Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja, kad gyventojams, deklaruojantiems pajamas ir turtą už 2011 metus, nuo šiandien VMI Elektorinėje deklaravimo sistemoje (toliau – EDS) yra suformuotos preliminariosios gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) deklaracijos. Jas pateikti gyventojai gali prisijungę prie EDS, adresu https://deklaravimas.vmi.lt. Preliminarios deklaracijos jau suformuotos 920 tūkst. gyventojų.
VMI primena, kad iki šių metų gegužės 2 d. pajamas bei turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje, ir jų šeimos nariai. Deklaracijas privalo pateikti individualiai dirbantys gyventojai, t.y. tie, kurie VMI buvo įregistravę individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą – nesvarbu gavo jie pajamų, ar ne. Pajamas deklaruoti privalo ūkininkai ir jų partneriai.
Nuo šių metų turto ir pajamų deklaracijas pateikti privalo kredito įstaigų tarybų ir (ar) valdybų nariai, administracijų vadovai, pavaduotojai ir jų šeimų nariai, viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo tarybų ir (ar) valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausi redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir jų šeimų nariai. Taip pat tie gyventojai, kurie politinės kampanijos dalyviui (-iams) per praėjusius metus paaukojo daugiau kaip 40 Lt.
„Deklaruoti gali ir tie gyventojai, kurie nori pasinaudoti mokesčio lengvata ir susigrąžinti dalį patirtų išlaidų pvz., jei 2011 m. mokėjo gyvybės draudimo, pensijų įmokas, taip pat už pirmas studijas ir (ar) pirmą profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2008-12-31 paimtą būsto kreditą ar lizingo būdu 2004-2008 metais pirkę vieną asmeninį kompiuterį su programine įranga ir mokėję įmokas (be palūkanų). Susigrąžinti minėtas išlaidas gali tie gyventojai, kurie praėjusiais metais mokėjo 15 proc. GPM“, – primena VMI prie FM viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė, ir pažymi, jog kaip ir praėjusiais metais, teikti deklaracijas bei susigrąžinti dalį mokesčio gali ir tie gyventojai, kurie praėjusiais metais pasinaudojo per mažu ar visai nesinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (toliau – NPD), o tie gyventojai, kurie pasinaudojo per dideliu NPD, turėtų pateikti deklaraciją bei mokestį sumokėti.
Kaip ir kasmet, VMI gyventojams, pateikusiems teisingas deklaracijas elektroniniu būdu, sugrąžinti mokesčio permokas sieks per kuo trumpesnį laiką, atsižvelgiant į įplaukas biudžetui. Permokos teisingai pateikusiems deklaracijas elektroniniu būdu bus pradėtos grąžinti jau kovo pabaigoje, o tiems gyventojams, kurie pildys popierines deklaracijas, įstatymo numatyta tvarka – iki liepos 31 d. Praėjusiais (2011 m.) gyventojams buvo grąžinta 213 mln. Lt GPM permokų už praėjusius ir ankstesnius mokestinius laikotarpius.
Aktualios mokesčių naujovės deklaruojant pajamas
VMI informuoja, jog šiais metais GPM deklaraciją privalo pateikti visi ūkininkai, pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtojai, jų pajamos iš žemės ūkio veiklos apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. Deklaracijų neprivalo teikti tie ūkininkai, kurie neprivalo registruotis ir nėra įregistruoti pridėtinės vertės mokesčio mokėtojais, ir kurių pajamos per mokestinį laikotarpį neviršija 10 tūkst. Lt.
VMI taip pat primena, jog iš individualios veiklos (gamybos, prekybos ir dalies paslaugų sričių) gautos pajamos jau nuo 2010 m. yra apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. Taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą yra apmokestinamos tik iš laisvųjų profesijų veiklos gautos pajamos. Laisvajai profesijai priskiriama: advokato, notaro, antstolio, jų padėjėjų, konsultantų teisės klausimais, apskaitininko, auditoriaus, buhalterio, lobisto, finansų ar mokesčių konsultanto, architekto, inžinieriaus, dizainerio, gydytojo, psichologo, žurnalisto, maklerio, brokerio ir panaši veikla.
„VMI primena, jog gyventojai, deklaruosiantys pajamas ir turtą, jiems kilusiais klausimais visuomet gali konsultuotis paskambinę į Mokesčių informacijos centrą (toliau – MIC) trumpuoju telefonu 1882. Paskambinę juo ir paspaudę telefone 1, gyventojai bus sujungti su MIC konsultantu GPM deklaravimo klausimais“, - teigia V. Vildžiūnaitė ir pažymi, jog kaip ir anksčiau, išsami informacija teikiama tiek VMI interneto svetainėje, tiek ir Elektroninio deklaravimo sistemoje. Taip pat trumpas konsultacijas VMI specialistai teikia ir socialiniame tinklapyje „Facebook“ esančiame Elektroninio deklaravimo sistemos profilyje https://www.facebook.com/ e.deklaravimas“.
2 proc. parama
VMI informuoja, jog gyventojai nuo šių metų gali paremti ne tik visuomenines organizacijas, fondus ir kt. paramos gavėjus, skirdami jiems iki 2 proc. pajamų mokesčio dalies, bet ir iki 1 proc. skirti politinėms partijoms (iš viso – 3 proc. nuo praėjusiais metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio). Nuo šiol žmogus, nusprendęs, kad tą patį paramos gavėją (ar gavėjus) nori remti ilgesnį laikotarpį, iki gegužės 2 dienos galės pateikti tik vieną prašymą, o parama bus skiriama tiek metų, kiek žmogus nurodys prašyme. Maksimalus terminas – 5 metų laikotarpis.
„Siekdami taupyti mokesčių mokėtojų laiką bei efektyvindami VMI veiklą, nuo šių metų suteikiame galimybę žmonėms teikti vieną prašymą remti organizacijas kelerius metus. Ne paslaptis, kad nemaža dalis gyventojų tas pačias organizacijas remia nuolat ir anksčiau kiekvienais metais privalėdavo pildyti atskirus prašymus. Nuo šiol pakaks vieno prašymo keleriems metams. Tuo pačiu mokesčių mokėtojas bet kada galės prašymą koreguoti“, - sako V. Vildžiūnaitė, pažymėdama, kad naujovė galioja tiek remiant partijas, tiek kitus paramos gavėjus.
Viename prašyme nuo šiol bus galima nurodyti ir pasirinktus paramos gavėjus, t.y., visuomenines organizacijas, fondus, kt. juridinius vienetus, ir politines partijas, kurioms skiriama pajamų mokesčio dalis, o taip pat iškart numatyti pageidaujamą prašymo galiojimo laikotarpį. Patogiausia prašymą pateikti per VMI Elektroninę deklaravimo sistemą (EDS), kurioje jau patalpinta naujos redakcijos prašymą - FR0512 forma (02 versija).
VMI paaiškina, kad siekiant paskirti 2011, 2012, 2013, 2014 ir 2015 m. mokestinių laikotarpių pajamų mokesčio dalį, pakaks pateikti tik vieno − 2011 m. − mokestinio laikotarpio prašymą, jo E5 laukelyje įrašius 2015 m. Pagal tokį prašymą pajamų mokesčio dalis bus pervedama ne tik nuo 2011 m., bet ir nuo 2012, 2013, 2014 ir 2015 m. mokestinių laikotarpių pajamų, todėl gyventojui nereikės kreiptis į mokesčių administratorių dėl pajamų mokesčio dalies skyrimo nuo 2012–2015 m. mokestinių laikotarpių.
Pasirinktiems paramos gavėjams ir (arba) politinėms partijoms pajamų mokesčio dalies skyrimo laikotarpis gali būti skirtingas. Pageidaujant pakeisti savo sprendimą dėl paramos gavėjų rėmimo, pakeisti skiriamą pajamų mokesčio dalį arba nutraukti paramą, bus galima pateikti patikslintą prašymą, tai padarant iki liepos 31 dienos.
VMI primena, kad kai gyventojas privalo pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją, o tokios deklaracijos iki gegužės 2 d. nepateikia, jo prašymas dėl paramos nenagrinėjamas.
Prašymą patogiausia užpildyti elektroniniu būdu per EDS, taip pat jį galima įteikti tiesiogiai mokesčių administratoriui arba atsiųsti paštu. Paramos teikėjai turėtų atkreipti dėmesį, kad šiemet neliko galimybės prašymą pateikti per darbdavį. Taip pat VMI primena, kad jau keleri metai VMI nepriima prašymų, kuriuos urmu bando pristatyti paramos gavėjai.
Atkreiptinas dėmesys, kad nuo balandžio 1 d. teikiant prašymą dėl paramos skyrimo turės būti pildomas tik naujos redakcijos prašymas (FR0512 formos 02 versija), o šiuo metu galima pildyti tiek ankstesnį, tiek naujos redakcijos prašymą (FR0512 formos 02 arba 01 versija). Jeigu gyventojas šiemet jau yra užpildęs prašymą dėl paramos skyrimo organizacijoms, fondams, kt. paramos gavėjams ir pageidauja skirti iki 1 proc. pajamų mokesčio dalį ir politinėms partijoms, jis gali papildomai pateikti FR0512 formą (02 versija), kurioje būtų nurodyta tik politinėms partijoms skiriama pajamų mokesčio dalis.
Gyventojams, iki kovo 31 d. pateikusiems senos redakcijos prašymą, papildomai teikti naujo nereikės, nebent jis norės pakeisti paramos gavėją arba skiriamą mokesčio dalį – tikslinat prašymą visais atvejais turės būti teikiama naujos redakcijos prašymas (02 versija).
Praėjusiais metais beveik 414 tūkst. gyventojų apie 36,5 mln. litų skyrė 17,7 tūkst. organizacijų. 2010 metais 456 tūkst. gyventojų 16,7 tūkst. organizacijų skyrė apie 40 mln. litų.
Rašyti komentarą