Skuodiškiai politikuos žemaitiškai

Skuodiškiai politikuos žemaitiškai

Beprecedentis sprendimas

Nuo šiol Skuodo rajono politikų susirinkimuose skambės graži žemaičių tarmė, o vieninteliam iš dvidešimt penkių Tarybos narių jos nemokančiam - visuomeniniais pagrindais vicemeru dirbančiam "gelbėtojui" Jonui Stanevičiui teks sparčiai tobulintis.

Precendento visoje šalyje neturintis sprendimas posėdžių metu kalbėti žemaitiškai atsidūrė užvakar Tarybos narių patvirtintame naujame darbo reglamente. Apie tai sužinojęs Klaipėdos apskrities viršininkas Vytautas Rinkevičius neslėpė esąs nemaloniai nustebintas.

Simbolinis žingsnis

Žemaitiškai kalbėti nemokantieji bei posėdžių svečiai turės teisę kalbėti ir kita tarme ar net kalba, o suprasti vieniems kitus padės vertėjai.

Idėjos įteisinti žemaičių tarmės vartojimą Tarybos posėdžių metu autorius - Liberalų sąjūdžio atstovas Skuodo rajono valdžioje, laikraščio "Skuodas" redaktorius Alvydas Sėdžius.

"Vakarų ekspresui" jis vakar pasakojo, jog gyvenant ir dirbant Žemaitijoje, būtų nuodėmė nekalbėti tarmiškai.

Nepaisant to, Telšiuose gimęs ir augęs, ketverius metus Plungėje gyvenęs, o prieš keliasdešimt metų skuodiškiu tapęs A. Sėdžius linkęs priimto sprendimo dėl žemaičių tarmės nesureikšminti.

"Tai tiesiog simbolinis žingsnis žmonių link, kurį inicijuoti paskatino keli Skuode įvykę kultūriniai renginiai. Kai vienas vietinio laikraščio žurnalistas išleido poezijos knygą žemaičių tarme, o kitas - pjesių rinkinį, susimąsčiau, kodėl gi mes, politikai, kasdieniame gyvenime kalbantys tarmiškai, per Tarybos posėdžius to negalime teisėtai daryti?" - retoriškai klausė trečią kadenciją politiko duoną valgantis A. Sėdžius.

Maža to, jis prisipažino, kad nustebo sužinojęs, jog Skuodo teatre visi vaidinimai nuo 1995 metų vyksta tik žemaitiškai.

Kaltino separatizmu

Politikas neslėpė, kad iš 25 Skuodo rajono Tarybos narių ne visi jo pasiūlymui pritarė: "Būta dvejonių, ar nauju darbo reglamentu įteisinus politikų kalbėjimą žemaitiškai, nebus pažeisti įstatymai, ar apskrities valdžia, sužinojusi apie mūsų sprendimą, nepavadins jo neteisėtu ir neatšauks. Be to, buvo ir kaltinimų, kad aš esu separatizmo šalininkas..."

Tačiau A. Sėdžius, išrinktas Tarybos darbo reglamento komisijos pirmininku, teigia teisine baze pasidomėjęs: "Niekur nėra pasakyta, kad negalima kalbėti tarmiškai. O kas dėl raštvedybos, tai ji kaip ir buvo, taip ir bus tvarkoma lietuvių kalba. Be to, ir žemaičių tarmė - juk ne švediška, o lietuviška."

A. Sėdžius pridūrė, kad Skuodo rajono tarybos posėdžiuose dėl priimto naujo darbo reglamento, įpareigojusio politikus kalbėti žemaitiškai, ryškių pokyčių nebus: "Ir iki šiol dauguma Tarybos narių savo mintis dėstė tarmiškai. Natūralu, kad kalbame žemaitiškai - juk žemaičiai ir esame."

Mokysis kalbėti

Už naują Tarybos darbo reglamentą balsavo trylika politikų. Tarp 25 Tarybos narių - tik vienas ne žemaitis, nemokantis kalbėti tarmiškai.

Viicemero pareigas einantis ir televizijoje "gelbėtoju" dirbantis Jonas Stanevičius savotiško "baltos varnos" statuso nė kiek nesigėdija: "Kai Klaipėdos universitete studijavau lietuvių filologiją, mokėmės tarmių, tačiau prabėgo dešimt metų ir įgytas žinias primiršau. Nepaisant to, turime labai gerą mokytoją - merą Stasį Vainorą, tai per kelis mėnesius būtinai išmoksiu kalbėti žemaitiškai."

Nepaisant to, pats J. Stanevičius balsavo už kalbėjimą tarmiškai: "Be to, aš taisiau tą darbo reglamento 50-ąjį punktą, nes iš pradžių ten buvo parašyta, kad Tarybos posėdžiai vyksta žemaičių kalba. Kadangi Žemaitijos valstybės nėra, tai pakeičiau žodį "kalba" į "tarme". Ir nuoširdžiai džiaugiuosi kolegų politikų sprendimu bei tikiuosi, kad mūsų Taryba taps pavyzdžiu ir kitoms Žemaitijos savivaldybėms."

Apie tokį skuodiškių sprendimą sužinojęs Klaipėdos apskrities viršininkas Vytautas Rinkevičius mūsų dienraščiui prisipažino esąs nemaloniai nustebintas.

"Tikrai nesu patenkintas dėl tokio Skuodo rajono Tarybos narių ryžto kalbėti tik žemaitiškai. Mano požiūriu, tai - netoleruotina. Tautiškumą, identitetą galima saugoti ir puoselėti kitais būdais, be to, reikia jausti ribas..."- "Vakarų ekspresui" sakė V. Rinkevičius.

Natalija MOGUČAJA

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder