Vyriausybė pasisakė dėl Seimo narių įregistruoto Konstitucijos straipsnio keitimo projekto

Vyriausybė pasisakė dėl Seimo narių įregistruoto Konstitucijos straipsnio keitimo projekto

Ministrų kabinetas siūlo Seimui svarstyti Seimo narių grupės pateiktą Konstitucijos 38 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siūloma įtvirtinti, jog „Šeima sukuriama laisvu vyro ir moters sutarimu sudarius santuoką“.

Kartu atkreipiamas dėmesys, kad įstatymo projekte siūlomas teisinis reguliavimas, nustatydamas santuokos sudarymo ir šeimos sukūrimo ryšį, įtvirtina tai, kad valstybė reguliuoja tik teisinius šeimos santykius, tačiau kartu neturėtų užkirsti kelio giminystės pagrindais atsiradusių ryšių siejamus asmenis laikyti šeima (pvz. motina, viena auginanti vaiką – taip pat laikomi šeima) ir leisti kištis į privatų bendrai gyvenančių asmenų gyvenimą ar sumažinti vaikams garantuojamą paramą.

Svarbu paminėti, kad toks teisinis reguliavimas ne tik nėra diskriminuojančio pobūdžio vaikų, gimusių santuokoje ir ne santuokoje atžvilgiu, bet ir labiausiai atitinka vaikų interesus, sukuriant geriausią aplinką augti vaikams, su abiems tėvais, aiškiai įsipareigojusiais kurti stabilius tarpusavio santykius.

Giminystės ryšius laikant šeima, nesudaroma prielaidų skirtingai vertinti vaikus, gimusius santuokoje ir gimusius ne santuokoje. Valstybės pareiga pasirūpinti vaikais įtvirtinta ir Konstitucijos 38 straipsnio 2 dalyje, kuri numato, kad valstybė globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Įtvirtindama savarankišką „vaikystės” institutą, Konstitucija įpareigoja valstybę saugoti visus vaikus, nepriklausomai nuo to, ar jie auga su abiem tėvais, tik su vienu tėvu ar motina, ar auga globos įstaigose.

Nesant juridinio fakto – santuokos, valstybė neturėtų ir iš ko spręsti apie asmenų ketinimą sukurti šeimą. Be to, nustačius, kad šeima laikomos ir faktinio asmenų gyvenimo kartu formos, būtų sudarytos prielaidos valstybei kištis į asmenų privatų gyvenimą be jų sutikimo, t.y., valstybės nuožiūra taikant šeimos teisinį reguliavimą asmenų, kurie nėra pareiškę valios sukurti šeimą, atžvilgiu.

Apie Konstitucijoje prioriteto teikimą santuokinei šeimai yra pasisakę Prancūzijos, Vokietijos, Vengrijos konstituciniai teismai.

Valstybei pačiai savo nacionalinėje teisėje reguliuoti šeimos santykius palieka ir Europos Sąjungos teisė. Tiek Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 12 straipsnis, tiek Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 9 straipsnis nurodo, kad teisė tuoktis ir kurti šeimą įgyvendinama pagal valstybės vidaus įstatymus. Šie Konvencijos ir Chartijos straipsniai glaudžiai sieja santuokos ir šeimos sąvokas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder