Direkcija "Albatroso" atsikratė, o savivaldybė vis dar bijo

Direkcija "Albatroso" atsikratė, o savivaldybė vis dar bijo

Paminklo "Albatrosas" žuvusiems Lietuvos jūrininkams ir nuskendusiems laivams pagerbti Klaipėdoje kaip nėra, taip nėra, nors leidimas jį statyti gautas dar pernai rugpjūtį.

Patį paminklą - albatroso skulptūrą - dar 2008-aisiais pagamino AB Vakarų laivų gamykla (VLG), nereikalaudama padengti išlaidų ir tuo prisidėdama prie gražios idėjos įgyvendinimo. Tačiau albatrosas jau trečius metus guli įmonės teritorijoje, tebelaukdamas savo skrydžio. Laimei, skulptūra pagaminta iš nerūdijančio metalo.

Pastaruoju metu kalbama apie pamato, ant kurio stovėtų paukščio skulptūra, statybą, apie jos finansavimą. Preliminariais skaičiavimais, paminklo postamento, kuris bus statomas prie delfinariumo ir kurio pusė būtų krante, o kita pusė "bristų" į vandenį, statyba kainuotų 1,3 mln. Lt, tačiau tikimasi, kad paskelbus konkursą, kaina sumažėtų gal net perpus.

Kai perdavė savivaldybei...

Paminklo statyba rūpinosi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. 2008-aisiais tuometinis susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius juokavo, kad jeigu paminklas nestovės ir nebus atidengtas per Jūros šventę, ant postamento pastatysiąs uosto vadovą Sigitą Dobilinską.

Pernai liepos 31 d. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto taryba nutarė tolesnius paminklo statybos darbus perduoti Klaipėdos miesto savivaldybei ar jai pavaldžiai viešajai įstaigai, nes Uosto direkcija, būdama valstybinė įmonė, imtis jų negali.

Savivaldybės administracijos direktorius Aloyzas Každailevičius sutiko organizuoti statybos darbus, tačiau baiminosi dėl finansavimo. Buvo nutarta rengti Vyriausybės nutarimo dėl paminklo statybos perdavimo savivaldybei projektą ir sudaryti komitetą, kuris rūpintųsi paminklo statyba, pageidauta, kad pirmininku būtų paskirtas miesto meras Rimantas Taraškevičius.

Antras ministras žada

Jau seniai dirba ir naujas susisiekimo ministras, ir naujas Klaipėdos uosto vadovas, o paminklas uostamiestyje vis tiek nestatomas.

VLG generalinis direktorius Arnoldas Šileika nežino, ką daryti su tuo paminklu. Yra juokavęs, kad pasistatys gamyklos teritorijoje.

"Kur reikia dėti "Albatrosą", mes žinome. Mane informavo, kad paminklas nepastatomas dėl savivaldybės nerangumo. Jeigu savivaldybė ir toliau vilkins šio klausimo sprendimą, matyt, teks paminklo statyba užsiimti Uosto direkcijai. Ko gero, kitų metų sąmatoje reikėtų nusimatyti tam tikrą lėšų sumą, kad tas kūrinys būtų pastatytas Smiltynėje", - sakė susisiekimo ministras Eligijus Masiulis.

Uosto vadovas Eugenijaus Gentvilas samprotavo, jog savivaldybė išsigando, kad ji taps atsakinga už paminklo statybą, kurios niekas nefinansuos.

Uosto direkcijos generalinis direktorius sakė esąs pasirengęs gal net jau šių metų rugsėjį prašyti pakeisti Uosto direkcijos pajamų ir išlaidų sąmatą. Jo manymu, tada savivaldybė būtų garantuota, kad Uosto direkcija turi susisiekimo ministro parašu patvirtintus įgaliojimus skirti tam tikrą sumą pinigų "Albatroso" pastatymui.

Beje, nei Lietuvos jūrų krovos kompanijų, nei Lietuvos laivų savininkų, nei Lietuvos laivybos maklerių ir agentų, nei Lietuvos laivų statytojų ir remontininkų asociacijų atstovai iki šiol nėra pareiškę, kad pinigų paminklui neduos.

Siūlyta paskelbti atskirą sąskaitą, į kurią lėšų galėtų pervesti ne tik uosto kompanijos, bet ir klaipėdiečiai ar net visi Lietuvos žmonės.

Ar trečias kartas nemeluos?

Idėja pastatyti tokį paminklą uostamiestyje sklando nuo 1993 metų. 1993-1994 m. jo statyba rūpinosi ir netgi pinigus jam rinko iniciatyvinė grupė Liudviko Stulpino atminimui įamžinti.

Panašų paminklą norėjo pastatyti ir Lietuvos laivų savininkų asociacija, bet atsimušė į tvirtą biurokratijos sieną ir daugiau nebebandė.

Pastaruosius penkerius metus paminklo statyba rūpinasi Lietuvos marinistikos žurnalistų klubas "Marinus".

Atrodytų, padaryta nemažai - paminklas pagamintas, turimas leidimas statyti jam postamentą, yra žadančių skirti pinigų, tik nėra tokios institucijos, kuri nebijotų jų priimti. Sunkmečiu ir klubo "Marinus" jėgos bei kantrybė išseko.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder