Akmenų muziejui gresia paralyžius

Akmenų muziejui gresia paralyžius

Aplinkos ministerija (AM) kuria planus Respublikinį Vaclovo Into akmenų muziejų, vieną lankomiausių Žemaitijoje, prijungti prie Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, įstaigai paliekant šio pavadinimą.

Tai reikštų, kad unikalusis akmenų muziejus Mosėdyje prarastų savarankiškumą, taptų filialu. „Apie pertvarką sužinojome neoficialiai, su mumis tokie planai nebuvo derinti“, – „Lietuvos žinioms“ teigė V. Into akmenų muziejaus direktorius Evaldas Razgus.

Prieš šiuo metu savarankiško muziejaus pavertimą kitos biudžetinės įstaigos padaliniu pasisakantys Skuodo rajono savivaldybės vadovai teigia kovosiantys iki galo ir Seime, ir Vyriausybėje.

Taptų filialu

Viena iškiliausių pastarojo šimtmečio Žemaitijos asmenybių, gydytojas V. Intas (1925–2007 m.) dar 1957 metais Mosėdyje pradėjo rinkti ir numeruoti laukuose aptiktus įdomesnius akmenis. Tardamasis su kitų sričių specialistais jis pasiekė, kad Mosėdyje būtų pradėtas kurti akmenų parkas. Į akmenų saugojimo veiklą V. Intas įtraukė ir Mosėdžio žmones.

Gydytojas kasmet pradėjo ruošti po keletą, vėliau po keliolika alpinariumų, kuriuose buvo derinami augalai, akmenys, žemė ir vanduo. 1971 metais į Akmenų muziejų pradėti vežti stambūs akmenys. Mosėdyje kuriamas akmenų parkas ėmė kelti vis didesnį visuomenės susidomėjimą.

1979 metais tuometinė šalies valdžia priėmė nutarimą Mosėdyje įsteigti Respublikinį unikalių akmenų muziejų. V. Intas tada buvo paskirtas muziejaus direktoriumi ir šias pareigas ėjo iki 2000-ųjų. Beveik visus darbus V. Intas atliko savo lėšomis. 2005 metais Respublikiniam unikalių akmenų muziejui (priskirtas prie gamtos muziejų rūšies) suteiktas Vaclovo Into vardas.

Neseniai AM pasiūlė Vyriausybei biudžetinę įstaigą Respublikinį V. Into akmenų muziejų reorganizuoti, prijungiant jį prie kitos biudžetinės įstaigos – Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus. Teigiama, kad tokio sprendimo tikslas – sumažinti biudžetinių įstaigų skaičių, optimizuoti jų veiklą, centralizuoti administravimo, finansų, personalo, turto valdymo ir kitas funkcijas.

Abiejų muziejų steigėja – AM. Šios ministerijos parengtame dokumento projekte pažymima, kad Respublikinis V. Into akmenų muziejus po reorganizacijos būtų biudžetinė įstaiga Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejus. Galima tik spėlioti, kaip bus pasielgta su pavadinime esančia muziejaus įkūrėjo V. Into pavarde.

Arūnas Gelūnas: „Abejoju tokių žingsnių prasme ir tikslingumu, nematau čia jokios naudos valstybei.“

AM Teisės ir personalo departamento direktorius Egidijus Anulis „Lietuvos žinioms“ sakė, jog kol kas yra parengtas tik įstaigos reorganizavimo darbinis variantas. „Buvo atliktas tiek Kauno, tiek Mosėdžio muziejų auditas ir pasiūlyta šias įstaigas jungti. Jei Akmenų muziejus bus prijungtas prie Zoologijos muziejaus, pirmasis taps teritoriniu padaliniu. Reorganizacijos planai dar bus derinami su Kultūros ministerija“, – tvirtino jis.

Nemato prasmės

Ministerijos kabinetuose kurpiami planai dėl muziejaus Mosėdyje privertė sunerimti tiek Skuodo rajono politikus, tiek Seimo narius. Parlamento Kultūros komiteto vicepirmininkas Arūnas Gelūnas „Lietuvos žinioms“ teigė šiuo klausimu pasigendantis viešos diskusijos. „Planai rengiami tyliai, vasaros viduryje. Pasigendu informacijos, koks yra reorganizacijos tikslas, kas laukia Akmenų muziejaus po jos? Ar nebus ištrintas vardas žmogaus, kuris savo lėšomis ir jėgomis kūrė tą muziejų? Įstaiga veikia sėkmingai, ji itin svarbi visam Skuodo rajonui. Sužinoję apie planuojamus pokyčius skuodiškiai nuliūdo, sunerimo, nes nieko konkretaus nežino“, – kalbėjo komiteto vicepirmininkas.

Buvusio kultūros ministro A. Gelūno nuomone, didžiausia nuodėmė būtų panaikinti V. Into vardą tiesiog formaliai muziejų pervadinant Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus padaliniu. „Tai būtų tas pats, kas panaikinti profesoriaus T. Ivanausko vardą jo vardo muziejuje. Apskritai kyla daugybė klausimų, kodėl reikia naikinti Mosėdyje veikiančio muziejaus savarankiškumą?

Ten dirba vos 12 žmonių, lankytojų jame netrūksta, jis yra labai svarbus visam regionui. Ar po reorganizacijos valstybė tikrai labai daug sutaupys? Abejoju tokių žingsnių prasme ir tikslingumu, nematau čia jokios naudos valstybei“, – sakė A. Gelūnas.

Petras Pušinskas: „Be Vaclovo Into akmenų muziejaus Mosėdyje į Skuodo rajoną nesugebėtume pritraukti turistų.“

Skuodo rajono meras Petras Pušinskas „Lietuvos žinias“ patikino, kad bus stengiamasi įrodyti, jog V. Into akmenų muziejų reikia išsaugoti tokį, koks jis yra. „Be muziejaus Mosėdyje į Skuodo rajoną nesugebėtume pritraukti turistų, nes daugiau tokių patrauklių objektų neturime.

Tokie valdžios planai – staigmena. Beje, gandų apie reorganizaciją būta ir prieš 15 metų, bet dabar jau parengtas dokumentas. Seimo Kultūros komiteto vadovų jau prašėme sustabdyti muziejaus reorganizacijos procesą. Manome, kad reikia viešos diskusijos, į ją įtraukiant ir Skuodo rajono savivaldybės, ir Kultūros ministerijos atstovus, mokslininkus“, – teigė meras.

P. Pušinsko manymu, muziejaus pavadinime turėtų išlikti V. Into vardas.

„Dabar dokumente parašyta, kad po reorganizacijos muziejaus įkūrėjo vardo nebelieka! Žmogus, kuris savo lėšomis ir pastangomis tą muziejų įkūrė, staiga tampa nebereikalingas. Vyriausybės taupymo programa neturi būti vykdoma tokiais metodais. O gal pačiame muziejuje yra rezervų taupyti? Jį pavertus filialu, įstaiga neabejotinai nukentės: nebegalės savarankiškai tvarkytis, iškyla grėsmė nepagrįstai mažinti finansavimą ir kita“, – teigė meras.

Užsitęstų procedūros

V. Into akmenų muziejaus direktorius E. Razgus sakė apie ministerijos planus sužinojęs neoficialiai. „Su mumis niekas nieko nederino ir mūsų pozicijos neklausė. Jei tapsime tik kito muziejaus filialu, bus labai sunku dirbti, įgyvendinti savo planus. Ir dėl administracinių, ir dėl ūkinių aspektų.

Tarkime, suges koks traktoriukas, reikės pirkti jam detalę, ir mes patys to nebegalėsime daryti. Teks kreiptis į Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus vadovybę, viskas užsitęs. Dabar viskas vyksta greitai, nes esame savarankiška biudžetinė įstaiga“, – sakė E. Razgus.

Direktoriaus teigimu, bendras šių metų muziejaus biudžetas yra 142 tūkst. eurų. „Iš jų 4 tūkst. skyrė Skuodo rajono savivaldybė, apie 12 tūkst. surenkame iš lankytojų, kitą finansavimo dalį skiria AM. Dirba 12 žmonių, o dar du papildomai priimami vasaros sezonui, kai dirbame 7 dienas per savaitę. Jie išlaikomi iš pinigų, gautų už lankytojų bilietus.

Mes perkame, remontuojame techniką, nes reikia nuolat prižiūrėti 16 ha parką, atliekame mokslinius tyrimus, užsiimame leidyba ir kitokia veikla. Svajojame apie sūraus vandens, kurio yra Mosėdyje po žeme, sanatorijos įkūrimą“, – vardijo muziejaus vadovas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder