Brangiausi grybai Lietuvoje

Brangiausi grybai Lietuvoje

Po tru­pu­tį du­ris ve­riant ru­de­niui ša­lies miš­kuo­se ėmė itin gau­siai dyg­ti pir­mie­ji ba­ra­vy­kai, ta­čiau gry­ba­vi­mas Kur­šių ne­ri­jo­je at­siei­ti ga­li itin bran­giai.

Dau­gu­ma šio UNES­CO sau­go­mo gam­tos kam­pe­lio lan­ky­to­jų ne­re­tai pa­mirš­ta, kad net ir per gry­bų se­zo­ną gam­tos re­zer­va­tuo­se ne vie­ti­niams lan­ky­tis drau­džia­ma. Pa­sak Kur­šių ne­ri­jos na­cio­na­li­nio par­ko (KNNP) di­rek­to­rės Auš­ros Fe­ser, nuo rug­sė­jo 1-osios iki lap­kri­čio pa­bai­gos gry­bus rink­ti Grobš­to ir Nag­lių re­zer­va­tuo­se lei­džia­ma tik Ne­rin­go­je gy­ve­na­mą­ją vie­tą dek­la­ra­vu­siems as­me­nims.

O bau­dos už ne­leis­ti­ną lan­ky­mą­si re­zer­va­tuo­se – įspū­din­gos: nuo 300 iki 500 li­tų. Tad gry­ba­vi­mo azar­to pa­gau­tiems žmo­nėms ru­da­ke­pu­rės miš­ko gė­ry­bės ga­li at­siei­ti iš­ties ne­pi­giai.

„Nuo 2009 me­tų gry­bau­ti re­zer­va­tų miš­kuo­se ga­li­ma tik vie­ti­niams, ta­čiau jie tu­ri pa­teik­ti ati­tin­ka­mus do­ku­men­tus, įro­dan­čius, kad yra re­gis­truo­ti Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bė­je. Tin­ka ir leng­va­ti­nis kel­to bi­lie­tas, nes to­kius tu­ri tik vie­ti­niai. Ki­tus bau­si­me. Per­nai ši kon­tro­lė ne­bu­vo itin griež­ta, nes mums trū­ko ins­pek­to­riaus, o šie­met toks jau yra. Baus ir ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ros dar­buo­to­jai“, - LŽ sa­kė A. Fe­ser.

Gry­bin­gi miš­kai kaip tik yra Nag­lių re­zer­va­te, ypač – jū­ros pu­sė­je. Tan­kiais ir bran­džiais miš­kais, ko­kiuo­se au­ga daug val­go­mų­jų gry­bų, apau­gęs ir da­lis Grobš­to re­zer­va­to.

Ap­lin­ko­sau­gi­nin­kų tai­ko­mi ap­ri­bo­ji­mai leis­ti gry­bau­ti tik vie­ti­niams jau se­niai ne­pa­tin­ka Ne­rin­gos me­ri­jai. Jos at­sto­vų ma­ny­mu, taip yra tik be rei­ka­lo ke­lia­mas er­ze­lis.

„Juk ru­de­nį pa­ukš­čiai jau ne­be­pe­ri, ne­be­ve­da jau­nik­lių. Tai ką ten sau­go­ti? Aš ma­nau, kad rei­kė­tų leis­ti vi­siems lan­ky­tis tuo­se re­zer­va­tuo­se ir rink­ti gry­bus. Jau­trio­se pil­ko­sio­se ar bal­to­sio­se ko­po­se jie ne­au­ga. O žmo­nėms rei­kia at­si­pa­lai­duo­ti, pa­il­sė­ti. La­bai daž­nai ne­ty­čia gry­bau­to­jai nu­klys­ta į re­zer­va­tus, ypač tarp Juo­dkran­tės ir Per­val­kos. O ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai juos gau­do, vai­ko, bau­džia. Kam rei­kia tų drau­di­mų?“ – svars­tė Ne­rin­gos vi­ce­me­ras Vi­gan­tas Gied­rai­tis.

Jam keis­tai at­ro­do ir rei­ka­la­vi­mas vie­ti­niams žmo­nėms gry­bau­jant ne­šio­tis as­mens ta­pa­ty­bės do­ku­men­tus, esą pa­gal juos vis vie­na ne­įma­no­ma nu­sta­ty­ti, ar gry­bau­to­jas gy­ve­na Ne­rin­go­je, ar ne.

„Čia ir at­vy­kė­lis koks ga­li pa­sa­ky­ti, kad jis – vie­ti­nis. Tai ne­gi kiek­vie­ną ti­krins, kaip ko­kį nu­si­kal­tė­lį? Ru­duo yra tin­ka­mas me­tas pa­ma­ty­ti tuos re­zer­va­tus gry­bau­jant, nie­ko blo­go gam­tai ne­pa­da­ry­si, ge­riau leis­ti žmo­nėms pa­si­džiaug­ti ja“, - ti­ki­no vi­ce­me­ras.

Be­je, drau­di­mas ne vie­ti­niams žmo­nėms rink­ti miš­ko gė­ry­bes ga­lio­ja ne tik Ne­rin­go­je, bet ir Čep­ke­lių, Vieš­vi­lės re­zer­va­tuo­se bei ki­to­se sau­go­mo­se te­ri­to­ri­jo­se. Pa­jū­rio re­gio­ni­nia­me par­ke esan­čia­me Plo­cio re­zer­va­te aps­kri­tai drau­džia­ma lan­ky­tis kiau­rus me­tus, net ir vie­ti­niams. Bau­da – ana­lo­giš­ka: nuo 300 iki 500 li­tų.

„Keis­ti tie ri­bo­ji­mai... Ma­no drau­gai la­bai mėgs­ta gry­bau­ti bū­tent tarp Juo­dkran­tės ir Per­val­kos, jie ži­no ten ge­rų vie­tų, ta­čiau šis ruo­žas pa­ten­ka į Nag­lių gam­tos re­zer­va­tą. Bet prie jū­ros nė­ra jo­kių ver­ty­bių, ten – pa­pras­čiau­si pu­šy­nai. Tad ir juo­kau­ja­me, kad ri­zi­kuo­jant ga­li­ma pri­si­rink­ti pa­čių bran­giau­sių Lie­tu­vo­je gry­bų“, - LŽ tei­gė vie­na klai­pė­die­tė.

Image removed.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder