Lietuvos parlamento rinkimuose, kaip dažnai būna krizės laikotarpiu, nugalėjo opozicija. Ir nors priešakyje - antrasis turas, jėgų pasiskirstymas maždaug aiškus - valdžia sugrįžta kairiesiems, rusų politikos apžvalgininko Vadimo Dubnovo straipsnį cituoja naujienų agentūra "RIA Novosti".
Rinkimuose pirmaujanti Darbo partija jau planuoja būsimą koaliciją, labiausiai tikėtina, kad jos sąjungininkais taps artimi savo dvasia socialdemokratai.
Tuo tarpu tai, kas Lietuvoje visiškai netapo ypatinga sensacija, Rusijoje daugelis vadina "prorusiškų jėgų" pergale, rašo V. Dubnovas.
Darbo partijos lyderis, 53-ejų metų Viktoras Uspaskichas, gimęs Archangelsko srityje, į sovietinę Lietuvą atvyko tiesti dujotiekio kaip paprastas suvirintojas. Vėliau paaiškėjo, kad V. Uspaskicho sprendimas 1991-aisiais, skirtingai nei daugelio jo tėvynainių, buvo teisingas. Jis palaikė nepriklausomybės šalyje idėją, pramoko kalbą, vedė lietuvę ir, įsteigęs savo pirmąją bendrovę, privatizavo nemažą dalį besitraukiančio karinio miestelio turto Kėdainių mieste, kuris per kurį laiką jam tapo gimtuoju.
Kaip jau žinoma, devyniasdešimtųjų pradžia ne tik Lietuvoje buvo geras laikas daliai tų, kuriems likimas nepašykšti sėkmės. Ir, galimas dalykas, V. Uspaskichas taip ir būtų likęs vienu iš daugelio niekam nežinomų provincijos lygio turtuolių, jeigu ne Rusijos dujų monopolija "Gazprom". "Juk tuomet nebuvo didesnės laimės verslovei, kaip įgyti teisę aptarnauti savo jau suverenia tapusios gimtinės skolą bendrovei "Gazprom". O vėliau ir apskritai užmegzti su ja prekybinius-piniginius santykius", rašo straipsnio autorius.
"Ar tuometis "Gazprom" vadybos pirmininko advokatas Nikolajus Guslistas buvo V. Uspaskicho draugas, ar tiesiog suveikė labiau pragmatiniai svertai, taip iki galo ir neaišku. Tačiau anų dienų aukščiausios klasės suvirintojas įgijo išskirtinę barterio teisę, kurios dėka, gabendamas į Rusiją savo kompanijos vaisių ir daržovių produkciją, jis tapo, tam tikrais vertinimais, iki 80 proc. rusiškų dujų tiekimo Lietuvai tarpininku", rašoma straipsnyje.
"Teisybės vardan, reikėtų pripažinti, kad jo konservuotos daržovės to buvo vertos", - pažymi apžvalgininkas.
V. Uspaskichas - tai istorija apie mūsų žmogų Lietuvoje, bet ne ta utilitarine prasme, kurią pabrėžia Lietuvos konspirologai ir Rusijos patriotai, tikintys, kad per jo asmenį Lietuvoje ir iš tiesų nugalėjo prorusiškos jėgos.
Iš tiesų rusai Lietuvoje už Darbo partiją ne per daug aktyviai balsuoja. Rusų bendruomenė Lietuvoje priversta vertinti V. Uspaskichą ne iš savanaudiškų interesų, nes pinigų jis jai neskiria, prisistato pabrėžtinai kaip Lietuvos verslininkas ir Lietuvos politikas. Už jį balsuoja provincija, nes tikima: tam jis ir milijonierius, kad pasidalytų su savo bendrapiliečiais, rašo rusų apžvalgininkas savo straipsnyje.
"V. Uspaskichas - tai labai gerai pažįstama praturtėjimo istorija neturtingoje ir jaukioje Europos valstybėje. Čia jau seniai socialdemokratai nevadinami "buvusiais komunistais", nors jie, atrodo, yra paskutiniai komunistų partijos paveldėtojai, kuriuos laiku iš jos išvedė Algirdas Brazauskas. Ir šie paveldėtojai - reguliarūs visų rinkimų, įskaitant ir dabartinius, favoritai", - rašo V. Dubnovas.
Lietuva nėra pamiršusi nei ikikarinės okupacijos, nei tūkstančių tremtinių, taip ir nesugrįžusių iš Sibiro. Bet ji, skirtingai nei Latvija ir Estija, visada gebėjo išskirti sovietinėje pilkoje kasdienybėje erdvę, kurią būta galima vertinti kaip nepolitinę ir į kurią todėl nebūtų gėda integruoti, pavyzdžiui, sportą, kiną, teatrą.
Bet, kaip paaiškėjo vėliau, šis nepolitinis artumas galbūt turėjo ir atvirkščią politinę pusę.
Kaip šiandien pripažįsta Estijos reformatoriai, "būtent neslepiamas nepakantumas viskam, kas sovietiška, ir nacionalinio klausimo aštrumas leido jiems nukreipti savo patriotiškai nusiteikusių piliečių dėmesį nuo radikaliųjų liberaliųjų reformų sunkumų", - teigia V. Dubnovas.
Juk toks pažįstamas vaizdas - Viktoras Uspaskichas, kurio audringoje biografijoje yra visko: ir pabėgimas į Rusiją, kur jis slėpėsi nuo kaltinimų dėl savo įmonės juodosios buhalterijos, ir netgi Lietuvos prokuratūros išduotas Europos paieškos orderis. Vėliau jo biografijoje - ir keistas sugrįžimas į Lietuvą, namų areštas, tada visų nuodėmių atleidimas. Beje, nereikia pamiršti ir atsistatydinimo iš ūkio ministro posto po to, kai buvo įrodytas interesų konfliktas, - ir ko norėti, Lietuva - Europa, rašo V. Dubnovas.
Viktoras Uspaskichas - labai lietuviška istorija. Ir - labai mūsų žmogus Lietuvoje. Ir visiškai realu, kad būtent jam Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė bus priversta patikėti formuoti Vyriausybę, rašo V. Dubnovas savo straipsnyje.
Rašyti komentarą