Siūloma atsisakyti slapto balsavimo dėl Seimo Pirmininko, generalinio prokuroro ir kitų pareigūnų skyrimo
Taip pat siekiama panaikinti slaptą balsavimą dėl teismų, prokuratūros vadovų, teisėjų ir kitų valstybės institucijų vadovų paskyrimo ar atleidimo.
Tai numatančias Seimo statuto pataisas įregistravo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma.
Jomis siūloma suteikti daugiau viešumo, skaidrumo ir atsakomybės Seimo nariams atvirai balsuojant už Seimo tvirtinamas svarbių valstybės ar teisinių institucijų vadovų ir pareigūnų kandidatūras. Projekte paliekami tik tie slapti balsavimai, kurie nurodyti Konstitucijoje.
"Parengti tokį Statuto pakeitimo projektą paskatino Seime įvykęs slaptas balsavimas dėl pritarimo Prezidentės pateiktai kandidatei į generalinius prokurorus. Teko patirti dalies visuomenės nusivylimą įvykusio balsavimo rezultatais, kurie netikėtai labai skyrėsi nuo Seimo frakcijų atstovų teigiamų pasisakymų apie kandidatę. Deja, rinkėjai neturi galimybės žinoti, kaip tokiu svarbiu klausimu balsavo kiekvienas Seimo narys. Todėl keltini klausimai, ar pagrįsti šiuo metu Seimo statute privalomi slapto balsavimo atvejai, ar reikia sudaryti galimybes Seimo nariams slėptis nuo rinkėjų po slapto balsavimo šydu?" - sako Seimo narys.
Šiuo metu Seimo statuto atitinkamuose straipsniuose numatyta, kad tik slaptai balsuojama, kai renkamas Seimo Pirmininkas, Seimo Pirmininko pavaduotojai, sprendžiamas nepasitikėjimo Vyriausybe, Ministru Pirmininku ar atskiru ministru klausimas, nepasitikėjimo kuriuo nors Seimo pareigūnu arba Seimo paskirto valstybės institucijos vadovo atleidimo iš pareigų dėl nepasitikėjimo klausimas, taip pat kai balsuojama dėl kaltinimo formuluočių apkaltos proceso metu.
Slaptai Seimas balsuoja, kai sprendžiami klausimai dėl Konstitucinio Teismo, Aukščiausiojo Teismo teisėjų ir šių teismų pirmininkų, Aukščiausiojo Teismo skyrių pirmininkų, Konstitucijos ir įstatymų numatytų valstybės pareigūnų paskyrimo bei atleidimo, Seimo skiriamų valstybės institucijų vadovų paskyrimo, taip pat dėl pritarimo Apeliacinio teismo teisėjų, šio teismo pirmininko ir skyrių pirmininkų skyrimui arba atleidimui.
Rašyti komentarą