Seimas balsavo už naują Nacionalinės kovos su korupcija programą

Seimas balsavo už naują Nacionalinės kovos su korupcija programą

Seimas patvirtino naują Nacionalinės kovos su korupcija programą.

Už nutarimą, kuriuo nutarta patvirtinti nacionalinį saugumą stiprinančią Lietuvos Respublikos nacionalinę kovos su korupcija 2011-2014 metų programą ir šios programos įgyvendinimo priemonių planą, ketvirtadienį balsavo 86 Seimo nariai, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė 5 parlamentarai.

Nacionalinės kovos su korupcija 2011-2014 metų programos tikslas - užtikrinti ilgalaikę, veiksmingą ir kryptingą korupcijos prevencijos ir kontrolės sistemą Lietuvoje. Ji orientuojama į du pagrindinius segmentus - korupcijos prielaidų ir sąlygų mažinimą bei šalinimą ir atsakomybės už korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus įgyvendinimą.

Programoje yra įvardytos prioritetinės kovos su korupcija sritys, kuriose yra didžiausia korupcijos paplitimo galimybė, daugiausia prielaidų ir sąlygų piktnaudžiauti, t. y. teisėkūra, teismų ir teisėsaugos institucijų veikla, ūkio subjektų veiklos priežiūra, viešieji pirkimai, sveikatos priežiūra, teritorijų planavimas ir statybos valstybinė priežiūra, viešasis administravimas ir valstybės tarnyba ir antikorupcinis švietimas.

Teisėkūros srityje ketinama didinti teisėkūros proceso viešumą ir skaidrumą. Teismų ir teisėsaugos institucijų veiklos srityje numatoma mažinti ir šalinti korupcijos prielaidas teismų sistemoje, gerinti teisėsaugos institucijų veiklą.

Ūkio subjektų veiklos priežiūros srityje planuojama mažinti korupcijos prielaidas optimizuojant priežiūros institucijų veiklą ir paskatas nelegaliems mokėjimams, siaurinant verslo reguliavimo apimtį. Didinti viešųjų pirkimų organizavimo ir atlikimo viešumą, skaidrumą ir kontrolę bus siekiama viešųjų pirkimų srityje.

Sveikatos priežiūros srityje numatoma sumažinti korupcijos prielaidų galimybes, sukurti skaidresnę vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių įtraukimo į kompensavimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis sistemą, sudaryti sąlygas papildomo (savanoriškojo) sveikatos draudimo plėtrai, taip sumažinant prielaidas nelegaliems mokėjimams.

Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros srityje ketinama užtikrinti skaidrų su teritorijų planavimu ir statyba susijusių dokumentų išdavimą teisės aktų nustatytais terminais.

Viešojo administravimo ir valstybės tarnybos srityje planuojama tobulinti administracinių ir viešųjų paslaugų teikimo ir jų administravimo procedūras, didinant viešųjų paslaugų skaidrumą ir efektyvumą bei valstybės tarnautojų atrankos, karjeros, tarnybinės ir mokymo veiklos vertinimo sistemą. Antikorupcinio švietimo srityje bus siekiama didinti antikorupcinio švietimo sklaidą, pasitelkiant visuomenės informavimo ir kitas priemones ir diegti ir įgyvendinti antikorupcinio ugdymo programas.

Teisės pažeidimų tyrimo srityje numatoma tobulinti teisės aktus, nustatančius atsakomybę už korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus ir reglamentuojančius jų atskleidimą ir tyrimą.

Kaip tvirtinama dokumento aiškinamajame rašte, iki šiol galiojusi Nacionalinė kovos su korupcija programa realiai neatsispindi dabartinės situacijos Lietuvoje ir probleminių sričių, kuriose pastebima korupcijos pasireiškimo galimybė.

"Pagal "Transparency International" paskelbtus kasmetinio korupcijos suvokimo indekso tyrimo rezultatus Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas 2010 m. siekė 5,0 balus (10 balų - labai skaidri, 0 - labai korumpuota valstybė). Atitinkamai Lietuva užima 22 vietą iš 30 Europos Sąjungos (ES) valstybių narių ir kitų Vakarų Europos valstybių ir 46 vietą tarp tirtų 178 pasaulio šalių. Nors indekso reikšmė ilgai nekitusi ir netgi blogėjusi pastaruosius dvejus metus, galima teigti, kad dabartiniu momentu situacija šiek tiek pagerėjo, tačiau tai nerodo esminio pagerėjimo kovos su korupcija srityje", - pažymima priimtame nutarime.

Jame taip pat tvirtinama, kad pasaulinio korupcijos barometro 2010 metų rezultatai rodo, kad 34 proc. Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad per pastaruosius 12 mėnesių jie yra davę kyšį bent vienam iš devynių viešųjų paslaugų teikėjų - švietimo sektoriaus, teismų, sveikatos apsaugos, policijos, registravimo ir leidimų išdavimo tarnyboms, komunalinių paslaugų teikimo įmonėms, mokesčių inspekcijai, žemėtvarkos institucijų arba muitinės atstovams.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder