Prezidentūra: rinkimai parodė, kad demokratija Lietuvoje teisingame kelyje

Prezidentūra: rinkimai parodė, kad demokratija Lietuvoje teisingame kelyje

Prezidentės patarėjas vidaus politikos klausimais Mindaugas Lingė sako, kad naujoji tiesioginė merų rinkimų tvarka Lietuvoje revoliucijos nesukėlė, o žmonės patys patvirtino, kad su valstybės santvarka Lietuvoje viskas gerai.

Anot Prezidentės patarėjo vidaus politikos klausimais Mindaugo Lingės, kovo 1 d. vykę rinkimai buvo istoriniai, o juose dalyvavęs rinkėjų skaičius nuteikia pozityviai. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, rinkimuose dalyvavo daugiau kaip 47 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių.

"Prezidentės vertinimu, žmonės labai aiškiai pareiškė savo poziciją ir tą poziciją turime gerbti", - kalbėjo M. Lingė.

Pasak valstybės vadovės patarėjo, demokratijos ir sistemos atvirumo požymius Lietuvoje puikiai iliustruoja visuomeninių komitetų pasiektas rezultatas - šalies mastu rinkimų komitetai surinko daugiau kaip 10 proc. visų rinkėjų balsų ir nusileido tik socialdemokratams, konservatoriams ir Liberalų sąjūdžiui. Alytuje nepartiniu meru jau pirmajame rinkimų etape tapo Vytautas Grigaravičius.

M. Lingė taip pat pastebėjo, kad rinkimų rezultatams didelę įtaką daro savivaldybių dydžiai - skirtumas pagal rinkėjų skaičių tarp didžiausios ir mažiausios savivaldos Lietuvoje siekia 111 kartų.

"Be abejonės, užmegzti kontaktą mažesnėje savivaldybėje su rinkėjais yra gerokai lengviau, negu tai padaryti politikams didžiuosiuose miestuose", - "Žinių radijui" antradienį sakė M. Lingė.

Anot Prezidentės patarėjo, daugiau pokyčių nusimato didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tuo tarpu rajonuose rinkėjai daugeliu atveju rinkosi valdžios tęstinumą.

"Svarbu pastebėti, kad tas stabilumas rajonuose nevirstų stagnacija. Tam tikrų pokyčių tikrai reikia mažose savivaldybėse, kad jos taptų patrauklios jaunimui likti, grįžti emigrantams, taip pat ieškoti veiklos (...) be abejonės, kad jos atsivertų investuotojams", - vardijo M. Lingė.

Pasak patarėjo, mažesniuose miesteliuose ir rajonuose žmonės kur kas dažniau yra linkę atsižvelgti į tai, kaip rajono savivaldai sekasi įsisavinti ES struktūrinių fondų paramą, todėl čia slypi tam tikri pavojai.

"Reikia turėti omenyje, kad tai nesitęs amžinybę, ir vietos valdžiai reikės kur kas daugiau sumanumo, daugiau kompetencijos gyvinti ir aktyvinti miestelius, kai pasibaigs ES lėšos", - sakė M. Lingė.

Šiemet VRK ir nepriklausomi stebėtojai užfiksavo beveik dvigubai daugiau pažeidimų nei per praėjusius rinkimus, tačiau M. Lingė padėties nedramatizuoja ir sako, kad didesnį pažeidimų skaičių iš dalies nulėmė itin didelis kandidatų skaičius.

"Svarbiausia, kad visi pažeidimai būtų principingai ištirti ir imtasi reikiamų teisinių procedūrų", - kalbėjo Prezidentės patarėjas, pridūręs, kad ateityje rinkimų skaidrumas priklausys nuo rinkėjų tolerancijos pažeidimams.

Sidebar placeholder