Miesto ateitis
Šalia Jono kalnelio, buvusio "Klaipėdos konditerijos" saldainių fabriko vietoje, pradedamas statyti 3-4 aukštų apartamentų pastatas.
Kiek vėliau bus pradėtas rekonstruoti ir šalia esantis XIX a. sandėlis, kuris galerija bus sujungtas su naujuoju pastatu. Į visą šį projektą bendrovė "inRED" numato investuoti apie 30 mln. litų.
Gausu radinių
Pasak "inRED" Klaipėdos atstovybės vadovo Vlado Šeporaičio, statybų darbus buvo numatyta pradėti anksčiau, tačiau jų pradžią teko atidėti dėl netikėtumų archeologinių teritorijos tyrinėjimu metu.
"Pirminiai duomenys apie XVI-XVII amžiuje čia stovėjusios pagrindinės šv. Jono bažnyčios pamatų vietą buvo netikslūs. Pradėjus kasinėjimus paaiškėjo, kad pamatai yra kitur - toje vietoje, kur sovietmečiu buvo pastatytas fabrikas. Dėl to teko koreguoti statinio projektą", - sakė V. Šeporaitis.
Archeologiniams tyrinėjimams vadovavęs Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis Gintautas Zabiela teigė, kad pelkėtoje vietovėje buvo sunku prisikasti prie seniausių sluoksnių, tačiau projekto vykdytojai sudarė visas sąlygas, kad darbai vyktų sklandžiai ir greitai. "inRED" archeologiniai tyrimai atsiėjo apie 700 tūkst. litų.
"Aptikome daugiau nei tūkstantį įvairių radinių. Smarkiai nuardyti senosios šv. Jono bažnyčios pamatai rodo, kad gyvybinių bastionų statybai trukdžiusi bažnyčia buvo kruopščiai demontuota, jos statybinės medžiagos panaudotos XVIII amžiaus pradžioje netoliese statant kitą šv. Jono bažnyčią. Taip pat aptikome puikiai išsilaikusius XVIII amžiaus pabaigos ir XX amžiaus pradžios šulinius. Kadangi nugriovus senąją bažnyčią čia buvo ir sąvartynas, radome daug koalino pypkučių, koklių", - pasakojo G. Zabiela.
Pasak V. Šeporaičio, šulinius ir dalį bažnyčios pamatų bus galima pamatyti po stiklu pirmąjame naujojo pastato aukšte. Už pastato ribų atsidursiantys pamatai bus pažymėti specialiomis spalvotomis plytelėmis.
Suformuos ir skverą
Pasak naujojo pastato statybos darbus atliksiančios UAB "Geotechnikos grupė" direktoriaus Liudo Furmonavičiaus, Klaipėdos senamiesčio teritorija, esanti buvusių Danės atšakų vietoje, pasižymi nestabiliu gruntu ir per metus susmenga 1-2 milimetrus. Tad naujasis apartamentų pastatas bus statomas ant daugiau nei 250 polių, įleistų į 18 metrų gylį.
Anot V. Šeporaičio, pastatas bus 3-4 aukštų. Pirmajame jo aukšte bus komercinės paskirties patalpos, o kituose - 18 apartamentų, kuriuos ketinama nuomoti arba parduoti. Pagrindiniai įėjimai į pastatą numatomi iš Danės pusės, automobilių stovėjimo aikštelės - nuo Jono kalnelio.
Antrajame aukšte pastatas bus sujungtas su restoranų ir kavinių kompleksu, kuris įsikurs šalia Danės esančiame XIX a. silkių rūšiavimo, druskos sandėlyje. Dabar ruošiamas šios statinio rekonstrukcijos projektas, o darbus numatoma pradėti po poros mėnesių.
"inRED" nugriovus dabar jos teritoriją juosiančias tvoras netoli "Meridiano" suformuos naują skverelį. Jis, kaip ir teritorija šalia pastatų, bus išklotas šlifuotomis akmeninėmis plytelėmis, o pėsčiųjų ir dviračių takams tiesti bus naudojamos granito plokštės.
Kadangi naujasis kompleksas dar neturi pavadinimo, jo statytojai visus klaipėdiečius kviečia išrinkti jam vardą. Nuo šiandien iki rugpjūčio 9 dienos "Vakarų ekspreso" internetinės svetainės www.ve.lt lankytojai gali balsuoti ir išrinkti tinkamiausią pavadinimą. Statytojai siūlo rinktis iš trijų variantų - "Bastėja", "Jono namai", "Danės apartamentai". Visus balsavusius į įkurtuves planuojama pakviesti 2008-ųjų pabaigoje.
Martynas VAINORIUS
Rašyti komentarą