Žaislu tapo ginklas

Žaislu tapo ginklas

Praėjusią savaitę 10 metų berniukas, radęs tėvo pneumatinį šautuvą ir manydamas, kad jis neužtaisytas, šovė kiemo draugui į pilvą – sužeistas devynmetis gydomas Klaipėdos vaikų ligoninėje. „Kur buvo tėvų akys?“- daugeliui išsprūs, tačiau kiek atsargumo demonstruoja patys suaugusieji, kai sirpstant vyšnioms sodybose pokši šautuvai, tolyn vejantys varnėnus?

Policijos duomenimis, 10 metų berniukas tėvo pneumatinį šautuvą rado garaže. Jis ginklą išsinešė į kiemą, kur jį pademonstravo metais jaunesniam kaimynui. Berniukas manė, kad šautuvas yra neužtaisytas, tačiau, kai jį nukreipė devynmečiui į pilvą, šis iššovė.

Sužeistas draugas atsidūrė ligoninėje. Pirminiais duomenimis, vaiko gyvybei grėsmės nėra, jis sveiksta.

Kretingos rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininko Nerijaus Japerto teigimu, kadangi 10 metų berniukas atsakyti už šį įvykį yra per jauno amžiaus, atsakomybė grės tėvams – už tai, kad šie nepasirūpino saugiai laikyti ginklą.

Policijos pareigūnai teigė, kad abu berniukai – iš tvarkingų ir kultūringų šeimų. Jas nelaimė labai sujaudino, įvykį skaudžiai išgyvena ir draugą sužeidęs berniukas.

Kalbės su tėvais

„Tai – pirmasis toks atvejis mūsų rajone,- sakė Kretingos rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Violeta Lukoševičienė, kurios teigimu, apie šį įvykį dar bus kalbamasi su dešimtmečio tėvais. – Priminsime jiems apie pareigą užtikrinti saugią aplinką vaikams ir pasidomėsime, ar ji tokia kuriama, patarsime, ką reikėtų daryti, į ką atkreipti dėmesį. Galų gale, žinome, kad sužeistu berniuku rūpinasi medikai, bet gal specialios pagalbos reikia ir kitam vaikui?“.

V.Lukoševičienė teigė, kad tinkama vaiko priežiūra nereiškia, kad tėvai turi visur iš paskos sekioti. Tačiau jie turi pasirūpinti, kad riziką keliantys dalykai vaikams būtų neprieinami. „Vaistai, alkoholis, įvairios cheminės medžiagos, aštrūs daiktai – jie turi būti nepasiekiami. Sekundė – ir vaikas užsiverčia ant savęs karštos sriubos lėkštę. Buvo atvejis, kai vaikas iš smalsumo prisigėrė vaistų ir liko neįgalus. Tėvai turi pagalvoti apie visas galimas grėsmes – nesvarbu, kad vaikams daug kartų sakyta, ko negalima daryti. Juk net suaugusieji kartais žino apie pavojų, bet vis tiek elgiasi rizikingai. Tai ką kalbėti apie vaikus?“ - pasvarstė V.Lukoševičienė.

Kurti saugią aplinką

Per vasaros atostogas, V.Lukoševičienės teigimu, vaikai būna aktyvesni, tačiau ar šiuo laiku jie patiria ir daugiau nelaimingų atsitikimų – negalima pasakyti, nes medicinos įstaigos nėra įpareigotos apie nelaimingus atvejus namuose pranešti Vaiko teisių apsaugos skyriui, jei tai nėra susiję su galimu smurtu.

„Pastebime, kad nelaimės dažnesnės, kur yra daugiau vaikų – matyt, suaugusiajam sunkiau visiems padalinti dėmesį ir numatyti visas grėsmes“,- teigė V. Lukoševičienė.

Jos pastebėjimu, tėvai per mažai skiria dėmesio tam, kad namų aplinka būtų saugi vaikams, jiems pritaikyta, o kartais nuo didelių nelaimių galima apsisaugoti paprastais sprendimais, pavyzdžiui, uždedant minkštos medžiagos apsaugas ant baldų kampų, apsaugas ant elektros rozečių, paslepiant elektros laidus, pasirūpinant, kad vaikas negalėtų pajudinti lentynos ir užsiversti ant savęs joje esančių daiktų bei kt.

Stebisi lengvabūdišku požiūriu

Pneumatinį šautuvą, kokį panaudojo dešimtmetis, galima įsigyti be leidimo. Tokie šautuvai, kurių šaudmenį išstumia suspausto oro banga, o ne parakas, yra skirti pramogai, pavyzdžiui, išbandant taiklumą šaudant į taikinius tire.

Tačiau sirpstant vyšnioms, žmonės pneumatinius ginklus išsitraukia ir kitu tikslu – kad nubaidytų į uogas besitaikančius varnėnus.

Vienas skaitytojas, kurio pavardė redakcijai žinoma, pasakojo, kad jam šaunant į varnėną, kulka atsitrenkė į pastato sieną ir rikošetu pataikė į pas kaimyną atvykusios viešnios sėdynę. Kone anekdotinė situacija baigėsi laimingai – moteris nebuvo sužalota, nes „šratukas“ jau buvo praradęs jėgą.

Visgi Kretingoje esančios ginklų parduotuvės „Oksalis“ direktorius Saulius Vengalis teigė, kad nors pneumatiniams ginklams, kurių iššautos kulkos kinetinė energija yra iki 7,5 J, įsigyti policijos leidimo nereikia, tačiau su jais reikia elgtis atsakingai.

„Mėgstu posakį, kad ir lazda durniaus rankose yra ginklas,- sakė S. Vengalis. – Todėl parduodamas ginklą visada perspėju su juo elgtis atsargiai ir jo neskolinti kitiems – juk jei nutiktų nelaimė, policija atsektų ginklo savininką, nes absoliučiai visus šautuvų pirkėjus registruojame žurnale, kurį kontroliuoja policija. Per mėnesį parduotuvėje Kretingoje nuperkami 2-3 pneumatiniai šautuvai“.

Įsigyti pneumatinį šautuvą galima asmenims nuo 18 metų ir pateikusiems asmens tapatybės kortelę arba pasą. Nors nereikalaujama tokį ginklą laikyti seife, tačiau jis vis vien turėtų būti vaikams nepasiekiamoje vietoje.

„Pneumatinis ginklas gali būti trijų kalibrų: 4,5 mm, 5,5 mm ir 6,35 mm. Kuo mažesnis kalibras, tuo ginklas pavojingesnis. Kulka lekia maždaug 170 metrų per sek. greičiu ir maždaug po 20-25 metrų praranda jėgą, todėl iš toliau pataikyti į taikinį yra sunku,- sakė S.Vengalis. – Tačiau ir pneumatinis ginklas yra pavojingas: juo šaunant net iš 5-10 metrų atstumo galima žmogų sužeisti, išmušti jam akį. Duoti tokį ginklą vaikui reikštų jį pasodinti už automobilio vairo ir išleisti į gatvę.“

S.Vengalis teigė, kad prieš patenkant ginklams į prekybą, jie yra policijos patikrinami, su atsitiktinai pasirinktais šautuvais atliekami bandymai, ar jie atitinka visus saugumo reikalavimus. Tad jam didesnį nerimą kelia tai, kad ginklais, parvežtais iš Kinijos, nelegaliai prekiaujama Rietavo turguje. „Ten pardavėjui nerūpi, ar ginklas kokybiškas, ar pirkėjas perspėtas apie saugumo taisykles – svarbu gauti pinigus“,- lengvabūdišku požiūriu stebėjosi S.Vengalis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder