Priešrinkiminės medžioklės ypatumai

Priešrinkiminės medžioklės ypatumai

Įtarimus dėl galimos korupcijos Utenos merui Alvydui Katinui pateikę STT agentai sulaukė tradicinio įvertinimo: artėja Seimo rinkimai. Kodėl tyrimai sutampa su įvairiais Lietuvoje rengiamais rinkimais, „Vakaro žinios“ kalbėjosi su vienu iš buvusių STT vadovų, šioje tarnyboje dirbusiu nuo pat įkūrimo, dabartiniu Seimo nariu Povilu URBŠIU.

- Ar tikrai STT veiksmuose prieš politikus ar valdininkus galima įžvelgti „priešrinkiminės medžioklės ypatumų“?

- Politikai tokius žodžius kartoja kaip mantrą. Tačiau dėsninga, kad, vienai ar kitai politinei jėgai įgyjant daugiau galių, padidėja ir tikimybė jomis piktnaudžiauti. Todėl STT ir stebi šį suaktyvėjimą. Juk tarnyba negauna informacijos iš niekur. Yra konkretus asmuo, konkrečios aplinkybės, tad jomis ir pradedama domėtis.

Praeitos kadencijos Vyriausybėje dominavo konservatoriai ir buvo daugiau bylų, susijusių su šia partija. Į korupcinius skandalus įkliūdavo asmenys, bandę pasinaudoti įgytomis politinėmis galiomis, kad proteguotų sau palankius sprendimus ar turėtų išskirtines sąlygas. Kadangi minėtas galias dabar yra įgiję socialdemokratai, padidėja tikimybė, kad STT gali išsiaiškinti šituos konkrečius atvejus. Bendrai nagrinėjant dabartinės valdančiosios daugumos laikotarpį, tai skandalai puola ne tik socdemus.

Taip pat reikėtų neužmiršti, kad jei prezidentė turi perteklinę įtaką teisėsaugos struktūroms, konkrečiai prokuratūrai ir STT, tai politikams kyla abejonių dėl šių teisėsaugos institucijų atliekamų veiksmų nešališkumo.

- Lietuvos savivaldybių merai į STT rankas pakliūva kaip musės į voratinklius?

- Tai savivaldybių lygmeniu egzistuojanti korupcijos problema. Todėl logiška, kad vienaip ar kitaip ji gali paliesti ir vieną iš pagrindinių savivaldos asmenų - merą. Kai kurie negeri dalykai yra daromi merams žinant, o kai kuriais atvejais - net jiems patiems organizuojant. Pavyzdys yra Radviliškio rajonas. Merui pateikti kaltinimai organizuojant nusikalstamą veiką.

Ir nepasakyčiau, kad tai kurios nors vienos partijos išskirtinis bruožas. Praeitoje kadencijoje dominavo konservatorių politinės galios ir žiūrėkite, kiek nemalonumų turėjo su jais susiję savivaldybių merai. Tad dabar apsimesti, kad tai tik socialdemokratų problema, nėra teisinga. Tuo labiau kad tie patys konservatoriai dabar yra suinteresuoti ir daro viską, kad už galimai padarytus korupcinius nusikaltimus teismų nušalinti merai vėl būtų išrinkti. Ir vėl įgytų tuos pačius įgaliojimus, kuriuos, kaip įtariama, galėjo naudoti nusikalstamiems tikslams.

- Lietuva - maža šalis, o teisėsaugininkai jau prigriebė tiek merų, kad rankų pirštais nesuskaičiuosi.

- Politinė korupcija iš esmės yra užvaldžiusi mūsų valstybę. Ir tai kelia realią grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui. Tačiau vis tiek išlieka toks požiūris, kad tai susiję tik su politiniu susidorojimu, ar bandoma įteigti, kad tai tik lokalinė problema. Aš manau, kad tai sisteminė problema. Jei partijos toleruoja veikėjus, kurie kartkartėmis įklimpsta į korupcinius nusikaltimus, rodo jų nuostatą - daryk, bet neįkliūk. O jei ir įkliūsi, bėdoje nepaliksime. Tas dabar ir daroma, nes kreiptasi į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar gali partijos ir toliau brukti rinkėjams ir į mero pareigas tokius veikėjus, kurie buvo nušalinti teismo. Ir tai bendra pozicija, nes kreipėsi tiek opozicinės, tiek neopozicinės partijos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder