Teisiškai reanimuotas R. Paksas patikėjo demokratija

Iš pirmų lūpų

Dviejose bylose, kuriose suformuluoti kaltinimai tapo vienais iš pagrindų jį pašalinti iš posto, laimėjęs Rolandas Paksas ėmė tikėti demokratija ir teisingumu šalyje. Tai R. Paksas vakar pareiškė interviu "Vakarų ekspresui".

Atstatydintasis prezidentas neslėpė, jog po jam palankaus teismo sprendimo rankų sudėti neketina ir svarsto galimybę kreiptis į aukščiausias instancijas bei siekti, kad jam būtų atlyginta moralinė ir kitokia žala.


Dienraščio skaitytojams primename, kad pirmadienį Vilniaus apygardos teismas išteisino valstybės paslapties paviešinimu kaltintą R. Paksą. Tą pačią dieną paaiškėjo, jog buvo nutrauktas ir ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl galimo eksprezidento piktnaudžiavimo tarnyba sprendžiant turtinius ginčus dėl bendrovės "Žemaitijos keliai" akcijų valdymo.


Tačiau, nepaisant gerų žinių R. Paksui, kai kurie teisininkai nelinkę Apygardos teismo sprendimo sieti su Konstitucinio Teismo verdiktu. Pasak jų, Konstitucinis Teismas nesprendžia baudžiamosios atsakomybės klausimo, o eksprezidentą išteisinęs Vilniaus apygardos teismas nevertino, ar buvo sulaužyta priesaika bei pažeista Konstitucija.


Visgi pats R. Paksas sau palankų sprendimą vertina kiek kitaip.


Džiaugiasi teisingumu


Kokia buvo Jūsų reakcija, kai išgirdote teismo sprendimą?


- Žinoma, geresnė, negu būčiau išgirdęs nepalankų. Džiaugiuosi, kad teisingumas Lietuvoje yra. Per pastaruosius metus buvau suabejojęs, ar mūsų šalis yra teisinė ir demokratinė valstybė. Vilniaus apygardos teismo sprendimas - atitinkantis esmę, nes joks nusikaltimas nebuvo nepadarytas.


Pirmadieninis teismo sprendimas buvo geras ne tik man, bet ir daugeliui šalies žmonių, kurie į mano nušalinimo procesą žiūrėjo ne taip, kaip jis buvo pateiktas.


Ar tikėjotės pergalės?


- Aš girdėjau liudytojų parodymus, advokatų, prokurorų pasisakymus. Kadangi absoliučiai viskas buvo švaru, tiksliau, nieko nebuvo, koks kitoks galėtų būti teismo sprendimas?


Po teismo sprendimo mane telefonu pasveikino labai daug rėmėjų, tačiau iš buvusių apkaltos šalininkų to nesulaukiau.


Versijos nekeičia


Kaip teismo ir prokuratūros sprendimai atrodo Jūsų pašalinimo iš prezidento posto kontekste?


- Labai keistai, nes tie epizodai, kaltinimai, raudona gija ėjo per visą apkaltos procesą ir užsitęsusį politinį skandalą. Esu sakęs, kad tai - tik skandalas, kurio tikslas - pašalinti prezidentą, neturint tam jokių įkalčių ar nusikalstamų veikų.


Pamenate, kad buvo Lietuvai ir visam pasauliui aiškinami mano, Prezidentūros neegzistuojantys ryšiai su organizuotu nusikalstamumu, su tarptautine mafija, įvardijama grėsmė nacionaliniam saugumui? Taip buvo buvo daroma, norint išgąsdinti visuomenę. Neduok Dieve, kažkas ten blogai! Visa tai dingo. Liko trys epizodai, iš kurių pirmadienį buvo panaikinti dar du.


Vienintelis likęs epizodas - pilietybės Jurijui Borisovui išimties tvarka suteikimas. Tačiau pagal Konstituciją už tokio dekreto teisėtumą ir teisingumą atsako vidaus reikalų ministras, ne prezidentas.


Todėl galima daryti aiškią ir vienareikšmę išvadą, jog tai, kas vyko - politinis revanšas.


Viltis - naujasis Seimas


Ką tikitės laimėti po palankių sprendimų?


- Pirma, tai - ir mano, ir suklaidintų žmonių moralinis laimėjimas. Tuo tarpu politinis laimėjimas arba politinė reabilitacija - sudėtingesnė.


Normalus sprendimas būtų, jei po tokio teismo verdikto naujasis Seimas sudarytų nepriklausomą komisiją, kuri patikrintų tuos faktus ir pateiktų naują užklausimą tiek Konstituciniam Teismui, tiek visuomenei.


Tačiau tai vargu ar įmanoma padaryti. Matyt, valdančioji parlamento dauguma bus sudaryta iš tų politikų, kurie buvo labai aršūs mano nušalinimo ir apkaltos iniciatoriai. Jie nenorėtų keisti savo sprendimo ir pripažinti, kad klydo.


Antra vertus, tai būtų svarbu Lietuvai perspektyvoje - kad niekada daugiau tokie skandalai nebepasikartotų. Kai grupelė politikų, savų interesų gynėjų gali padaryti tokią politinę sumaištį, kuri padarė žalą Lietuvai ir supriešino visuomenę.


O gal jau dabar, po skandalo, galėtumėte įvardyti tuos žmones, kurie neva inicijavo skandalą?


- Manau, kad kiekvienas šalies žmogus tai galėtų padaryti. Aš, bent jau todėl, kad man paliktas prezidento vardas, to nedarysiu. Kai ant stalo gulės tyrimo medžiaga, atitinkamų institucijų sprendimai, tuomet bus galima įvardyti pavardes, faktus, skaičius.


Ar ketinate skųstis aukštesnei instancijai, pavyzdžiui, Žmogaus teisių teismui Strasbūre?


- Be abejo, aš konsultuojuosi su teisininkais, ką tokioje situacijoje reikėtų tiksliai ir konkrečiai daryti, esu numatęs vieną kitą veiksmą, bet labai prašyčiau neskubinti įvykių.


Tai rankų sudėjęs nesėdėsite?


- Ne, liksiu ir toliau aktyvus politikoje.


Denisas NIKITENKA

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder