Karas Ukrainoje: naujausia informacija (nuolat pildoma)

20:58 Tęsiasi kautynės dėl Gostomelio oro uosto. Nacionalinė gvardija praneša, kad nukovė bent keliasdešimt priešų, o likusius laiko apsuptyje. Gvardiečius remia artilerija, bet jiems trūksta priešlėktuvinių sistemų grumtis su Rusijos sraigtasparniais.

07:18

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį sakė, kad naudinga palikti dialogo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pradėjusiu didelio masto invaziją į Ukrainą, galimybę, praneša BNS.

Po Europos Sąjungos viršūnių susitikimo E. Macronas sakė, jog „smerkiant, taikant sankcijas“ vis dėlto yra naudinga „palikti šį kelią atvirą, kad tą dieną, kai bus galima įvykdyti sąlygas, karo veiksmai galėtų liautis“.

E. Macronas vienintelis iš Vakarų lyderių ketvirtadienį kalbėjosi su V. Putinu, tos pačios dienos ankstų rytą įsakiusiu savo pajėgoms įsiveržti į provakarietišką kaimynę.

Kremlius nurodė, kad abu lyderiai „rimtai ir atvirai apsikeitė nuomonėmis“ apie Ukrainą.

Tuo pačiu Prancūzija spartina savo karių dislokavimą NATO rytiniam sparnui Rumunijoje pastiprinti, penktadienį po skubiai sušaukto ES lyderių pasitarimo sakė E. Macronas.

Prancūzų kariai dislokuojami pagal platesnį NATO sąjungininkių planą pastiprinti rytines Aljanso nares.

07:06

BBC ir "Reuters" praneša, kad Ukrainos centrinis bankas sustabdė mokėjimus Rusijos ir Baltarusijos subjektams, taip pat uždraudė operacijas abiejų šalių valiutomis.

07:00

Visame pasaulyje vyksta protesto akcijos dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje. Minios žmonių renkasi prie Rusijos ambasadų, atstovybių, laiko iškėlę plakatus, raginančius stabdyti agresiją, imtis sankcijų.

06:49

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas, kalbėdamas ABC televizijai, teigė esąs tikras, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas mėgins nuversti Ukrainos vyriausybę.

A. Blinkeno teigimu, Rusijos planas yra užpulti Ukrainos sostinę Kijevą, taip pat kitus didžiuosius miestus bei pradėti daugialypį puolimą iš Šiaurės, Rytų ir Pietų pusių.

Atot jo, nereikia atmesti galimybės apie galimą Rusijos ataką už Ukrainos sienų, tačiau, pakartojo jis, NATO yra įsipareigojusi ginti savo sąjungininkes ir "puolimas prieš vieną NATO narę reiškia puolimą prieš visą NATO".

"Prezidentas labai aiškiai pasakė, kad ginsime kiekvieną NATO teritorijos centimetrą. Manau, kad tai galingiausia atgrasymo priemonė prieš Putiną, einantį už Ukrainos ribų", - sakė jis.

06:47

Ukrainiečiai Kijevo prieigose stabdo rusų tankus

„Ukainskaja pravda“, remdamasi šaltiniais generaliniame štabe, rašo, kad ukrainiečiams pavyko sulaikyti rusų tankus, kurie veržėsi iš Černobylio zonos į Kijevą.

Mūšis vyksta prie Ivankovo gyvenvietės. Tai pusiaukelė tarp Baltarusijos ir Ukrainos sostinės.

„Rusijos tankai veržėsi į Kijevą, tačiau prie Ivankovo prasidėjo mūšis. Tam, kad priešas būtų sulaikytas, susprogdintas tiltas“, – rašoma pranešime.

Ivankovo strateginė vieta, nes jį užėmus būtų galima tęsti sostinės puolimą per Višogradą.

06:40

Ukrainiečiai skelbia, kokius nuostolius rusai patyrė primąją puolimo parą

Kaip rašo unian.net, Aleksejus Arestovičius, Ukrainos operatyvinio štabo vado pavaduotojas, per pirmą puolimo parą Ukrainos pajėgos sunaikino 7 priešo lėktuvus, 7 sraigtasparnius, 30 tankų, daugiau kaip 30 šarvuotų automobilių.

„Žuvusiais priešas prarado ne mažiau, kaip 450 karių. Tai mūsų žvalgybos vertinimas. Vien prie Gostomelio sunaikinta virš 200 rusų“, - rašo A. Arestovičius.

Jis tvirtina, kad į nelaisvę pateko daugiau kaip 20 priešų. Iš jų pusė šauktiniai.

06:37

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pranešė, kad Kijevas atakuojamas iš oro raketomis. Pasak jo, paskutinį kartą kažką panašaus šalis patyrė 1941-aisiais, kai buvo puolama Vokietijos nacių.
 

06:31

Rusijos politikas – mūsų tikslas ne okupacija, o nauja Ukrainos valdžia

Rusijos senatorius Sergejus Cekovas paskelbė, kad Rusija nenori šalies okupacijos, bet siekia pakeisti esamą valdžią, rašo lenta.ru.

„Ria Novosti“ jis tikino, kad Ukraina, kai baigsis karinė invazija, nebus okupuojama, tačiau valdžia ten pasikeis ir dabartiniai vadovai „dings nebūtyje“.

„Rusija neokupuos Ukrainos, nors apie tai skelbiama. Šalis išliks nepriklausoma valstybe, tačiau bus suformuota nauja valdžia, kuri atstovaus savo tautai, o ne vietos oligarchams ir užsienio valstybių, pirmiausia JAV, interesus“, – dėstė Rusijos politikas.

06:19

Ukrainos karinių pajėgų feisbuko paskyroje paskelbtas mūšių Sumo mieste vaizdo įrašas.

Pranešama, kad mieste iki šios neramu.

„Ukrainos kariai kaunasi Sume. Palaikykite mūsų didvyrius“, – rašoma pranešime.

Kiek anksčiau skelbta, kad rusų kariai jau kontroliuoja dalį trasos Kijevas – Maskva.
 

06:15

Duodamas interviu ITV, Kijevo meras, buvęs sunkiasvoris boksininkas, Vitalijus Kličko pareiškė, kad neturi kitos išeities tik kaip stoti su ginklu rankose už savo šalį.

06:13

"Sky News" cituoja Ukrainos pasienio tarnybą, kuri pranešė, kad pietryčių regione, netoli Zaporožės, per raketų smūgį žuvo ir buvo sužeisti keli Ukrainos pasieniečiai.

Prieš 1 val.

06:07

Tarptautinė programišių grupuotė „Anonymous“ paskelbė, kad oficialiai pradeda kibernetinį karą prieš Rusijos vyriausybę.
 

05:58

Kijeve raketos nuolaužos uždegė devynių aukštų namą, yra aukų

Kaip praneša unian.net, Kijeve krisdamos raketos nuolaužos padegė devynių aukštų gyvenamąjį namą.

Pasak Kijevo mero Vitalijaus Kličko, žuvo mažiausiai trys žmonės. Liepsnoja 4-9 aukštai ir yra tikimybė, kad pastatas grius. Šiuo metu namą mėginama užgesinti.

05:41

Skelbiama, kad Ukrainos gynybos viceministrė Anna Maliar pranešė apie Rusijos pusės patirtus nuostolius. Ukrainos skaičiavimais, tai - apie 800 karių.

04:56

 

Sprogimą galėjo sukelti paleista raketa

Ukrainos vyriausybės patarėjas pasidalijo, kad į Kijevą galėjo pataikyti sparnuotoji arba balistinė raketa, anksti ryte paleista į Sostinę.

„Smūgiai Kijevui sparnuotosiomis arba Balistinėmis raketomis
tęsiasi“, – žurnalistams trumpąja žinute parašė VIdaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Geraščenka.

Savo kanale „Telegram“ jis dalijasi, kad po sprogimo liepsnoja devynių aukštų gyvenamasis pastatas, gaisras kilęs 4-9 aukštuose, ir, tikėtina, gali kilti daug aukų.

Savo kanale jis jau teigia, kad Ukrainos kariškiai netoli Kijevo numušė rusų lėktuvą.

„Remiantis operatyvine informacija, Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė rusų lėktuvą, kuris nukrito Darnickio rajone prie namo Košycos gatvėje 7a“, – teigia vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka.

04:50

Sprogimai Kijeve
 

04:34

Kijevo centre nugriaudėjo stiprūs sprogimai, praneša CNN

CNN korespondentai Ukrainos sostinėje išgirdo du didelius sprogimus centrinėje Kijevo dalyje, o taip pat trečią sprogimą kiek tolėliau, apie pusę penkių ryto pranešama leidinyje.

Penktadienį anksti ryte, apie 4.22 val., Kijeve nuaidėjo keli sprogimai skirtinguose Kijevo rajonuose. Kaip praneša Unian, visų pirma, sprogimai buvo girdėti sostinės Pečerskio ir Golosejevskio rajonuose, Pozniaki rajone. Kijevo Troješčinos rajone jau įvyko 6 sprogimai.

04:11

Sumų regiono administracijos vadovas: Rusijos technika iš Sumų miesto išvyko Kijevo link

Sumų regiono administracijos vadovas Dmitrijus Živickis praneša, kad rusai Sumų srityje apsupo Konotopą, Rusijos Federacijos technika vyksta į Kijevą. 

Jo teigimu, Sumų krašto gyvenvietės yra apgultos. „Technika iš Sumų miesto pajudėjo Kijevo kryptimi, daug tranzitu atvykusios technikos siunčiama į vakarų pusę“, – sakė jis.

04:10

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen tviteryje paskelbė patvirtinanti kitą „didžiulių ir tikslinių sankcijų“ Rusijai paketą.

„Pirma, į šį paketą įtrauktos finansinės sankcijos, nutaikytos į 70 procentų Rusijos bankininkystės rinkos ir pagrindines valstybės valdomas įmones, įskaitant gynybą.

Antra, mes taikomės į energetikos sektorių – pagrindinę ekonomikos sritį, kuri neša didelę naudą Rusijos valstybei. Mūsų eksporto draudimas paveiks naftos sektorių, nes Rusija nebegalės atnaujinti savo naftos perdirbimo gamyklų. Trečia: uždraudžiame parduoti lėktuvus ir įrangą Rusijos oro linijoms.

Ketvirta, ribojame Rusijos prieigą prie svarbiausių technologijų, tokių kaip puslaidininkiai ar pažangiausia programinė įranga. Galiausiai: vizos. Diplomatai ir susijusios grupės bei verslo žmonės nebeturės privilegijuotos prieigos į Europos Sąjungą“, – socialiniame pasidalijo EK pirmininkė.

20:12

Rusijos Gynybos ministerija pareiškė, kad agresiją vykdantys jos daliniai „įvykdė šiandien jiems skirtas užduotis“. Šią propagandinę klišę neigia tiek iš visų frontų ateinanti informacija, tiek ekspertų komentarai, tiek ir desperatiškai Rusijos propagandos nuo ryto kartojamas niekuo neparemtas tvirtinimas, kad ukrainiečių kareiviai masiškai bėga ir pasiduoda.

19:20

Iš Baltarusijos įsiveržę rusų daliniai užėmė Černobylio atominę jėgainę. Tai patvirtino Ukrainos kariuomenė. Teigiama, kad agresorių nelaisvėje laikomi komplekso darbuotojai.

19:08

Ukraina praneša apie Rusijos vykdomą apšaudymą visame Luhansko – Donecko fronte. Mėginta prasiveržti ties Piščeviko gyvenviete, tačiau ukrainiečių pajėgos puolimą atrėmė. Sunaikinti 4 rusų tankai.

19:06

Dvidešimt Rusijos sraigtasparnių iš Baltarusijos teritorijos atskraidino į Gostomelio oro uostą pastiprinimą jį užgrobusiems rusų desantininkams. Tęsiasi mūšis su ukrainiečių Nacionaline gvardija.

18:23

Tiriamosios žurnalistikos centras „Bellingcat“ praneša, kad iš Pskovo link Kijevo skrenda 18 Rusijos lėktuvų IL-76. Ukrainos sostinę jie turėtų pasiekti maždaug po valandos.

17:45

Ugledare (Donecko sritis) Rusijos pajėgos apšaudė ligoninę. 4 žmonės žuvo, 10 sužeisti.

17:34

Chersono srities administracija praneša, kad dalį jos teritorijos, įskaitant perkėlą per Dnieprą, pilnai kontroliuoja okupantų pajėgos.

17:26

Ukrainos prezidento administracija pareiškė, kad Rusijos operacija vyksta „ne taip, kaip tikėjosi Putinas“. Staigus puolimas sustabdytas, o beveik visuose frontuose vyksta pozicinės kovos.

17:11

Ukrainiečių artilerija apšaudė Gostomelio aerodromą netoli Kijevo užgrobusius rusų desantininkus.

16:54

Ukrainos geležinkeliai jau evakavo 8 000 taikių gyventojų iš Donecko ir Luhansko sričių.

16:48

Odesos srityje apšaudytas karinis dalinys. Ukrainos nuostoliai – 22 žuvę ir 6 sužeisti.

16:43

Rusijos pajėgos įžengė į Černobylio atominės jėgainės zoną. Joms priešinasi Ukrainos Nacionalinės gvardijos kariai. Kyla pavojus, kad Rusijos artilerijos ugnis pažeis pavojingų branduolinių atliekų saugyklą.

16:29

Mariupolio miesto taryba pranešė, kad miestą apšaudė Rusijos pajėgos. Sviediniai smogė į daugiabučius ir privačius gyvenamuosius namus viename iš miesto rajonų.

16:22

Ukrainos pajėgos praneša, kad prieštankinėmis sistemomis Javelin buvo sunaikinta 15 Sumus puolusių Rusijos tankų T-72.

16:05

Rusijos Kareivių motinų komitetas praneša, kad šauktiniai kareiviai masiškai verčiami pasirašyti kontraktus ir siunčiami į Ukrainos pasienį. Teigiama, kad prieš juos naudojamas smurtas, nesutinkančius tai daryti kareivius žiauriai muša.

15:57

Baltarusijos sieną mėgino kirsti dar viena karinės technikos kolona. Ukrainos kariuomenės teigimu, priešas neteko 5 šarvuočių ir vieno automobilio bei atsitraukė. Taip pat pranešama, kad pietiniame fronte ukrainiečiai panaudojo "Bayraktar" dronus ir sustabdė Rusijos tankų puolimą.

15:45

Nobelio premijos laureatas, Rusijos leidinio „Novaja gazeta“ vyr. redaktorius Dmitrijus Muratovas paskelbė, kad rytoj šis laikraštis bus išleistas dviem kalbomis – rusų ir ukrainiečių. „Šiandien mes gedime. Kartu su nuoskauda jaučiame gėdą. Kitas žingsnis – branduolinė salvė?“, – rašė jis „Telegram“ kanale.

15:37

Oficialūs Ukrainos šaltiniai praneša, kad iš Baltarusijos teritorijos į Ukrainą paleistos 4 balistinės raketos.

15:34

Ukrainos kariuomenė praneša, kad sėkmingai atmušta dar viena priešo ataką Luhansko srities gyvenvietėse Sčiastjė ir Luhanskoje. Ukrainiečių teigimu, priešas neteko daug kareivių. Keletą jų ukrainiečiai paėmė į nelaisvę.

15:26

Ukrainos kariuomenė praneša, kad gausios Rusijos pajėgos (tankai, šarvuočiai ir pėstininkai) puola Starobelską. Ukrainiečių kariai kol kas atremia puolimą. Pranešama apie sunaikintus 2 priešo tankus ir 1 šarvuotį.

15:24

Nepatvirtintais duomenimis, Ukrainos pajėgos praranda pozicijas Chersono kryptimi.

15:07

Ukrainos kariuomenė pateikė vaizdo medžiagą, kaip Vyšgorode buvo numuštas jau septintas Rusijos sraigtasparnis.

14:51

Rusijos žiniasklaidos prievaizdas Roskomnadzor įpareigojo visus informacijos kanalus perdavinėti tik oficialių šaltinių informaciją apie karą Ukrainoje. Kitų šaltinių informaciją perdavę kanalai bus blokuojami.

14:41

Patvirtinta informacija apie Gostomelio aerodromo užgrobimą. Situacija pavojinga – aerodromas yra vos 15 kilometrų nuo Kijevo. Šaltiniai kariuomenėje agentūrai UNIAN pranešė, kad Gostomelyje gali būti išlaipintas desantas, kurio užduotis – įsiveržti į Kijevą ir pulti vyriausybinių įstaigų kvartalą.

14:39

Ukrainos šaltiniai patvirtina, kad Rusijos pajėgos užėmė Kachovkos hidroelektrinę.

14:23

Ukrainos generalinis štabas praneša, kad iki šiol Rusijos raketos ir artilerija smogė daugiau nei 30-iai objektų visoje šalyje. Rusijos pajėgos tęsia puolimą Chersono ir Kachovkos kryptimis. Įnirtingas mūšis vyksta ir ties gyvenviete Sčiastjė (Luhankso sritis), kur ukrainiečių kariai jau atrėmė ne vieną priešo ataką.

14:17

Kijevo srityje sudužo Ukrainos karinis transportas AN-26. Lėktuve buvo 14 žmonių, 5 iš jų žuvo.

13:59

Rusijos naujienų agentūra TASS praneša, kad V. Putinas išreiškė norą derėtis su V. Zelenskiu dėl Ukrainos neutraliteto ir atsisakymo siekti narystės NATO.

13:44

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas neatsakė į žurnalistų klausimą, kiek laiko truks invaziją į Ukrainą. Jis pasiaiškino tuo, kad „negali atskleisti karinės informacijos“, tačiau leido suprasti, kad sprendimas priklauso asmeniškai nuo V. Putino.

13:40

Prie Odesos per aviacijos smūgį žuvo 18 žmonių

Ukrainoje prie Juodosios jūros uostamiesčio Odesos 18 žmonių žuvo ketvirtadienį per Rusijos aviacijos smūgį vienai karinei bazei, pranešė vietos administracija.

„Žuvo 18 žmonių – aštuoni vyrai ir 10 moterų. Šiuo metu tebekasame griuvėsius“, – sakoma Odesos srities administracijos pranešime.

13:39

Kijevo priemiestyje sprogus bombai žuvo šeši žmonės, 12 sužeista

Kijevo rytiniame priemiestyje Brovaruose ketvirtadienį sprogus bombai žuvo šeši žmonės, dar 12 buvo sužeisti, naujienų agentūra „Unian“ citavo miesto merą Ihorį Sapožko.

Incidentas įvyko Rusijai anksčiau ketvirtadienį pradėjus didelio masto puolimą prieš Ukrainą, naudodama aviaciją, raketas ir sausumos pajėgas.

Brovarų meras pridūrė savo „Facebook“ žinutėje pridūrė, kad miesto ligoninės dirba sustiprintu režimu.

Jis taip pat perspėjo gyventojus perspėti policiją apie pastebėtus įtartinus asmenis arba rastus įtartinus daiktus.

13:37

Kremlius įsitikinęs, kad rusai „palaikys“ karinę operaciją Ukrainoje

Kremlius ketvirtadienį pareiškė tikįs, kad rusai „palaikys“ Maskvos karinę operaciją Ukrainoje, ir sakė, jog misijos trukmė priklausys nuo „rezultatų“ ir tęsis, kiek bus būtina. 

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad „solidi dauguma“ rusų palaiko Maskvos sprendimą pripažinti Rytų Ukrainos separatistinių Donecko „liaudies respublikos“ ir Luhansko „liaudies respublikos“ nepriklausomybę.    

„Dėl to galima spėti, kad parama [karinei operacijai prieš Ukrainą] bus ne mažesnė“, – sakė jis žurnalistams. 

D. Peskovas nenurodė, kiek gali tęstis karinė operacija. Anot jo, tai spręs prezidentas Vladimiras Putinas atsižvelgdamas į „rezultatus“. 

13:28

NATO aktyvuoja Rytų Europos gynybos planus

Dėl Rusijos vykdomo Ukrainos puolimo NATO aktyvuoja Rytų Europos gynybos planus.

Tai reiškia, kad NATO ginkluotųjų pajėgų vadui suteikiami platūs įgaliojimai, pavyzdžiui, dėl dalinių permetimo. Tai naujienų agentūra dpa ketvirtadienį sužinojo iš Aljanso šaltinių.

13:26

Mežigorėje, Gostomelio oro uoste, buvo numuštas Rusijos federacijos sraigtasparnis Ka-52

Mežigorėje, Gostomelio oro uoste, buvo numuštas Rusijos federacijos sraigtasparnis Ka-52, vyksta mūšiai.

Apie tai „Telegram“ kanalui pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos vadovo patarėjas Antonas Geraščenka, praneša „Ukrinform“.

Jis taip pat pasakojo, kad neseniai Gostomelio aerodrome nusileido Rusijos sraigtasparniai. 

„Vyksta kova. Buvo numušti 3 priešo sraigtasparniai“, – patikslino Ukrainos vidaus reikalų ministerijos vadovo patarėjas.

A. Geraščenka taip pat paragino rusus išeiti į gatves ir sustabdyti „išprotėjusį Putiną“, kuris, anot jo, skleidžia Trečiąjį pasaulinį karą.

Kaip pranešė „Ukrinform“, šalies agresorės vadovas Vladimiras Putinas paskelbė apie specialios karinės operacijos Donbase pradžią. Vasario 24 d., apie 4 val., Rusija pradėjo antskrydžius prieš Ukrainą ir pradėjo karą.

13:16

Kremlius pareiškė, kad žodis „okupacija“ nepriimtinas

Kremlius sako, kad Rusijos veiksmai – ne planuota Ukrainos okupacija ir teigia, kad Vladimiras Putinas nori, kad šalis išliktų neutrali ir nedislokuotų puolamųjų ginklų.

Priduriama, kad „idealiu“ atveju Ukraina turi būti išlaisvinta iš „nacių“, o karinės operacijos tikslas – „demilitarizacija“ ir „denacifikacija“.

Pranešama, kad V. Putinas nuspręs, kiek laiko truks jo karinė operacija šalyje.

13:11

Rytoj NATO sušaukia viršūnių pasitarimą Briuselyje

Karinis aljansas rengia pasitarimą, kad aptartų Rusijos invaziją į Ukrainą, pranešė diplomatas, rašo „Sky News“.

13:03

Brovarų mieste netoli Kijevo žuvo mažiausiai 6 žmonės, pranešė miesto meras.

13:01

Uždaro įvažiavimą į Kijevą

Uždaro įvažiavimą į Ukrainos sostinę Kijevą. Išvykti iš miesto galima laisvai, praneša „Meduza“.

12:53

Moldova uždaro oro erdvę

Moldova ketvirtadienį paskelbė dėl Rusijos pradėtos invazijos į Ukrainą uždaranti savo oro erdvę, o Baltarusija pranešė uždaranti dalį savo oro erdvės.

„Atsižvelgdama į situaciją regione Aukščiausioji saugumo taryba rekomendavo uždaryti Moldovos oro erdvę“, – per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ pranešė vicepremjeras Andrejus Spinu.

Jis pridūrė, kad oro erdvė bus uždaryta nuo 12 val. (ir Lietuvos laiku), o „visi lėktuvai bus nukreipti į kitus oro uostus“.

Baltarusijos gynybos ministerija paskelbė uždaranti „civiliniams lėktuvams dalį oro erdvės“.

12:47

Naujienų agentūra UNIAN publikuoja nuotrauką, kurioje matoma daug dūmų Kijevo centre. Agentūros žurnalistai spėja, kad buvo suduotas smūgis Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiajam žvalgybos valdybai.

12:45

Naujausiais duomenimis, Ukraina paskelbė, kad 50 „rusų okupantų“ buvo nužudyta rytų fronte, pranešė AFP.

12:37

Ukraina sulaukė „antrosios raketinių smūgių bangos“, praneša Ukrainos prezidento patarėjas.

12:35

JK premjeras ragina skubiai sušaukti NATO viršūnių susitikimą dėl Ukrainos „katastrofos“

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ketvirtadienį paragino sušaukti skubų NATO viršūnių susitikimą reaguojant į Rusijos invaziją Ukrainoje, kurią pavadino „katastrofa mūsų žemynui“.

„Raginu kiek įmanoma greičiau sušaukti skubų visų NATO lyderių susitikimą“, – parašė V. Johnsonas socialiniame tinkle „Twitter“.

Premjeras taip pat patvirtino, kad vėliau ketvirtadienį kreipsis į britus.

12:33

Rusijos armija: Ukrainos separatistai veržiasi į Kijevo kontroliuojamas sritis

Ukrainą atakavusios Rusijos armija ketvirtadienį paskelbė, kad Maskvos remiamų separatistų pajėgos Rytų Ukrainoje puola ir jau užėmė daugiau teritorijų.

Kariškių atstovas Igoris Konašenkovas valstybinei televizijai sakė, kad separatistų paskelbtos „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) pajėgos užėmė „iki 3 kilometrų“ teritorijos, o kito separatistų darinio, „Luhansko liaudies respublikos“ (LLR), pajėgos „pasistūmėjo pusantro kilometro“.

I. Konašenkovas pridūrė, kad Rusija turi „ypač taiklių ginklų“, todėl Ukrainos civiliams „nėra ko bijoti“.

12:30

Pranešama, kad Ukrainos pajėgos numušė septintą Rusijos lėktuvą.

12:29

Baltarusija uždaro savo oro erdvę. Tokį sprendimą priėmė šalies ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Oficiali formuluotė – „siekiant užtikrinti saugumą“. Skrydžiai bus uždrausti aukštyje iki 19 tūkst. metrų, kitaip tariant – visų civilių orlaivių.

12:27

Ukrainos kariuomenė ant Charkivo aplinkelio sudegino keturis rusų tankus, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

„Remiantis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo turimais operatyviniais duomenimis ant Charkivo aplinkelio buvo sudeginti keturi rusų okupantų tankai“, – teigiama išplatintame pranešime.

Generalinis štabas ragina ukrainiečius išlikti ramius ir pasitikėti šalį ginančiomis pajėgomis.

„Mūsų jungtinės pajėgos duoda deramą atkirtį Rusijos Federacijos ginkluotosioms pajėgoms. Kariniai daliniai – savo pozicijose“, – ramina Generalinis štabas.

12:25

Kijeve nugriaudėjo sprogimas

Prieš kelias minutes Ukrainos sostinėje Kijeve girdėjosi sprogimas. „Sky News“ atstovas Markas Austinas pranešė, kad virš pastatų, esančių netoli tos vietos, kur jis yra, galima matyti kylančius dūmus.

12:18

Kaip skelbia BBC, pasirodė pranešimų, kad Rusijos tankai įvažiavo į Charkivą – antrąjį pagal dydį Ukrainos miestą.

12:07

Ukrainos kariuomenė praneša, kad atremtas Rusijos pajėgų puolimas Mariupolyje. Miestą visiškai kontroliuoja ukrainiečiai. Pranešama apie agresorių nuostolius: 6 lėktuvai, 2 sraigtasparniai ir „dešimtys karinės technikos vienetų“. Padėtis Chersono srityje apibūdinama, kaip „sudėtinga“.

12:02

V. Zelenskis paragino Rusijos žmones išeiti į protestus. „Visiems, kas dar neprarado sąžinės, dabar laikas išeiti ir pasakyti, kad esate prieš šį karą“, – sakė Ukrainos prezidentas.
 

11:51

Ukrainos generalinis štabas praneša apie įnirtingus mūšius Charkivo prieigose. Ukrainiečiai atrėminėja tankų atakas.

11:49

Prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė apie diplomatinių santykių su Rusija nutraukimą. 11:45 Naujienų agentūra UNIAN praneša apie keletą sprogimų Odesos mieste. Informacijos apie aukas kol kas nėra.

11:41 Ukrainos paštas skelbia apie veiklos sustabdymą.

11:30

Rusijos pajėgoms apšaudžius Čugujevo miestą (Charkivo sritis), sviedinys pataikė į gyvenamąjį namą. Žuvo nepilnametis berniukas, keletas namo gyventojų sužeisti.

11:17

Į Umanės miesto (Čerkasų sritis) centrą pataikius artilerijos sviediniui, žuvo 1 taikus gyventojas, keletas sužeisti.
 

11:14

Ukrainos pasieniečiai praneša, kad prie jų garnizonos Zmeinyj saloje Juodojoje jūroje priartėjo kol kas neidentifikuoti Rusijos kariniai vienetai ir reikalauja pasieniečių pasidavimo.

10:56

Ukrainos kariuomenė praneša, kad šiaurinę šalies sieną kirtusios Rusijos pajėgos sugebėjo pasistūmėti tik apie 5 kilometrus į Ukrainos gilumą. Pietuose agresoriaus puolimas Volynės kryptimi atremtas.

10:42

Ukrainos Sausumos pajėgos skelbia, kad Kramatorsko rajone rytų Ukrainoje numuštas jau šeštas Rusijos lėktuvas.

10:42

Donecko separatistų lyderis: mūšiai ilgai nesitęs

 Rusijos daliniams įžengus į Rytų Ukrainą, apsišaukėliškos Donecko „respublikos“ vadovas paskelbė, kad mūšiai ilgai netruks. Denisas Pušilinas ketvirtadienio rytą Rusijos valstybinei televizijai sakė: „Išsilaisvinimas bus gana greitas“. Karinė operacija esą vyksta visu pajėgumu.

„Galiu pasakyti, kad tai greitai baigsis“, - tęsė D. Pušilinas. Miestai ir kaimai regione „netolimoje ateityje bus išlaisvinti“.

10:31

Chersono srityje Rusijos sraigtasparniai apšaudo ukrainiečių pasieniečius. Pranešama apie 3 žuvusius karius. Ukrainos kariuomenė kaunasi su priešu Kopanės ir Ivanovo gyvenvietėse.

10:21

Ukrainos Teritorinės gynybos pajėgų (savanorių) vadas brigados generolas Jurijus Galuškinas paskelbė, kad savanorių daliniai šiuo metu komplektuojami ir ruošiasi pajudėti į paskirtas dislokacijos vietas.

10:19

Ukrainos pasieniečiai praneša, kad Rusijos tankų kolonų priekyje Luhansko srityje važiuoja balti automobiliai su ESBO simbolika.

10:13

Ukrainos geležinkeliai praneša, kad šiandien pradės gyventojų evakuaciją iš Luhansko, Donecko ir Odesos sričių.

9:52 Ukrainos pajėgos perėjo į kontrpuolimą šalies rytuose. Strateginės komunikacijos ir saugumo centras praneša, kad Luhansko srityje atkovota gyvenvietė Sčastjė. Mūšyje nukauta 50 priešo kareivių.

09:21

Ukrainos vyriausybė pradėjo dirbti karo padėties režimu

Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis ketvirtadienį paskelbė, kad šalies ministrų kabinetas ir kitos valdžios struktūros Kijeve dirba karo padėties režimu.

„Prezidentas paskelbė karo padėtį. Ministrų kabinetas ir kitos valdžios institucijos Kijeve dirba karo padėties režimu“, – savo „Telegram“ kanalu pranešė premjeras.

D. Šmyhalis taip pat pabrėžė, kad dabar svarbu išlikti ramiems.

Anksčiau ketvirtadienį ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis dėl Rusijos pradėto puolimo paskelbė visoje Ukrainos teritorijoje karo padėtį.

09:14

Kijeve žmonės slepiasi metro

09:14

Mariupolyje tysta ilgos eilės prie bankomatų ir maisto parduotuvių.
 

Archyvų nuotr.

09:11

Estija ir kitos sąjungininkės pasirengusios aktyvuoti 4 NATO sutarties straipsnį

Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija ir kitos sąjungininkės ketvirtadienio rytą Rusijai užpuolus Ukrainą, susitarė surengti konsultacijas pagal NATO 4 straipsnį, pranešė Estijos nacionalinis transliuotojas err.ee.

Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas sakė: „Veiksmingiausias atsakas į Rusijos agresiją yra vienybė“.

Ji teigė, kad Estijos saugumui tiesioginės karinės grėsmės nėra, o prie išorinių sienų – ramu.

„Išplitusi Rusijos agresija kelia grėsmę visam pasauliui ir visoms NATO šalims, todėl turi būti inicijuojamos NATO konsultacijos dėl sąjungininkių saugumo stiprinimo, siekiant įgyvendinti papildomas priemones NATO sąjungininkių gynybai užtikrinti", – sakė K. Kallas.

Diskusijų metu Estijos užsienio reikalų ministerija pristatys šalies nuomonę, kaip stiprinti NATO atgrasymo ir gynybos poziciją Baltijos regione. Tą patį padarys ir gynybos ministerija.

Pagal NATO sutarties 4 straipsnį sąjungininkės gali rengti konsultacijas, kai tik jaučia grėsmę kurios nors sąjungininkės teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui.

Nuo Aljanso įkūrimo 1949 metais 4 straipsnis buvo aktyvuotas šešis kartus.

Į Šiaurę nuo Charkivo miesto Lipcuose pastebėti sankryžoje patruliuojanti Rusijos šarvuotoji technika - mažiausiai vienas tankas Т-80BVM, šarvuotras transporteris MT-LB ir sunkvežimis KaMaz su priešlėktuvinės gynybos pabūklu.

„Le Monde“: Žala prie Lenkijos sienos. Be kitų sunaikinimų, Ukrainos valdžia pranešė, kad buvo sugriautas Lucko televizijos bokštas.

Nepriklausoma prieš Rusijos valstybinę propagandą kovojanti organizacija „Conflict Intelligence Team“ patvirtino autentiškumą vaizdo įrašo, kuriame matyti Rusijos raketa „Smersh“ ant šaligatvio Charkovo mieste, esančiame apie 50 kilometrų nuo Rusijos sienos.

Archyvų nuotr.

08:54

Buvusio JAV ambasadoriaus Rusijoje (2012-2014 metais) prof. Michael McFaul'o reakcija „Twitteryje“: „ačiū Dievui mes išplėtėme NATO“.

08:54

Pradėjo plaukti informacija apie aukas. Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjo teigimu, atakos Ukrainoje jau pražudė mažiausiai vieną žmogų, dar vieną Kijevo regione sužalojo. Ukrainos kariuomenė pridūrė, kad Rytų Ukrainoje pastebėti du Rusijos tankai ir keli sunkvežimiai. Skelbiama, kad Rusija iš Krymo intensyviai gabena karinę techniką ir įrangą. Prorusiški separatistai sako šiuo metu kontroliuojantys du miestus Luhansko regione, skelbia RIA.

08:44

„Reuters“ skelbia, kad prie Charkivo subombarduotas gyvenamasis namas. Apie aukas kol kas nepranešama.

08:42

Tiriamosios žurnalistikos „Bellingcat“ žurnalistas Christo Grozevas pateikia „Twitteryje“ vaizdų, kurie rodo, kad Rusijos atakos palietė ne tik karinius objektus.

08:37

„New York Times“ žurnalistė Kinijai ir Taivanui Amy Quin „Twitteryje“ rašo, kad Kinijos ambasada Ukrainoje paragino Kinijos piliečius ir verslininkus likti namuose ir patarė tiems, kurie keliauja mašina, prisitvirtinti ant automobilio pastebimoje vietoje Kinijos vėliavą. Ambasada nustojo kalbėti Kinijos piliečiams apie tai, kad jie turi evakuotis.
 

Archyvų nuotr.

08:32

Volodymyras Zelenskis nori pasaulinės „antiPutino koalicijos“. „Mes kuriame antiPutino koaliciją“, – pareiškė Ukrainos prezidentas po pokalbių su JAV, JK ir Vokietijos vadovais. „Pasaulis turi priversti Rusiją siekti taikos“, – pridūrė jis.

08:30

Pasirodė vaizdai, kaip rusiškomis sparnuotomis raketomis „Kalibr“ bombarduojamas Ukrainos Vakaruose esantis civilinis Ivano Frankivsko oro uostas.
 

08:26

Rusija skelbia neva Ukrainos pasienio pajėgos „nesipriešina Rusijos daliniams“.

08:26 

Netoliese pagrindinių aerodromų prie Charkivo ir kitų miestų Ukrainos rytuose matomi kylantys juodi dūmai. Skelbiama, kad Rusija nusitaikė ir į aviacijos objektus Chersone bei netgi toliau į vakarus esančiame Ivano Frankivske, kuris ne taip ir toli nuo sienos su Lenkija.

 

Archyvų nuotr.

08:22 

Rusijos kariuomenė tvirtina, kad raketinės atakos, prasidėjusios maždaug penktą valandą ryto, jau neutralizavo visas Ukrainos aviacijos bazes.

„Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro bazių karinė infrastruktūra suardyta“, – pranešė Rusijos gynybos ministerija, kurią cituoja Rusijos naujienų agentūros.

„Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemos buvo sunaikintos“, – teigia jie.

08:19

„Guardian“ korespondentas Luke'as Hardingas „Twitteryje“ rašo: „mūsų rūsys Kijeve pildosi šeimomis su mažais vaikais. Vaikai laiko rankose spalvinimo knygeles. Širdį draskantys vaizdai“.

08:11

Ukrainos vakariniame Lvivo mieste ketvirtadienį nuaidėjo oro pavojaus sirenos, pranešė AFP žurnalistas, pridurdamas, kad kol kas sprogimų ar kitų puolimo ženklų nebuvo girdėti.

Miestas virto laikinąja baze kelioms Vakarų ambasadoms, įskaitant JAV ir Jungtinę Karalystę, kurios likus kelioms dienoms iki Rusijos puolimo evakavo savo diplomatus iš sostinės Kijevo.

Archyvų nuotr.

8:46

Ukrainos Sausumos pajėgos praneša, kad Luhansko srityje sunaikinti 2 Rusijos tankai ir keletas sunkvežimių.

8:41

Ukrainos Generalinis štabas praneša, kad numušti 5 Rusijos lėktuvai ir sraigtasparniai. Rusija pranešimą neigia.

8:00

Rusijos Gynybos ministerija praneša, kad nuslopino ukrainiečių priešlėktuvinės gynybos sistemas. Ukraina šią informaciją neigia. Ukrainos pusė praneša apie karinių aerodromų bombardavimus. Teigiama, kad su okupantų oro pajėgomis kaunasi ukrainiečių lakūnai.

7 val. duomenimis, Rusijos kariuomenė užgrobė Gorodiščės ir Melovojos kaimus Luhansko srityje ir susprogdino televizijos bokštą Lucko mieste.

Chmelnickio srityje agresoriaus artilerija apšaudė ukrainiečių karinį dalinį Starokonstantinovo kaime. Dnipro, Kijevo ir Vinicos srityse – gaisrai penkiuose ukrainiečių kariniuose sandėliuose.
 

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Sidebar placeholder