Bendrijos kuriamos ir lipant per galvas

Bendrijos kuriamos ir lipant per galvas

Nors nemažai daugiabučių namų gyventojų bendrijas sieja su galimybe kur kas sėkmingiau ir pigiau tvarkytis savo kieme nei administravimu rūpinantis namų valdoms, bent jau Klaipėdoje pastaruoju metu pasigirsta istorijos apie nemalonias peripetijas įgyvendinant tokias iniciatyvas.

"Vakarų eksprese" jau buvo rašyta apie detektyvą steigiant bendriją "Selenos šviesa". Dabar į redakciją kreipėsi dalis Kauno g. 39 namo gyventojų, kurie skundžiasi, jog bendriją jų name norima įsteigti prieš jų valią.

Gyventojai susiskaldė

Kauno g. 39 namo gyventojai pasakoja, kad gegužės pradžioje šiame name vykusio gyventojų susirinkimo metu buvo svarstoma galimybė registruoti namų bendriją, o kartu atsisakyti bendrovės "Ąžuolyno valda" teikiamų namo administravimo paslaugų.Tačiau esą susirinkimas vyko nepaisant įstatymais nustatytų taisyklių - viešas balsavimas buvo vykdomas nesilaikant procedūrų.

"Balsai buvo skaičiuojami ir registruojami skubotai, o didesnė balsavusiųjų dalis net nesuprato už ką balsuoja. Kaip paaiškėjo vėliau, sąrašai, kuriuose tiesiog užsiregistravo susirinkimo dalyviai, buvo pateikti Klaipėdos miesto savivaldybei, kaip šio namo gyventojų sutikimas kurti bendriją", - stebėjosi šio namo gyventoja Ala Riazanova.

Pasak jos, gyventojai piktinasi, kad iniciatyvinė bendrijos steigimo grupė organizavo pavienes agitacijas ne viešame susirinkime, o gyventojų butuose, tad esą buvo daromas moralinis spaudimas namo gyventojams.

"Kiek teko girdėti, visi gyventojai buvo skubinami kuo greičiau pasirašyti popierius dėl įvairiausių priežasčių - vieniems buvo sakoma, esą visi likusieji jau pasirašė, kitiems dar kokių nors makaronų prikabino. Svarbiausia, kad nemažą dalį namo gyventojų sudaro pensinio amžiaus bei rusakalbiai žmonės", - pasakojo A. Riazanova.

Moteris stebėjosi, kad žmonės klaidinami esą įsteigus bendriją mokesčiai liks tie patys, o tvarka pasikeis iš esmės.

"Tikina esą papildomai reikės rinkti tik kaupiamąjį fondą - po 1 litą žiemos metu, o vasarą - po 2 litus. Tačiau niekas neužsimena, kad tas vienas ar du litai bus skaičiuojamas už kiekvieną kvadratinį buto metrą. Tad aš, turėdama keturių kambarių butą, kas mėnesį papildomai turėsiu sumokėti po 140 litų. Jei tokius pinigus mokėtume dabartiniams administratoriams, irgi galėtume tikėtis geresnės tvarkos. Man keista, kai žmonės tikisi, jog jiems neišleidus papildomų pinigų kas nors ateis ir sutvarkys jų namus", - pasakojo A. Riazanova.

Maždaug ketvirtadalis šio namo gyventojų surašė raštą, jog jie nesutinka dėl namo bendrijos steigimo jų name ir pateikė šį raštą namą administruojančiai bendrovei "Ąžuolyno valda".

"Situacija dviprasmiška - dalis namo gyventojų nori bendrijos, kita dalis ne. Tačiau akivaizdu, kad tie, kurie aklai patikėjo bendrijos nauda, nėra įsigilinę į esmę", - įsitikinusi A. Riazanova.

Nepatenkintų gyventojų žiniomis, visai neseniai ta pati iniciatyvinė grupė stengėsi paveikti kaimyninio Šilutės pl. 24 namo butų savininkus steigti bendriją, tačiau to padaryti esą nepavyko.

Kreipėsi į teismą

"Vakarų ekspresas" jau rašė, kad dėl bendrijos įkūrimo Nidos g. 15 name dalis šio namo gyventojų net kreipėsi į teismą. Ši byla, dienraščio žiniomis, dar tebenagrinėjama.

Dalis šio namo gyventojų tvirtina, kad steigiant bendriją "Selenos šviesa", administruojančią ir Nidos g. 13 namą, neteisėtai veikė tiek iniciatorė, tiek popierius tvarkiusi notarė.

Nepatenkinti Nidos g. 15 namo gyventojai tikino, jog pernai lapkričio 9 ir 25 dienomis rengti gyventojų susirinkimai neįvyko, nes nesusirinko kvorumas. Anot nepatenkintųjų, bendrijos iniciatorė apgaule rinko gyventojų parašus - esą vieniems sakė, jog pasirašo tik už tai, kad dalyvavo susirinkime, kitų parašus surinko ne iš pačių butų savininkų, o, pavyzdžiui, jų vaikų. Vėliau parašai ir tariamai suklastoti dokumentai atsidūrė pas notarę, kuri patvirtino bendrijos įsteigimą.

Vėliau aštuoniolika Nidos g. 15 namo gyventojų, manydami, kad bendrija įsteigta neteisėtai, sukilo ginti savo teisių. Jie surinko parašus ir kreipėsi į savivaldybę bei iki tol juos administravusias "Marių valdas" prašydami neteikti jokios dokumentacijos "Selenos šviesai" bei toliau vykdyti funkcijas. Tačiau šių metų vasario 18 d. Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius pasirašė įsakymą dėl to, jog "Marių valdos" turi baigti administruoti Nidos g. 13-ąjį namą ir perduoti "Selenos šviesai" administruoti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektus, nepanaudotas surinktas lėšas šiems objektams remontuoti ir visas sutartis. Kovo 16 d. buvo pasirašytas analogiškas įsakymas dėl Nidos g. 15 namo.

"Akivaizdus pažeidimas"

Mindaugas STEPONAVIČIUS, teisininkas, portalo www.blogabendrija.lt įkūrėjas
Susirinkimo dalyvių sąrašą panaudoti kaip namo bendrasavininkių sprendimą įsteigti bendriją yra akivaizdus pažeidimas. Juk jei žmogus pasirašė, kad jis dalyvauja susirinkime, tai dar nereiškia, kad jis pritaria sprendimui steigti bendriją. Mano žiniomis, praėjusį penktadienį sprendimo įsteigti bendriją Kauno gatvės 39 name dar nebuvo, tad gal ji taip ir liks neįsteigta. Kitu atveju bendrijos įkūrimui besipriešinantiems gyventojams nieko nebeliks - tik ieškoti teisybės teisme.

"Tokių situacijų - begalės"

Juozas ANTANAITIS, Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas

Tokių situacijų, kai vieni daugiabučio gyventojai nori steigti bendriją, o kiti tam priešinasi - Lietuvoje begalės. Tačiau dažniausiai priešintis pradedama pavėluotai. Juk realiai niekas niekam netrukdo eiti į susirinkimą ir balsuoti prieš. Tačiau dažniausiai tokie žmonės, kurie vėliau verkia, kad nenorėjo bendrijos, nieko nedaro, kad išreikštų savo nuomonę laiku. Juk tam, kad įsteigtų bendriją reikia, kad į susirinkimą ateitų daugiau nei pusė namo gyventojų, ir kad daugiau nei pusė susirinkusiųjų balsuotų "už". Žinoma, labai svarbu, kad būtų išlaikytos visos reikiamos procedūros. Jei parašai renkami einant per butus - tai jau nusikaltimas. Kita vertus, į butus galima vaikščioti tam, kad išsiaiškintų gyventojų nuomonę, ar jie palaikytų idėją steigti name bendriją. Tačiau tas pritarimas neturi jokios juridinės galios. Svarbiausia, kad patys žmonės būtų aktyvūs ir žiūrėtų ant ko pasirašinėja.

O aš visiems patarčiau steigti bendrijas ir tuomet samdyti profesionalus, kad jie administruotų jūsų turtą. Kai manęs klausia koks tuomet skirtumas, atsakau, kad didžiulis, nes viena, kai tau administratorių primeta savivaldybė, ir visai kas kita, kai tu jį pasamdai pats ir pats su juo sudarai sutartį, numatai sankcijas, jei jis neatliks savo pareigų tinkamai. Nes kai du senukai įsteigia bendriją ir jų pagrindinis tikslas yra tik sutaupyti pinigų, tai prilygsta nuosavo turto naikinimui. Juk aš negaliu kojinių nešioti visus metus, man vis tiek prireiks muilo, adatos, siūlų, kad jos būtų tinkamos. O tam teks išleisti pinigų.

Skaičiai

Klaipėdoje yra apie 2 000 daugiabučių. Pasak uostamiesčio savivaldybės administracijos Butų ir energetikos poskyrio vedėjo Algio Gaižučio, šiuo metu yra apie 400 daugiabučių savininkų bendrijų.

"Bendrijų daugėja nuolat. Paprastai kasmet įsteigiama apie 10 naujų bendrijų", - teigia A. Gaižutis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder