Prezidentė nuvylė ne tik Ligitą Kernagį

Prezidentė nuvylė ne tik Ligitą Kernagį

Seimo Antikorupcijos komisija vakar ne tik studijavo šalies vadovės kanceliarijos atsiųstus atsakymus, bet ir susipažino su STT dokumentais, neva paneigiančiais visišką FNTT vadovo Kęstučio Jucevičiaus skaidrumą.

Po Antikorupcijos komisijos posėdžio jos pirmininkas Ligitas Kernagis pranešė, kad komisija siūlo naujam FNTT direktoriui atsistatydinti. Jeigu tai neįvyktų, pasak L.Kernagio, siūloma laikinajam vidaus reikalų ministrui atstatydinti K.Jucevičių.

„Tikrai pakankamai faktų jau yra, kad K.Jucevičius neatitinka nepriekaištingos reputacijos reikalavimų, taip pat iškyla daug klausimų dėl jo paskyrimo, dėl specialiai jam suformuluotų atitikimų, į tai reikėtų atsižvelgti, reikėtų įvertinti galimybę jam dirbti tose pareigose“, - sakė komisijos pirmininkas. Tiesa, L.Kernagį išgirdo tik žurnalistai.

***

Stebint Antikorupcijos komisijos darbą, apskritai kyla klausimas, ar šios komisijos darbo iš viso dar paisoma. Prezidentūra atsiunčia prezidentės D.Grybauskaitės atsakymus nepasirašytuose lapuose. Kai kurie Seimo nariai Antikorupcijos komisijos darbą vadina niekiniu. Visuomenė nežino, kuo tikėti. Apie tai kalbamės su Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininku L.Kernagiu.

- Manau, kad pirmiausia susidarė tokia kolizija, ar Antikorupcijos komisija gali tai, ką gavo iš Prezidentūros kanceliarijos, vertinti kaip šalies prezidentės atsakymus. Tie atsakymai atėjo paprastuose lapuose, nepasirašyti. Nežinome, ar tai Prezidentūros kancleris tuos atsakymus parašė, ar prezidentė. Jeigu tuos atsakymus vertinsime kaip Prezidentūros kanceliarijos atsakymus, tai aš manyčiau, tie atsakymai daugiau klausimų kelia, o kai kurie net šypseną, o ne rimtą požiūrį į juos, - sako L.KERNAGIS.


- O kurie atsakymai kelia šypseną?

- Plačiau dabar negaliu komentuoti. Bet penktas atsakymas į mūsų klausimą skamba taip - žiūrėkite į atsakymą numeris trys. Ir į visus atsakymus atsakyta labai siaurai, glaustai ir, nebijau to žodžio, nekompetentingai.

- Net pačioje komisijoje trūksta vienybės. Šit šeši parlamentarai (Bronius Bradauskas, Kęstas Komskis, Petras Gražulis, Valdemaras Valkiūnas, Stanislovas Giedraitis ir Edmundas Jonyla) kreipiasi dėl atsakymo į klausimus, susijusius su naujuoju FNTT vadovu.

- Šie abu komisijos posėdyje svarstomi klausimai bus daugiau mažiau sujungti. Nes Antikorupcijos komisijoje buvo šeši Seimo nariai, nepatenkinti, kad mes penkiese surengėme spaudos konferenciją ir joje išreiškėme abejones dėl dabartinio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovo K.Jucevičiaus. Ir šiandien (antradienį - red. past.) mes per Antikorupcijos komisijos posėdį pateikėme dokumentus, kurie išsklaidys tas abejones.

- O kokie tai dokumentai?

- Tai oficialūs dokumentai, atsiųsti iš Specialiųjų tyrimų tarnybos. Dėl K.Jucevičiaus patikimumo. Jie daug ką paaiškina. Manau, paaiškina ne tik šešiems Seimo nariams, bet ir šalies prezidentei, kuri K.Jucevičių palaikė.

- Iš šalies atrodo, kad Antikorupcijos komisija dirba, tačiau jos tarsi niekas nepaiso. Gal jau laikas nuleisti rankas? Net prezidentė nesiteikia vertinti šalies parlamentarizmą pagarbiai...

- Kol tyrimo nebaigsime, tol dirbame. Noriu pabrėžti, kad prezidentės D.Grybauskaitės atsakymai yra skirti ne vien Antikorupcijos komisijai. Jie skirti daliai tautos, kuri taip pat laukia atsakymų į tuos klausimus. Tokio lygio atsakymai, kurie atsiųsti Antikorupcijos komisijai iš Prezidentūros kanceliarijos, parodo labai tiksliai prezidentės požiūrį į tautą. Būtent tai mane labiausiai liūdina.

- Nebeslepiamas požiūris, kad tautai tiks bet koks atsakymas?

- Tauta tikrai neturi įrodinėti, kad ji nekvaila. Aš nenoriu spėlioti, kiek toks požiūris į tautą pakenks prezidentės reitingams, nes nesu nei jos simpatikas, nei kategoriškas kritikas. Nepagarba Seimui yra nepagarba tautai. Nes ir Seimą rinko tauta.

- Tačiau net kai kuriuos Antikorupcijos komisijos narius tenka įtikinėti.

- Manyčiau, nereikia nieko įtikinėti. Rodome jiems iš Specialiųjų tyrimų tarnybos gautus dokumentus. O tikėti ar netikėti? Tada turi netikėti tais, kurie tuos dokumentus parengė. Tai reikštų netikėti Specialiųjų tyrimų tarnyba.

- Stulbinamos informacijos tuose STT dokumentuose yra?

- Nežinau. Aš manau, kad žurnalistams jau niekas neatrodo sensacija. Bet dokumentai, kuriuos pateikė Specialiųjų tyrimų tarnyba, yra labai įdomūs.

- Tačiau Antikorupcijos komisiją ingnoruoja net kai kurie Seimo nariai. Ir taip elgiamasi pirmą kartą šalies parlamentarizmo istorijoje.

- Ko gero, pirmą kartą Seimo kadencijų istorijoje Antikorupcijos komisija yra barama už darbą. Esame blogi, kad dirbame. Matyt, būtų žymiai geriau, kad mes iki naujų Seimo rinkimų būtume tik tąsęsi, tampęsi. Vaizdavę darbą, bet nedirbtume.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Sidebar placeholder