Skandalingas susirašinėjimas: Ką reiškia „patraukti skaliką“?

Skandalingas susirašinėjimas: Ką reiškia „patraukti skaliką“?

Paviešintas Dalios Grybauskaitės susirašinėjimas su tuomečiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu politikus privertė prakalbti net apie apkaltą prezidentei. Laiškuose prezidentė ne tik nurodo E. Masiuliui, kaip „nukalti“ oponentų reitingus, o dabartinį premjerą Saulių Skvernelį vadina „pavojingu populistu“, šalies vadovė netgi ragina „patraukti“ žurnalistą. Ką apie tai mano pats skaliku išvadintas žurnalistas Tomas Dapkus?

Ištrauka iš Tomo Dapkaus įrašo „Facebook“

„Lygindamas savo darbą ankstesnėje LRT, „Lietuvos žiniose” ir LNK, galiu patvirtinti, kad pastarojoje studijoje turėjau bene daugiausia laisvės, ir skirtingai nei pirmuose dviejuose, savininkai nesikišo į laidų turinį, apsaugodavo nuo prezidentės „norų". Aš apie šį epizodą su prokurorų skyrimais nieko ir nežinojau iš LNK savininko.

Tačiau esu asmeniškai gavęs pastabų nuo prezidentės per įvairaus lygio pasiuntinukus.

Nepasitenkinimo iš Prezidentūros būta ir dėl to, kad tyliai teisėsaugai pridengus generalinio prokuroro Dariaus Valio avariją, paviešinau dokumentus ir faktus, kad jam nepagrįstai nepradėta baudžiamoji byla. Stojo gluminanti tyla, tada Seimo nariai kreipėsi į prokuratūrą, prezidentė buvo priversta nušalinti savo globojamą D.Valį, jam iškelta baudžiamoji byla.

Tuo pačiu galiu paneigti, kad LNK savininkas yra man davęs kokius nors nurodymus dėl dabar viešai aptariamų kandidatų į generalinius prokurorus svarstymų Seime. Tai tiesiog atviras melas.

Prezidentės patarėjas M.Lingė, drebančiomis rankomis, ir mano nuostabai, toliau gindamas juos, vakar pabrėžė, kad jie buvo profesionalai. Aš to neneigiau, tačiau manau, jog patarėjas kaip svarbiausią kriterijų turėjo paminėti jų skaidrumą ir sąžiningumą.

Kad nedaugiažodžiaučiau, siūlau prisiminti, ką aš rašiau apie kandidatus, ir nekartoti besiginančių puolimo, o patiems įsitikinti, ar tai buvo mano tyrimo pozicija, ar kieno nors užsakytas susidorojimas.“

***

Valdančiosios koalicijos lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad Seime jau kalbama apie galimą apkaltą prezidentei D.Grybauskaitei. Jis ir pats tokią iniciatyvą palaikytų, jei būtų įsitikinęs, kad nutekėjęs skandalingas šalies vadovės susirašinėjimas su kyšininkavimu kaltinamu buvusiu Liberalų sąjūdžio lyderiu Eligijumi Masiuliu buvo autentiškas. Tačiau autentiškumu abejoja, turbūt, tik jis vienas.

Į tyrėjų rankas pateko laiškai iš 2014-2016 m. vykusio elektroninio susirašinėjimo tarp D.Grybauskaitės ir E.Masiulio. Pastarasis norėtų, kad tie laiškai būtų įtraukti į bylą, kurioje jis yra kaltinamas ėmęs kyšį iš koncerno „MG Baltic“ buvusio viceprezidento Raimondo Kurlianskio. Ir net buvo gavęs pažadą, kad jie bus įtraukti. Tačiau taip ir nebuvo.

Laiškų - daugybė ir visi skandalingi, tačiau didžiausio rezonanso sulaukė dviejų politikų susirašinėjimas 2015-ųjų pabaigoje Evaldo Pašilio skyrimo generaliniu prokuroru tema. E.Masiulis iš asmeninio prezidentės pašto [email protected] gavo laišką, kad „MG Baltic“ koncerno valdomos LNK televizijos žurnalistas Tomas Dapkus „kalba nesąmones“ apie E.Pašilį, todėl E.Masiulis turėtų perduoti linkėjimus „MG Baltic“ savininkui Dariui Mockui, kad šis „patrauktų savo skaliką“.

Paaiškėjus šiam skandalingam faktui, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė pareiškė, kad šis faktas atskleidžia netoleruotiną prezidentės elgesį derinant jos stumiamo asmens kandidatūrą į Generalinės prokuratūros vadovus. Jai antrino R.Karbauskis, pasak kurio, apkalta prezidentei, kaip prakalbo kai kurie kolegos, nebūtų iš pilvo trauktas veiksmas. Tiesa, politikas apsidraudė. Pasak jo, apie apkaltą būtų galima kalbėti, jei paaiškėtų, kad laiškai - autentiški.

Tačiau laiškų autentiškumu neabejoja parlamentaras, buvęs ilgametis prezidentės D.Grybauskaitės patarėjas Linas Balsys. Jis „Vakaro žinioms“ patvirtino, kad D.Grybauskaitė nuo prezidentavimo pradžios naudojasi el. paštu, kurio adresas yra [email protected] Tai yra jos asmeninė dėžutė, į kurią niekas iš prezidentūros darbuotojų „nelenda“. Be to, pasak L. Balsio, ir stilius yra identiškas D.Grybauskaitės stiliui. L.Balsio tokio turinio laiškai nestebina, nes tai jam nėra naujiena.

L.Balsio teigimu, Seime pasigirdusios kalbos apie galimą apkaltą šalies vadovei tik kalbomis ir baigsis, nes D.Grybauskaitė turi kuo paspausti baudžiamosiose bylose figūruojančius liberalus, „tvarkiečius“, „darbiečius“ (kurių du atstovai irgi yra Seime), taip pat turi kaip už virvučių patampyti R.Karbauskį (dėl žemių bei trąšų) ir kitus.

„Prezidentė rastų būdų, kaip užtildyti aktyviai besireiškiančius už jos apkaltą, nes informacijos jai, manyčiau, tikrai netrūksta. Taip, tai yra baisoka, nes visi geriau patylės, nei norės, kad apie juos būtų kažkas surasta. Baisu, kad teisėsaugos pagalba apie daug ką galima surinkti informaciją, kurią galima panaudoti. Tokie metodai yra labai neskaidrūs, su demokratija tai neturi nieko bendra. Tačiau 10 metų Lietuvą tokiais metodais valdžius turime situaciją, kokią turime. Ir, ačiū Dievui, kad ji iškilo, už tai savotiškai turime padėkoti E.Masiuliui“, - sakė L.Balsys.

Parlamentaras, buvęs vienas STT vadų Povilas Urbšys mano, kad E.Masiulis pasistengė, jog laiškai būtų paviešinti, siekdamas apsiginti teisme. Tačiau, pasak Seimo nario, tai neskaidrina ant prezidentės mestos dėmės. P.Urbšys sako, kad, kaip buvęs STT darbuotojas, žino: apie visus rezonansinius politinės korupcijos atvejus informuojama prezidentė. Jis neabejoja, kad šalies vadovė buvo informuota ir apie E.Masiulio kyšį. Tačiau prieš pastarąjį iškart lemiamų veiksmų nebuvo imtasi laukiant prezidentės pozicijos. O pastaroji savo favorito nebegalėjo „nepaaukoti“, nes apie dėžutę su pinigais jau žinojo pernelyg daug žmonių - keliasdešimt. Galbūt kitokia D.Grybauskaitės pozicija, anot P.Urbšio, būtų buvusi pirminėje bylos stadijoje, kai apie pinigus, kuriuos E.Masiulis vadina „paskola“, žinojo vos vienas ar trys pareigūnai.

Plačiau apie šį skandalą ir tildomą žiniasklaidą
skaitykite trečiadienio "Vakaro žiniose"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder