su žmona Danute juokavome, kad pirmieji popiežių pakvietėme į Šiaulius. Tai, aišku, gražūs sentimentai. Šiandien džiaugiuosi, kad turėsime šventąjį, kuriam bučiavome ranką ir kurio klausėmės.“ Jau iš pirmojo bendravimo likęs prisiminimas apie palaimintąjį Joną Paulių II kaip apie ypatingą žmogų.

„Jis ne save rodė, o matė žmones, – sako S. Vaičiulionis. – Iš tolo, iš kelių šimtų metrų, pakreipia galvą į tavo pusę ir jauti, kad mato tave. Jeigu kalba, tai kalba su tavimi, o ne abstrakčiai su kažkuo. Net jo meldimasis suklupus Kryžių kalne nebuvo tik malda savyje.“

Ženklai

S. Vaičiulionis šv. Mišioms, kurias popiežius aukojo Kryžių kalne, atrinko sakralinės muzikos kūrinius. Savivaldybė išleido juos atskiru leidiniu. Tą giesmių rinkinį maestro dabar brangina kaip istorinę relikviją. Giedojo per šv. Mišias Kryžių kalne tūkstantinis choras – dainininkai iš Šiaulių ir Klaipėdos. S. Vaičiulionis pamena, kokį įspūdį Kryžių kalnas padarė Jonui Pauliui II. Pagal vizito programą jis tuoj po Mišių turėjo malūnsparniu skristi atgal į miestą. Bet nepaisydamas protokolo dar kartą sugrįžo į Kryžių kalną.

„Ir dar vienas nuostabus dalykas atsitiko, – pasakoja S. Vaičiulionis. – Kai pakilo malūnsparnis su popiežiumi, danguje vienu metu švietė saulė, mėnulis ir vaivorykštė – visi trys dangaus ženklai lydėjo Šventojo Tėvo kelionę.

„Stebuklas“ – sakėme tie, kurie ten buvome. O po pusvalandžio, kai jau važiavome Šiaulių link, pradėjo ir lietus lyti.“

Minės žodžiu, muzika, paroda

S. Vaičiulionis yra vienas iš Jono Pauliaus II atvykimo į Kryžių kalną 20-mečio minėjimo iniciatorių.

„Paminėsime ir žodžiu, ir muzika“, – sako muzikas. Minėjimas rengiamas rugsėjo 7-ąją, šį šeštadienį, 16 valandą Kryžių kalno vienuolyno koplyčioje. Dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė primins popiežiaus žodžius, pasakytus Lietuvai. Sakralinės muzikos kūrinius atliks kamerinis ansamblis „Ars vivo“, kuriam vadovauja S. Vaičiulionis. Minėjimo šventės rengėja, Šv. Kazimiero ordino Šiaulių komtūrija, išleido specialų iliustruotą leidinį „Kryžių kalnas. Jo grožis ir galia“.

Į jį sudėtos ir kelios atmintino vizito nuotraukos, citata iš pamokslo Kryžių kalne, įvairiomis progomis vėliau pasakyti žodžiai apie šios sakralios vietos reikšmę. Leidinys dedikuotas ir Kryžių kalno atkūrimo 40-mečiui. Šiemet minima ši sukaktis, nes po kalno sunaikinimo vėl buvo pradėti statyti pirmieji kryžiai.

Fotomenininkas Ričardas Dailidė, kuris popiežiaus apsilankymą Kryžių kalne įamžino nuotraukose, jas vėl parodys. Šeštadienį, rugsėjo 7 dieną, 13 valandą atidarys parodą Šiaulių knygyne- galerijoje „Sielai“.

Atgarsis

Jono Pauliaus II sustojimas Kryžių kalne paskatino pasaulio tikinčiųjų piligrimines keliones į šią šventovę.

Jis lietuviams Kryžių kalne sakė: „Užkopkime čionai, ant Kryžių kalno, ir prisiminkime visus jūsų krašto sūnus ir dukteris, kadaise nuteistus ir įmestus į kalėjimą, išsiųstus į koncentracijos stovyklas, ištremtus į Sibirą ir Kolymą, nuteistus myriop... Jūsų Tėvynėje anuomet siautėjo nežmoniška visuotinė prievartos sistema. Ji trypė ir žemino žmogų. (...) Dėkoju dabar Dievui, kad esu čia ir galiu su jumis mąstyti apie Kristaus Kryžių ir jame slypinčius tiesos ir šviesos lobius.“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder