30-etį paminėjusių Palangos miesto globos namų eilėje – daugiau nei 30 kurorto gyventojų
(2)„Gaila, kad globos namų įstaigos visuomenei vis dar asocijuojasi su blogu kvapu, „vargšų prieglauda" ir „gėda", kad jų artimieji čia gyvena.
Realybė – visai kitokia! Mes stengiamės visur dalyvauti ir įsilieti į bendruomenės gyvenimą, kiek tai mums leidžia mūsų gyventojų sveikata,“ – „Palangos tiltui“ sakė Vaida Bendikė, Palangos miesto globos namų direktorė, įstaigai vadovaujanti jau beveik pusę metų.
Tačiau ji prisipažino: „Dirbti su žmonėmis nėra lengva, ypač kai tie žmonės paliesti negalios, nepagydomų ligų.“
– Kokios šventinio jubiliejaus akimirkos jums buvo jautriausios?
– Šventėje buvo džiugu matyti tiek daug savų veidų, susirinkusių vienoje vietoje. Tarsi būtų susirinkusi visa šeima, artimi bičiuliai.
Labai norėjosi visus sukviesti ir nuoširdžiai padėkoti, apkabinti kiekvieną, kuris aukojo savo laiką, finansus ar dalijosi širdies šiluma.
Tiek daug nuostabių veiklų, renginių, užimtumo, konferencijų sukurta bendradarbiaujant su mūsų ilgamečiais partneriais. Ypatingos padėkos yra nusipelnę Palangos miesto globos namų darbuotojai, jie dirba darbą, kuris reikalauja ypatingų gebėjimų ir kompetencijų, o labiausiai kantrybės, tolerancijos ir empatijos.
– Ką jums pavyko nuveikti direktorės pareigose per beveik pusmetį?
– Vienas lauke – ne karys, ir negaliu visų pokyčių prisiimti vien sau. Kartu su kolegomis ir Palangos miesto savivaldybės socialinės rūpybos skyriumi dirbame kaip viena komanda.
Per 5 mėnesius nuo paskyrimo įstaigos vadove pavyko inicijuoti pakeitimą Valstybinio socialinio draudimo fondo (SODROS) dėl asmenų prašymų nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo: nuo šiol Globos namų įstaigų vadovai turės teisę tvirtinti SODRAI reikalingų dokumentų kopijas ir nereikės kreiptis į notarą, o tai sumažins laiko sąnaudas ir finansinę naštą socialinės globos įstaigoms.
Taip pat Palangos miesto savivaldybės meras ir administracija priėmė teigiamą sprendimą, atsižvelgdami į pateiktą prašymą dėl etatų poreikio. Patvirtinta naujai 1,4 etato.
Pakeisti tvarkos aprašai, atnaujinti pareigybių aprašymai, darbo tvarkos, duomenų apsaugos reglamentai, pergrupuotas įstaigos darbas ir įgyvendinti kiti panašūs pokyčiai, kurie buvo būtini.
Taip pat pagaliau pavyko gauti statybos leidimą teritorijos infrastruktūros renovacijai. Toliau laukia darbų pirkimas, kurį vykdys jau Palangos miesto savivaldybė.
– Ką norėtumėte padaryti, tačiau svajonei trūksta lėšų? Kiek?
– Pagal Globos normas nuo 2029 metų įstaigoje turės būti įrengta relaksacinė erdvė ar priemonės (pvz., raminanti muzika, vaizdai ar pan.), tikslinės grupės poreikiams pritaikyti sensoriniai kambariai su vaizdo, garso, uoslės, lytėjimo, proprioreceptorinę bei vestibiuliarinę (judesio) sistemas stimuliuojančiomis priemonėmis.
Tai kelia iššūkių, nes reikalinga papildoma patalpa, kurios neturime, o didesnis poreikis yra turėti daugiau vienviečių kambarių.
Sensorinės priemonės yra brangios, todėl ieškome alternatyvių, kurios labiausiai atitiktų mūsų senjorų poreikius ir būtų adaptuojamos, kad jomis būtų galima naudotis paslaugų gavėjų kambariuose, užimtumo metu ar integruojant į kineziterapijos veiklas.
Vieną tokį prietaisą apžiūrėjome, jo kaina šiandien – apie 9 tūkst. eurų, o kiekvienais metais kainos tik auga. Žinoma yra ir pigesnių priemonių, bet nusipirkti priemones, kurios tik stovės kampe ir nebus maksimaliai išnaudojamos, nėra tvaru ir su mūsų įstaigos vizija – užtikrinti kokybiškų paslaugų teikimą – nesuderinama.
– Įdomumo dėlei, iš kokių eilučių susideda jūsų biudžetas?
– Mūsų įstaigos biudžetas susideda iš paslaugų gavėjų 80 proc. gaunamų pajamų , 100 proc. tikslinių kompensacijų, 1 proc. turto mokesčio (jei yra mokamas), valstybės dotacijų ir, žinoma, Palangos miesto savivaldybės lėšų.
Taip pat turime paramos gavėjo statusą, o tai reiškia, kad galima mums pervesti paramą tiesiai į sąskaitą arba paskirti 1.2 proc. gyventojų pajamų mokesčio.
– Ar Palangoje pasiūla gyventi globos namuose atitinka realius poreikius?
– Deja, negalime patenkinti visų norinčių gauti ilgalaikes socialinės globos paslaugas. Šiuo metu eilėje yra daugiau nei 30 Palangos miesto gyventojų. Tačiau laikino atokvėpio paslaugą užtikriname visiems norintiems.
– Ar planuojamos papildomo korpuso statybos?
– Palangos miesto savivaldybės administracija planuoja buvusioje „Auskos" teritorijoje statyti Palangos miesto globos namų padalinį.
– Koks yra jūsų vyriausias globotinis ar globotinė?
– Vyriausiam Palangos miesto globos namų gyventojui 95 metai. Džiugina tai, kaip mūsų senjorai išgyvena naujas patirtis ir su ramybe bei lengvumu pasitinka paskutines gyvenimo valandas. Dirbant šioje srityje 16 metų, kiekvienas paslaugų gavėjas ir jo istorija, džiaugsmai ir skausmai pasidaro artimi.
– Mirtis – dažna kiekvienų globos namų lankytoja. Ar visada skambinate išeinančio žmogaus artimiesiems, kad jie paskubėtų atvykti atsisveikinti? Kokia yra jūsų praktika tokiais atvejais?
– Taip, visada informuojame ir bendraujame su artimaisiais, stengiamės palaikyti artimą ryšį informuoti visais klausimais, ypatingai padėti susitaikyti ir išgyventi netekties momentą.
Padėti suprasti, kad ne viskas yra pagal mūsų norus, kad normalu yra jausti pyktį, kaltę, neigimą ir visus kitus netektį lydinčius jausmus.
– O kokius paguodos žodžius tokiu atveju parenkate Anapilin išėjusio žmogaus kambario kaimynams?
– Kiekvienas žmogus netektį priima skirtingai tai priklauso nuo daugybės aplinkybių: kokius ryšius ir santykius palaikė, kaip priima mirties natūralumą.
Dažniausiai senjorai suvokia ir priima mirtį, kaip natūralų gyvenimo tarpsnį, yra susitaikę, aptarę su artimaisiais bei informavę socialinius darbuotojus kokių laidotuvių norėtų, kokiais rūbais nori būti aprengti ir pan.
Mūsų tikslas ir yra palydėti, padėti pasiruošti ir priimti gyvenimo pokyčius kaip tik įmanoma oriau ir lengviau.
– Jūsų globos namuose nėra specifinių tokioms įstaigoms kvapų. Kaip pavyksta švarą užtikrinti?
– Viskas pasidaro tik darymo būdu! Gaila, kad Globos namų įstaigos visuomenei vis dar asocijuojasi su blogu kvapu, „vargšų prieglauda" ir „gėda", kad jų artimieji čia gyvena.
Realybė visai kitokia, kviečiu Palangos miesto žmones susipažinti su mūsų bendruomene ar pasekti mūsų „Facebook" profilį. Mes stengiamės visur dalyvauti ir įsilieti į bendruomenės gyvenimą, kiek tai mums leidžia mūsų gyventojų sveikata.
Stengiamės, kad čia žmonės jaustųsi laisvai ir nevaržomai, būtų patenkinti ne tik fiziniai bet ir psichosocialiniai poreikiai. Paslaugų gavėjai gali išvykti atostogų, pasikviesti svečių.
Tačiau vis dar sutinkame palangiškių, kurie nežino apie mūsų įstaigą, ir nuolat reikia paneigti įvairius mitus ir stigmas, kurios persekioja globos namų įstaigą, nors ji veikia jau 30 metų!
Iš paslaugų gavėjų artimųjų kartais jaučiasi nepasitikėjimas ir baimė, perduodant savo artimąjį mūsų globai, tačiau personalo profesionaliai teikiamų paslaugų dėka pavyksta juos ir paslaugų gavėjus nuraminti, kad tai geriausias sprendimas oriai senatvei, norint užtikrinti kaip galima ramesnius ir saugesnius paskutinius gyvenimo metus.
– O svečių dažnai sulaukiate? Gal dalyvaujate bendruose projektuose?
– Jau 30 metų palaikome glaudžius partnerystės ryšius su Lietuvos Raudonuoju kryžiumi ir Palangos Rotary klubu. Taip pat itin aktyvi partnerystė, organizuojant įvairias veiklas mūsų paslaugų gavėjams, puoselėjama su Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, Karaliaus Mindaugo profesinio rengimo centro Pajūrio skyriumi, Palangos kultūros centro meno kolektyvais, Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteka, Palangos St. Vainiūno meno mokykla, taip pat laukiame svečiuose neužilgo atvyksiančio Palangos senosios gimnazijos jaunimo.
Puoselėjame draugystę ir su Palangos lopšeliais-darželiais, ypatingai – lopšeliu-darželiu „Nykštukas“, kurio vaikai tradiciškai mus aplanko su savo keptomis bandelėmis, o „Ažuoliukas“, „Pasaka“, „Gintarėlis pradžiugina šventiniais koncertais. Didžiuojamės draugyste ir su Klaipėdos Vitės progimnazija.
Artimiausiomis dienomis (interviu vyko gruodžio 10 d. – PT) Globos namuose lankysis Karaliaus Mindaugo profesinio rengimo centro Pajūrio skyriaus visažistai ir būsimi masažo specialistai, Palangos lopšelis darželis „Gintarėlis“, Mažeikių profesinio rengimo centras su koncertu, Palangos Caritas, Palangos jaunimo savanorystės centro darbuotojai padovanos Kalėdinę fotosesiją mūsų įstaigoje. Laukia dar daugybė svečių, su kuriais datos ir laikas dar tikslinami. Gruodžio mėnuo yra ypatingai aktyvus – svečiai gyventojus lanko kasdien.
– Ar energingi senoliai, norintys padirbėti, turi tokią galimybę?
– Kasdien vyksta individualūs ir grupiniai kineziterapijos užsiėmimai, pasivaikščiojimai lauke. Mūsų gyventojai vieni kitiems ir svečiams ruošia kavą mūsų susikurtoje „Kavinėje“ .
Taip pat kasdien vyksta individualus užimtumas asmens kambaryje – knygų skaitymas, audio knygų perklausa, Lietuvių kalbos pamokos, pokalbiai.
O kur dar kassavaitiniai užsiėmimai ir rankdarbiai: nėrimas vąšeliu, maisto gamyba, kompiuterinio raštingumo įgūdžių ugdymas, stalo žaidimai.
Taip pat periodiškai vyksta muzikos užsiėmimai, išvykos, ekskursijos, edukacijos įstaigoje ir už jos ribų. Švenčiame vardadienius, gimtadienius ir kalendorines šventes.
Dalyvaujame koncertuose įstaigoje ir kitose renginių erdvėse. Kiekvieno mėnesio pirmą penktadienį mūsų koplyčioje vyksta Šv. Mišios. Per metus Globos namuose suorganizuojama daugiau kaip 150 ne kasdienių veiklų.
– Kaip galėtų prisidėti kurorto įmonės, gyventojai, kad jūsų senoliams gyvenimo saulėlydis būtų malonesnis?
– Su kiekviena įmone ar organizacija, savanoriais susitariame individualiai pagal tos dienos poreikius! Kartais reikia pagalbos puošiant įstaigą artėjančioms šventėms, organizuojant koncertus arba tiesiog susitikti maloniam pokalbiui.
Džiugu, kad Palangos bendruomenė yra gana aktyvi, paprašius sutinka padėti, su didžiąja Palangos įstaigų dalimi randame būdų bendrystei, o ji neretai tampa gražia tradicija.
Mūsų partneriai bei bičiuliai ir yra mūsų stiprybė, kuria norisi didžiuotis ir dėkoti. Ypač tiems, kurie yra aktyvūs visus metus!
Rašyti komentarą