Rekonstrukcija
Viena rekonstruotoje Tiltų gatvėje stovinti šiukšliadėžė kainuoja kur kas daugiau nei per mėnesį uždirba mokytojas ar gali susapnuoti socialinis darbuotojas, tačiau miesto valdžiai aukoti mokesčių mokėtojų pinigų vandalų greitai nusiaubiamam grožiui negaila.
Prie kitų mažosios architektūros elementų, esančių ne tik Tiltų, bet ir Turgaus gatvėje, derančios ketaus šiukšliadėžės kainuoja apie pusketvirto tūkstančio litų kiekviena. Neseniai baigtoje rekonstruoti gatvėje iš viso jų pastatyta 17.
Nepaisant to, jog brangiai kainuojančios šiukšliadėžės turėtų būti patvaresnės ir ilgaamžiškesnės nei įprastos, šešios Tiltų gatvės "naujokės" buvo suniokotos vandalų valstybinei komisijai dar net nespėjus įvertinti rekonstrukcijos.
Kas nusprendė, jog miestas gali sau leisti skirti kelias dešimtis tūkstančių litų vos keliolikai vienos gatvės šiukšliadėžių?
Plastikinių nesiūlė
"Geras daiktas pigiai nekainuoja", - paklausta, kodėl Tiltų gatvėje atsirado tiek kainuojančios šiukšliadėžės, atsakė Tiltų gatvės rekonstrukcijos projektą rengusi kauniečių bendrovės "Miestprojektas" atstovė Audrutė Sirtautienė.
Anot jos, projekto rengėjai uostamiesčio valdžiai pasiūlė keletą mažosios architektūros elementų, taip pat - ir šiukšliadėžių, variantų.
"Plastikinėms tikrai būčiau nepritarusi, - pabrėžė A. Sirtautienė. - Čia yra reprezentacinė miesto gatvė. Gal ir buvo galima rinktis pigesnes, bet ar jos būtų derėjusios prie granitinės dangos? O dabar tos gatvės rekonstrukcija pavyko neblogai."
Tiltų gatvę apžiūrėję valstybinės komisijos nariai jau deda savo parašus, palaimindami rekonstrukciją. Dar nepasirašė atostogų išėjusi komisijos pirmininkė |
Tokios pačios nuomonės buvo ir Savivaldybės administracijos Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas Gediminas Pocius, pirmininkavęs Nuolatinei statybos komisijai derinant Tiltų gatvės rekonstrukcijos projektą.
"Tiltų gatvė - valstybės saugoma teritorija, Klaipėdos senamiestis. Investicija yra į tikrą daiktą ir ilgam. Jei pažiūrėtume, kiek mes galėsime džiaugtis šiomis ketaus šiukšliadėžėmis ir palygintume su keliskart trumpiau tarnaujančiomis plastikinėmis, dar nežinia, kurios pasirodytų brangios. Išgirdus tik kainą negalima vienareikšmiškai sakyti, brangu ar ne. Galima kabinti plastmasines iškabas, ieškoti granito pakaitalo, tik kažin kiek ilgai mes tuo džiaugsimės ir kaip tai atrodys", - sakė G. Pocius.
Pasirenkant gatvę dabar puošiančias šiukšliadėžes, anot jo, užtariamą žodį tarė ir Kultūros paveldo departamento įgaliotas asmuo, ir miesto vyriausieji architektas bei dailininkas.
Tiesa, renkantis iš kelių pasiūlytų variantų kalbos apie kainą nebuvo. Ji, anot G. Pociaus, buvo jau kito etapo klausimas - paieškos, kur ir už kiek būtų galima nupirkti reikiamą daiktą, prasidedančios tuomet, kai atsiranda rangovas.
"Nei dega, nei rūdija"
Rangovės - UAB "Klaipėdos keliai" - projekto vadovo Giedriaus Ramono teigimu, savivaliauti rinkdama šiukšliadėžes bendrovė niekaip negalėjo.
"Mums buvo konkrečiai nurodyta, kaip jos turi atrodyti. Per apklausas tokias radome tik pas vienintelius tiekėjus, o daugiau nieko panašaus. Jos turėjo derėti prie senamiesčio. Man atrodo, ir Vilniuje tokios stovi", - sakė G. Ramonas.
Anot jo, šios šiukšliadėžės nei dega, nei rūdija. O kad jas niokoja vandalai - taip pat niokojami ir pastatų fasadai bei visa kita, ir sutvarkyti kainuoja ne pigiau. Koks likimas laukia jau suniokotų šiukšliadėžių, G. Ramonas nekomentavo - tai būsią nuspręsta sulaukus žinių iš vandalų ieškančios policijos.
Beje, uostamiestyje stovinčios pilko plastiko šiukšliadėžės su metaliniais dangčiais pagal 2004 metų gruodį sudarytą sutartį (vėliau nebepirktos) kainavo 1118 Lt (be PVM).
"Piktina, kad nėra diskusijos"
Artūras ŠULCAS, Klaipėdos miesto tarybos narys, opozicijos atstovas
Galiu bambėti dėl Tiltų gatvės grindinio kokybės, bet visa atributika man graži. Tiesa, mano supratimu, sprendžiant pagal tokią šiukšliadėžių kainą tai turėtų būti rankų darbas pagal originalų užsakymą kalviui, bet tai - tik mėgėjiška nuomonė.
Tiltų gatvė yra reprezentacinė ir norėtųsi, kad ji būtų ekskliuzyvinė, labai graži, tačiau reikėtų viešos diskusijos, kiek tam grožiui galima išleisti. Bet reikėtų tikrai nemažai, nes ji negali būti kaip kokia nors Vardenio Pavardenio gatvė Vardenio Pavardenio miestelyje.
Piktina ne kaina, o tai, kad nėra diskutuojama - nei Taryboje, nei komitetuose nėra kalbėta, kiek turi kainuoti šiukšliadėžė ar apšvietimo stulpas, neklausta miestiečių nuomonės. Kai žinai, kad nei samdomų tarnautojų, nei mokytojų algos nė iš tolo nesiekia vienos šiukšliadėžės kainos, kyla visokių minčių. Kai žinai, kad nerandame pinigų darželių langams pakeisti, darosi neramu. Tačiau vienareikšmio atsakymo, per brangu tokios šiukšliadėžės ar ne, nėra, nes nežinome, ką galvoja miestiečiai. Gal jie norėtų dar ir paauksuotų. Kartais žmonėms gėda, kad jų prezidentas neturi lėktuvo ir skraido su samdytu...
"Taip turi būti, nes gražu"
Benediktas PETRAUSKAS, Klaipėdos miesto tarybos narys, pozicijos atstovas
O kokios yra šiukšliadėžių kainos? Nereikia kabinėtis prie kiekvieno daiktelio. Jei gražu, estetiška, tai tegul ir būna. Paklauskite miestiečių nuomonės. Centrinėje miesto gatvėje negali būti keturkampė dėžė. Dabar stovinčios šiukšliadėžės puikiai dera su apšvietimo stulpais, grotelėmis aplink medžius, suoleliais, su visa infrastruktūra. Aš esu už tai, taip turi būti, nes tai gražu.
Giedrė NORVILAITĖ
Rašyti komentarą