Sąjūdžio propaganda žavėjo šiluma

Sąjūdžio propaganda žavėjo šiluma

Istorijos vingiai

Savaitgalį minint Sąjūdžio Klaipėdos iniciatyvinės grupės įkūrimo 20 metų jubiliejų, Klaipėdos viešąsias erdves papuoš 20 stendų, kuriuose įamžinta Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio atributika, įsimintiniausios uostamiestyje užfiksuotos akimirkos.


Nuo pat pirmųjų dienų, kai pradėjo bruzdėti visa šalis, įvairiausią propagandinę medžiagą rinkęs ir teberenkantis Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus istorikas Saulius Karalius "Vakarų ekspresui" pasakojo, kad dėl plakatų yra tekę vos ne kumščiais santykius aiškintis.


"Aš stengiausi rinkti ne tik Sąjūdžio, bet ir priešingos pusės - "jedinstvininkų" - atributiką. Piketo prieš sovietinius paminklus prie Savivaldybės metu pamačiau į sieną atremtą prieš Sąjūdį nukreiptą plakatą. Nuėjau, paėmiau, ir norėjau jau neštis į muziejų, o prie manęs prišoko "jedinstvininkai" ir jau muš. Vėliau norėjo į kuprą duoti ir sąjūdiečiai. Gerai, kad pažinojau vyrus iš Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos, jie ir palydėjo mane iki muziejaus", - prisiminė S. Karalius.


Istoriko teigimu, anksčiau žmonės plakatus ruošdavo degančiomis širdimis, net ir dabar juos paėmus į rankas galima pajusti tų laikų dvasią.


"Poligrafiniu atžvilgiu plakatai buvo blankūs, popierius - labai plonas, greitai suplyšdavo, tačiau kiek širdies įdėta... Sąjūdžio žmonės savo plakatus labai saugodavo, ruošdavo juos su dideliu išradingumu", - tikino istorikas.


Šūkiai plakatuose - pikantiški: pavyzdžiui, "Perlydysime patrankas į sulankstomas loveles"; "Demontuoti Jedinstvo stabą Leniną - rusų nacijos duobkasį"; "Išvaduotojai išeina, pasilieka okupantai" ir kt.


Pati sąjūdietiška propaganda Klaipėdoje prasidėjo gana gudriai, nes, esant didžiulei sovietinei kontrolei, cenzūrai, nepasitenkinimą esama situacija tekdavo maskuoti įvairiausiomis ekologinėmis, kultūrinėmis akcijomis, piketais, tarkim, už senųjų burlaivių išsaugojimą. Tik vėliau akcijos peraugo į politines, reiškiant nepasitenkinimą valdžia ir siekiant permainų.


"Viskas prasidėjo palengva. Buvo sunku leisti propagandinę medžiagą, nes daug kas buvo griežtai kontroliuojama. Pirmieji sąjūdietiški laikraščiai buvo padauginti kopijavimo aparatais. Vėliau po truputį pradėjo leisti plakatus "Ryto" spaustuvė. Buvome susitarę, kad po keletą egzempliorių ir mums paliktų. Organizuotas spausdinimas prasidėjo tada, kai vyko rinkimai į TSRS, LTSR aukščiausiąsias tarybas", - pasakojo S. Karalius.


Jis pasidžiaugė, kad Klaipėdoje yra palyginti gausus Sąjūdžio atributikos archyvas, žmonės istorinę medžiagą neša iki šiol, dažniausiai - prieš Sąjūdžio sukaktis.


"Sąjūdžio judėjimas vyko žaibiškai, tarsi pumpuras jis skleidėsi saulei kaitinant, ir tai buvo didelė jėga. Yra tekę net peršalti ryte laukiant pirmųjų laikraščių, nes viskas vyko labai greitai. Įvykiai Klaipėdoje išsiskyrė ir tuo, kad uostamiestyje stipriai veikė "jedinstvininkai". Jie taip pat leido savo propagandinius laikraščius ir niekaip nesuprasdavo, kodėl aš juos perku", - apie savo misiją pasakojo istorikas.


S. Karaliaus tvirtinimu, pats garsiausias plakatas - su studente, iškėlusia trispalvę Vilniuje per demonstraciją Katedros aikštėje.


"Tuo metu malšinti susirinkimo buvo atėję rusų desantininkai: su šalmais, skydais. Pirmajame plane - kareiviai, o vienas vaikinas pakėlė merginą su visa trispalve į viršų. Šį vaizdą pavyko nufotografuoti. Tokia situacija atspindėjo dvasią: jūs - su jėga, o mes vis viena nepalūšime ir sieksime savo tikslų. Ta nuotrauka vėliau apskriejo visą pasaulį", - teigė istorikas.


Sąjūdžio 20-mečio ir valstybės dienos minėjimo programa


Liepos 5 d.


13 val. Vytauto Ulevičiaus medžio skulptūrų parodos atidarymas ir fotoalbumo pristatymas Klaipėdos dailės parodų rūmuose (Aukštoji g. 3).
17 val. Meninio akcento atidengimas prie Sąjūdžio ąžuoliuko (Tiltų g. 2)
17.30 val. Parodos "Kelias į laisvę" atidarymas Kultūrų komunikacijų centro kiemelyje (Daržų g. 10/ Bažnyčių g. 4)
18 val. Sąjūdžio tarybos ir Sąjūdžio grupių įgaliotinių susirinkimas (Vežėjų g. 4).


Liepos 6 d.


13 val. Paminklo, skirto Lietuvos atgimimo 20-mečiui paminėti, atidengimas Sąjūdžio parke.
16 val. Klaipėdos miesto garbės piliečio ženklo įteikimo aktoriui Vytautui Paukštei ceremonija Pilies muziejaus Karlo poternoje (su kvietimais).
18 val. Improvizuota istorinė eisena iš Kalvystės muziejaus į Teatro aikštę.
18.30 val. Parodos "20 Sąjūdžio žingsnių" atidarymas Teatro aikštėje.
19 val. Sąjūdžio 20-mečio paminėjimo koncertas Teatro aikštėje. Dalyvauja legendinė grupė "Antis".


Denisas NIKITENKA

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder