Studentai naujajai Vyriausybei: taisykime, o ne griaukime

Studentai naujajai Vyriausybei: taisykime, o ne griaukime

Trečiadienį studentai, nepatenkinti naujosios Vyriausybės programoje žadamais pokyčiais aukštojo mokslo sistemoje, prie Seimo surengė protesto akciją. Studentai tvirtino, kad buvusios valdžios įvykdyta aukštojo mokslo reforma buvo žingsnis į priekį ir jos netobulumus galima taisyti, o ne viską griauti ir pradėti iš naujo.

Protestuoti susirinko apie 30 studentų. Kadangi protesto akcijai leidimas nebuvo gautas, jie būriavosi grupelėmis po 9 žmones.

Studentai laikė plakatus "A. Butkevičiau, nekirpk ryšio su studentais!", "Buvo žingsnis į priekį, dabar du žingsniai atgal", "DP, LDSP, TT - negriaukit švietimo", "Socialdemokratams nereikia socialinių partnerių".

Protesto akcijos metu studentai pastatė dvi telefono būdeles, kurių viena simbolizavo Seimą, kita - studentiją. Abi būdelės buvo sujungtos vielinėmis gijomis, kurios simbolizavo bendradarbiavimą tarp studentų ir valdžios. Akcijos metu gijos buvo perkirptos, taip norint parodyti, kad naujoji valdžia nustoja bendradarbiauti su studentais.

Protestą organizavusios Lietuvos studentų sąjungos (LSS) pirmininkas Dainius Dikšaitis naujienų agentūrai ELTA sakė, kad studentams labiausiai nepatinka būtent tai, kad naujosios Vyriausybės programos nuostatos švietimo srityje sukurtos visiškai neatsižvelgiant į jų nuomonę.

D. Dikšaitis teigė, kad LSS naujajai valdžiai pateikė tris lapus siūlymų, ir jis tikisi, kad į juos bus atsižvelgta.

"Tai, kas vyko iki šiol, aukštojo mokslo reformą, vertiname teigiamai, bet matome dalykus, kuriuos galima tobulinti. Mūsų siūlymų esmė tokia - susilaikyti nuo griovimų staigių, nuo kenkimo studentams, tartis su aukštųjų mokyklų bendruomenėmis ir ypač su studentais ir viską tobulinti, o ne griauti. (...) Yra dalykų reformoje, kurie veikia, padėjo, studentai iš įvairių universitetų sako, kad kokybė pamažu kyla", - sakė jis.

LSS pirmininko teigimu, naujosios valdžios siūloma visuotinė studijų įmoka galimai prieštarauja Konstitucijai, kadangi joje gerai besimokantiems studentams numatytas nemokamas aukštasis mokslas.

Taip pat jis pabrėžė, jog norint, kad studijų kokybė nemažėtų, aukštosioms mokykloms turi būti užtikrintas tinkamas finansavimas.

"Studentams labai svarbu, kad nemažėtų studijų kokybė, reikia užtikrinti finansavimą, tinkamą aukštosioms mokykloms ir studentų studijoms. O dabar neaišku, kas su tuo finansavimu bus, kai mažins studijų kainas", - sakė D. Dikšaitis.

LSS pirmininkas sakė, kad studentai nepritaria ir idėjai išvis atsisakyti studijų krepšelio.

"Studijų krepšelis ne visur buvo blogis. Tai buvo skaidri sistema. Mes norėtume, kad ji ir toliau išliktų skaidri, kad nespręstų tik vienas žmogus dėl to finansavimo ir kad valstybės tikslinį užsakymą valstybė naudotų ten, kur yra poreikis iš valstybės ir kur studentai patys nesirenka tų studijų, bet ne tiesiog visur", - kalbėjo D. Dikšaitis.

"Kitas dalykas - kad sudarytų paskatas studentams studijuoti. Nes jeigu yra nepopuliari studijų programa, tai, jei tiesiog duosi nemokamas studijas, nebūtinai ateis protingas ir talentingas jaunuolis studijuoti. Jam reikia galbūt ir bendrabutį duoti, gal ir stipendiją gerą, gal darbo kažkokias sąlygas užtikrinti. O dabar niekas apie tai nekalba Vyriausybės programoje", - pažymėjo jis.

Nepriimtini studentams, D. Dikšaičio teigimu, pasirodė ir naujosios Vyriausybės planai reformuoti universitetų tarybų, senatų sudarymo tvarką. Anot jo, dabartinė sistema leidžia studentams jaustis lygiaverčiais partneriais, teikti pasiūlymus.

"Anksčiau niekada to nebuvo. Anksčiau dėstytojas buvo visagalis, rektorius - visagalis. O dabar su studentais šnekasi kaip su kolegomis, kaip su partneriais. Tai mes nenorime, kad tą naikintų", - pabrėžė D. Dikšaitis.

Konkretaus asmens, kurį norėtų matyti švietimo ir mokslo ministro poste, LSS, pasak D. Dikšaičio, neturi.

"Mes neturime savų kandidatų. Svarbiausia, kad tas žmogus, kuris ateis, išmanytų aukštąjį mokslą, o jei neišmano - tai bent turėtų proto pasikalbėti su studentais ir su akademine bendruomene", - sakė LSS pirmininkas.

LSS rekomendacijos naujosios Vyriausybės programai trečiadienį buvo pristatytos Seime, Švietimo, mokslo ir kultūros komitete.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder