Seimo narė Milda Petrauskienė: legalus lobizmas sudaro apie 10 proc.

Seimo narė Milda Petrauskienė: legalus lobizmas sudaro apie 10 proc.

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narė, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko pavaduotoja Milda Petrauskienė sako, kad šiuo metu Lobistinės veiklos įstatymas praktiškai neveikia. Pasak jos, manoma, kad iš visų lobizmo atvejų legalus lobizmas sudaro apie 10 proc.

"Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), būdama vienintelė lobistinę veiklą kontroliuojanti institucija, gali tikrinti tik įrašytų į sąrašą lobistų veiklą. Šiandien, galima sakyti, Lobistinės veiklos įstatymas neveikia. Šiuo metu registruoti 36 lobistai, realiai veiklą deklaruoja 6. Šis skaičius metai iš metų beveik nesikeičia. Tačiau mes puikiai žinom ir matom ir ką, beje, rodo įvairūs tyrimai - Lietuvoje lobistine veikla užsiima labai daug žmonių. Paprastai pasinaudojama pažintimis, siūlomas koks nors atlygis už palankų sprendimą ir pan.", - pirmadienį spaudos konferencijoje Seime sakė M. Petrauskienė.

Pasak jos, dažniausiai įtakos siekiama alkoholio ir tabako gaminių rinkose, energetikos, farmacijos, sveikatos apsaugos, statybų ir kt. srityse.

Dabar galiojančiame įstatyme nustatyta, kad lobistas - fizinis ar juridinis asmuo, įrašytas šio įstatymo tvarka į lobistų sąrašą. "O tai reiškia, kad lobistu pripažįstamas ne realiai lobistinę veiklą vykdantis asmuo, bet tik tas, kuris atitinka formalų požymį - yra įrašytas į lobistų sąrašą", - sakė parlamentarė.

Jos teigimu, šiandien Lietuvoje lobizmas yra gana sudėtingas procesas, lobistinė veikla vykdoma ne tik parlamentiniu lygiu, įtaka daroma ir vykdomajai valdžiai, savivaldybėms.

"Sprendimų priėmimui dažniausiai įtaką daro asociacijos, ne pelno siekiančios organizacijos, įmonių savininkai, viešųjų ryšių agentūros ir pan. Yra neigiamas visuomenės požiūris į įtakos darymą, tebegalioja nuomonė, kad lobistinė veikla - tai kažkas negero, nusikalstamo, siejama su korupcija, piktnaudžiavimu ir pan. Tačiau turbūt visiems aišku, kad demokratinėje visuomenėje rinkos ekonomika be įtakos darymo vargu ar įmanoma. Todėl atvirkščiai, būti oficialiai pripažintu lobistu - ne prievolė, o privalumas. Būtų aiškiau deklaruojama, kokiems valstybės politikams, pareigūnams ar tarnautojams siekiama daryti įtaką ir dėl kokių įstatymų, teisės aktų pakeitimų. Pastarieji savo kontaktus su lobistais nurodytų Privačių interesų deklaracijoje", - sako viena iš naujos redakcijos Lobistinės veiklos įstatymo projekto rengėjų M. Petrauskienė.

2013 m. birželio 26 d. Seimo valdybos sprendimu buvo sudaryta darbo grupė Lobistinės veiklos įstatymo pakeitimo projektui parengti, kuriai vadovavo Seimo narė M. Petrauskienė.

Įstatymo projektui po pateikimo jau pritarta Seime. "Tačiau po to gavom nemažai pasiūlymų, pastabų, ne kartą rengėm pokalbius su suinteresuotais asmenimis, klausymus", - sakė M. Petrauskienė.

Ji tikisi, kad Seimo pavasario sesijoje bus priimtas naujas lobistinę veiklą reglamentuojantis įstatymas, kuriuo siekiama užtikrinti teisėkūros proceso ir lobistinės veiklos viešumą, skaidrumą, užkirsti kelią neteisėtai lobistinei veiklai.

M. Petrauskienė atkreipė dėmesį į Europos Tarybos GRECO (Valstybių grupės prieš korupciją) rekomendacijas Lietuvai, kad ši patvirtintų Seimo narių santykius su lobistais ir trečiosiomis šalimis, siekiančiomis daryti įtaką įstatymų leidybos procesui.

Parlamentarės nuomone, skubus ir tinkamas lobistinės veiklos reglamentavimas yra svarbus ir Lietuvos stojimui į EBPO (Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją).

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder