Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienį posėdyje nepritarė sprendimui, kad referendumą prieš žemės pardavimą užsieniečiams inicijavusiems asmenims pavyko surinkti reikiamą parašų kiekį.
Komisija ant stalo turėjo iš viso 300 tūkst. 61 parašą įstatymo reikalavimus atitinkantį parašą. Referendumui inicijuoti reikia bent 300 tūkst. parašų.
Tam, kad parašų pakanka, pritarė 6 komisijos nariai, prieš balsavo vienas, susilaikė septyni nariai. Iniciatoriai, kurie yra apstulbę dėl VRK sprendimo, galės kreiptis į teismą.
Prieš posėdį prie VRK susibūrė apie šimtą protestuotojų su Lietuvos trispalvėmis, vėliavomis su Vyčio ženklu. Vienas asmuo laikė didelį būgną, moteris nešiojo duoną. Protestuotojus stebi policijos pareigūnai.
Referendumo organizatoriai pirmą kartą VRK pristatė 321 tūkst. 480 parašų, bet ekspertai nustatė atvejų, kai kelių asmenų vardai buvo įrašyti ta pačia ranka, nurodyta netiksli gyvenamoji vieta, buvo pasikartojančių pavardžių, nepilnamečių parašų ir atvejų, kai buvo pasirašyta už neįgalų asmenį, primena ELTA.
VRK anuliavus dalį parašų, referendumui liko 292 tūkst. 200 parašų, bet dalį klaidų, pripažintų neesminėmis, iniciatoriams leista ištaisyti. Iniciatoriai nešė VRK ištaisytų parašų lapus du kartus.
Tada VRK juos vėl tikrino, ir ekspertai nustatė, kad kai kurių asmenų rašysena jiems pildant duomenis pirmą kartą, ir paskui - pakartotinai, skiriasi. Tokių neaiškių atvejų nustatytas tiek, kad jų neįskaičius vėl nebūtų pasiekta 300 tūkst. parašų, reikalingų referendumui surengti, riba.
Todėl VRK paprašė iniciatorių pateikti paaiškinimus dėl 348 parašų.
Jeigu parašų trūktų, bet - mažiau nei pusantro tūkstančio, pagal Referendumo įstatymą, iniciatoriams galėtų būti suteiktas tam tikras terminas pririnkti papildomų parašų.
ELTA primena, kad leisti parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsieniečiams Lietuva įsipareigojo siekdama narystės ES ir pasirašydama stojimo sutartį. Joje buvo numatytas septynerių metų pereinamasis laikotarpis, leidęs draudimą taikyti iki 2011 metų gegužės. Vėliau Lietuva pasiekė sutarimą su Europos Komisija pratęsti draudimą iki 2014 metų gegužės.
Rašyti komentarą