Rentų buldozeriui - žalia šviesa

Rentų buldozeriui - žalia šviesa

Tautos labui



Iki gyvos galvos net ir vieną kadenciją atidirbę Seimo nariai galės mėgautis valstybine renta ir niekur nedirbti nepaisant to, kad ne maža dalis parlamentarų tik skyles kėdėse trynė.





Buldozeriu stumiamo rentų įstatymo įsigaliojimui tereikia vieno balsavimo per priėmimo stadiją, nes vakar Seime po svarstymo teisės akto projektui buvo pritarta.


Tuo tarpu visuomenė ir toliau nesiliauja lieti tulžies dėl naujų privilegijų ir vakar piketavo prie Seimo, jėga veržėsi į jį ir ironizuodami įteikė maišelį su vieno cento monetomis.


Iš 76 visų užsiregistravusių parlamentarų už įstatymo projektą balsavo 46, prieš - 24, o 6 susilaikė.






Image removed.
Antanas Bosas: "Niekas per prievartą nevedė į Seimą: jei pasiryžai eiti, nereikia ir išmaldos prašyti".

Seimas atmetė galybę pasiūlymų: vienas jų - mokėti rentas tik mažiausiai dvi kadencijas išbuvusiems parlamentarams. Jonas Lionginas teigė, kad tokia nuostata esą sužlugdytų parlamentarus-medikus, nes jie po 8 metų esą nebegalėtų atnaujinti profesinių žinių ir įgyti buvusią kvalifikaciją. Dviejų metų ribos šalininkai teigė, kad tik taip galima užtikrinti, kad rentų negautų atsitiktinai į Seimą patekę žmonės.


Už rentas pasisakė ir Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius, kuriam nepatiko įstatymo rengimo ir svarstymo forma.


"Lietuvoje galime sulaukti laikų, kai parlamente dirbs arba milijonieriai, arba vagys. Intelektualūs žmonės, gydytojai, profesoriai neina į Seimą, nes po keturių metų bus bedarbiais. Yra labai daug niuansų ir nereikėtų taip paskubomis, paslapčia priiminėti rentų įstatymo pataisų", - sakė jis.


J. Liongino nuomone, rentos dydis esmės nekeičia, nes dauguma buvusių parlamentarų turi gerai mokamus darbus, o rentos esą prašys tik nedaugelis. Rentos svyruotų nuo 1,5 iki 3 tūkst. litų per mėnesį. Pavyzdžiui, bazinė pensija šiuo metu tesiekia 230 litų.


Jei įstatymo pataisoms būtų pritarta, jos įsigaliotų nuo 2008-ųjų. Šie metai pasirinkti tam, kad nesėkmės rinkimuose atveju rentas iškart gautų dabartinės kadencijos parlamentarai.








Image removed.
Petras Gražulis: "Valstybė nesugeba garantuoti nemokamo aukštojo mokslo, o rentoms pinigų yra"
Loreta Graužinienė aiškino, kad kadencijų kiekis nepriklauso nuo nuopelnų, nes ir per vieną kadenciją neva galima nuveikti daugiau nei per tris. "Jei Seimo narys sąžiningai dirba rinkėjams, jis, pasibaigus kadencijai, neras jokios bendros kalbos nė su vienu valdininku, todėl rentų reikia, kad parlamentaras geriau galėtų atstovauti savo rinkėjams", - argumentus dėstė ji.

Galutinis balsavimas priimant rentų įstatymą turėtų vykti dar šią savaitę, nes ketvirtadienį baigiasi eilinė Seimo pavasario sesija, ir parlamentarai išeis atostogų.



Šėlo pikta minia



Prieš svarstant rentas Seimo nariams garantuojančio Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų statuso įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą prie parlamento rūmų susirinko mitinguotojai.


Plenarinių posėdžių salėje prieš tai įvyko incidentas, kai megafonu "apsiginklavęs" disidentas ir visuomenės veikėjas Antanas Terleckas, patekęs į Seimo plenarinių posėdžių salę, garsiai paragino politikus neapvaginėti savo tautos.


Tačiau įsismaginti svečiui neleido apsaugos darbuotojai, o per posėdžių salę nuvilnijo juoko banga.








Image removed.
Algirdas Sysas: "Neseniai buvo patikrinta Seimo narių sveikata, ir dauguma ja nesiskundė. Matyti, kad Seimas neluošina, todėl dirbti galima ir kadencijai pasibaigus"
Tuo tarpu per 100 žmonių minia vis labiau kaito nuo aistrų, daliai jų pavyko prasibrauti į Seimo priimamąjį. "Vieniems renta - kitiems lenta", "Seimūne, nebūk tautos kraujasiurbiu", "Seimui reikia rentos kaip mergos", - tokie užrašai puikavosi ant plakatų.

Mitinguotojai mojavo kumščiais, dainavo, politikus vadino komunistais, "kagėbistais", banditais, vienas vyras ketino iššaudyti visus komunistus ir šalia parlamento susideginti.


Minia išvedė iš kantrybės ir Seimo narį Alfredą Pekeliūną, kuris ėmė drabstytis įžeidimais. "O ką, jums kas skauda, jei aš gaunu daugiau? Jums vidurius gal paleido, atsiprašant? Kaip jūs klausiat iš viso?" - atsakydamas į žurnalistų klausimus karščiavosi vienas turtingiausių parlamentarų.



Image removed."Lietuvos parlamentarai - pionieriai"



Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Remigijus Šimašius.



Priėmę Seimo nario rentos įstatymą Lietuvos parlamentarai taptų Europos pionieriais. Nors Seime svarstomo įstatymo projekto dėl galimybės Seimo nariams gauti rentą aiškinamajame rašte teigiama, kad tokias garantijas parlamentarai turi visose Europos šalyse, mūsų duomenimis, daugelyje Europos Sąjungos šalių parlamentarų renta arba nemokama, arba mokama senatvės pensijos pavidalu, sulaukus nuo 55 iki 65 metų amžiaus. Skubotai pateiktas ir dar labiau skubant svarstomas rentų įstatymo projektas neatitinka aiškinamajame rašte formuluojamų argumentų, kelia daug svarstytinų klausimų. Projekto siūlytojai dangstosi frazėmis, neva "visose Europos šalyse buvę parlamentų nariai tokias garantijas turi", tačiau niekur nėra pateikta detalesnė "tokių" visoje Europoje esančių garantijų apžvalga. Pavyzdžiui, Airijoje, nuo 2004 metų parlamentarų privilegijos apribotos ir pensija mokama tik sulaukus 65 metų amžiaus. Belgijoje pensija buvusiems parlamentarams mokama nuo 58 metų amžiaus, Graikijoje - nuo 60, Ispanijoje nuo 65, Italijoje nuo 60, Prancūzijoje - nuo 55 metų. Slovakijoje, Slovėnijoje, Latvijoje atskirų pensijų sistemų parlamentarams apskritai nėra, o Estijoje nuo 2003 metų kaip tik panaikinta tokia sistema, kurią siūloma įteisinti Lietuvoje priimamu įstatymu ir jokių specialių privilegijų joje nebeliko.












Denisas NIKITENKA

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder