Šarvuočių kaina kils

Šarvuočių kaina kils

Iš Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos direktoriaus pareigų pasitraukęs Valdas Tutkus teigia, kad Krašto apsaugos ministerijos vykdomas šarvuočių pirkimo konkursas yra motyvuotas daugiau politinių, o ne ekonominių interesų, o tai, kad iš visų dalyvių bus pasirinktas „Boxer“ šarvuotis, V.Tutkus esą žinojo prieš metus.

V.Tutkus teigia, kad vokiškų „Boxer“ pėstininkų kovos mašinų pirkimas Lietuvai atsieis bent 500 mln. eurų, neskaitant aptarnavimo bazės sukūrimo.

„Tikėtina, kad visiems kitiems gamintojams išsiųsti paklausimai buvo tik dėl akių“, - išplatintame pranešime teigia V.Tutkus.

Anot iš pareigų besitraukiančio V.Tutkaus, „Boxer“ šarvuočių kaina Lietuvai gali būti iki 35 proc. didesnė.

„Nei tada, nei dabar nekvestionuoju šio politinės vadovybės pasirinkimo. Visi suprantame Vokietijos svarbą Europos Sąjungai ir Lietuvai. Tačiau man nesuvokiama, kodėl „Boxer“ kaina galbūt net 35 proc. didesnė negu kitų kompanijų siūlomų pėstininkų kovos mašinų. Politinis sprendimas neturėtų reikšti, kad kaina yra visiškai nesvarbi“, - sako V.Tutkus.

V.Tutkus taip pat teigia, kad „Boxer“ yra naudojami tik Nyderlandų ir Vokietijos kariuomenėse, todėl Lietuvai, turinčiai šiuos šarvuočius, teks savarankiškai sukurti visą remonto bazę.

„Taigi valstybei minėtas įsigijimas tikrai kainuos daugiau nei apie 0,5 mlrd. eurų. Kiek daugiau - priklausys nuo valstybės derybininkų“, - sako buvęs Lietuvos kariuomenės vadas.

Pasak V.Tutkaus, jis, kaip LGSPA vadovas, siūlė „Boxer“ gaminančiam „Artec“ koncernui Lietuvos įmonių paslaugas tiek gamybos procese, tiek vėliau, teikiant priežiūros paslaugas.

„Iš kai kurių „Artec“ kompanijos atstovų pasisakymų aš supratau, kad Lietuvos pramonei gali būti pasiūlytos tik antraeilės priežiūros paslaugos (pvz., dažymas, ratų keitimas ir pan.). (...) Šioje vietoje reikia paaiškinti, kad valstybei perkant tokio brangumo ginkluotę įprastinė NATO ir ES patirtis yra tokia: perkant ginkluotę ne mažiau kaip 30 proc. darbų turėtų būti atliekama kartu su vietos pramonės įmonėmis“, - teigia V.Tutkus.

Anot V.Tutkaus, tokia „bekompromisė“ kompanijos „Artec“ pozicija veikiausiai susijusi su įsitikinimu, kad kompanija turi visišką Lietuvos politinės vadovybės paramą.

Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos valdyba neeiliniame posėdyje pirmadienį nusprendė atidėti sprendimą dėl V.Tutkaus pasitraukimo iš asociacijos direktoriaus pareigų ir išleido V.Tutkų atostogų.

Juozas Olekas, Krašto apsaugos ministras:

„Čia turbūt pono V.Tutkaus nuomonė, kol kas vyksta analizė, renkamės iš kelių kompanijų ir manau, kad galbūt pirmiau turėsime galutinį pasirašymą dėl haubicų, po to ateis ir galutinis sprendimas dėl pėstininkų kovos mašinų“, - teigė J.Olekas.

Ministras teigė, kad šarvuočių pirkimo konkurse yra pirmaujančių pasiūlymų, tačiau konkrečių kompanijų neįvardijo. Ministro teigimu, perkant šarvuočius bus atsižvelgiama ne tik į politinius motyvus, bet ir į kainą.

„Kaina yra vienas iš tų labai svarbių argumentų pasirenkant pardavėją“, - sakė J.Olekas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Sidebar placeholder