Vis daugiau emigrantų grįžta namo
Vis daugiau emigrantų grįžta namo

Statistikos departamentas paskelbė skaičius, kurie suteikia vilties, kad Lietuvos gyventojų skaičius galbūt netrukus liausis mažėti. Bent jau dabartinės tendencijos yra ne tokios bauginančios, kaip prieš kelerius metus. Tiesa, ir toliau emigravusiųjų yra daug daugiau nei grįžtančių į Tėvynę, tačiau šis skirtumas yra gerokai sumažėjęs.

Emigracija mažėja

Nuo 2004 metų gegužės, kai Lietuva įstojo į ES ir atsivėrė sienos, iki 2010 metų rekordinis emigravusiųjų skaičius buvo 2005-aisiais - net 62,8 tūkst. Vėliau jis svyravo nuo 26,7 tūkst. iki 40,4 tūkst. 2010 metais įvyko lūžis - oficialiai iš Lietuvos išvyko daugiau kaip 83 tūkst. šalies gyventojų. Tačiau tiek statistikai, tiek sociologai tvirtina, kad tikros padėties tai neatspindi: esą paprasčiausiai tik padaugėjo deklaravusių savo išvykimą, mat atsirado prievolė oficialiai gyvenantiems Lietuvoje net ir išvykus iš jos mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokestį. Paskui emigracija nuosekliai tik mažėjo: 2011-aisiais - iki 53,8 tūkst., pernai - iki 42,9 tūkst.

Daugėja grįžtančiųjų

Naujausiais duomenimis, šiemet sausį iš Lietuvos emigravo 3623 gyventojai, kai per analogišką praėjusių metų mėnesį - 3999.

Džiugina ir kita tendencija: vis daugiau yra į Lietuvą grįžtančių žmonių. Anksčiau kasmet imigruojančių būdavo nuo 4 tūkst. iki 9 tūkst., užpernai jų buvo 15,7 tūkst., o pernai - net daugiau nei 21 tūkst. Šį sausį imigrantų - 1712. Jei tendencijos bus panašios ir kitais mėnesiais, į Lietuvą per metus imigruos apie 20,5 tūkst. žmonių. Beje, absoliuti dauguma imigrantų - ne svetimšaliai, o Lietuvos piliečiai.

Dauguma imigrantų - lietuviai

Statistikos departamento Demografinės ir migracijos statistikos skyriaus vedėja Inga Masiulaitytė-Šukevič „Respublikai“ sakė, kad tarp pernykščių imigrantų - net 89 proc. Lietuvos piliečių, arba apie 19 tūkst. Tik gaila, kad Statistikos departamentas nėra atlikęs grįžtančiųjų apklausos ir lieka tik spėlioti, kodėl vis mažiau žmonių emigruoja ir vis daugiau grįžta: ar pablogėjo sąlygos užsienyje, ar pagerėjo Lietuvoje.

„Emigracijos mastai apskaičiuojami pagal išvykimą deklaravusiųjų skaičių. Nedeklaravę į statistiką nepatenka. Tačiau dabar dėl privalomojo sveikatos draudimo mokesčio dauguma išvykstančiųjų deklaruoja, kad nereikėtų papildomai mokėti. O kodėl keičiasi tendencijos, apklausą atlikti labai sunku. Vis tiek emigrantų ir imigrantų skaičius, palyginti su gyventojų skaičiumi, labai mažas, todėl labai maža tikimybė, kad jie patektų į apklausas“, - paaiškino I. Masiulaitytė-Šukevič.

Gerėja nuotaikos

Kompanijos „Baltijos tyrimai“ sociologas Romas Mačiūnas sakė, kad paskutinį kartą migrantų apklausa buvo daryta prieš kelerius metus, todėl tvirtai ir neklystamai pasakyti, kodėl tendencijos keičiasi į gera, yra labai sunku.

„Tačiau nemanau, kad kas nors labai pasikeitė į bloga šalių, į kurias daugiausiai emigruoja lietuviai, ekonomikoje arba labai pagerėjo Lietuvoje. Veikiausiai skaičiai pasikeitė dėl kokybiškesnės statistikos, nes 2011 m. vyko visuotinis gyventojų surašymas. Aišku, šiek tiek žmonių nuotaikos gerėja. Visada po rinkimų taip atsitinka, daugiau tikimasi iš naujos valdžios. Bet vargu ar tai buvo pagrindinis argumentas apsisprendžiant grįžti“, - svarstė R. Mačiūnas.

Sidebar placeholder