"Kodėl žmones prievartauja mokėti už šiukšles net ir tuo atveju, jei tu tame name praktiškai negyveni. Juk atrodo logiška - jei negyveni, tai ir nešiukšlini" - teisybės bando ieškoti V. Pencis.
Gyvena tik vasarą - moka už metus
Klaipėdos mieste daugiabučiame name gyvenančiam pensininkui po mamos mirties liko dalis namo, esančio Karklėje.
"Tame name mes praleidžiame tik vasarą. Tarsi sodo namelyje. Užsiauginame daržovių, pasimėgaujame ramybe. Tačiau nei rudenį, nei žiemą jame nebūname - gyvename bute", - situaciją paaiškino V. Pencis.
Nepaisant to, kiek laiko jiedu su žmona praleidžia Karklėje esančiame name, Klaipėdos rajono savivaldybei jie privalo sumokėti metinį mokestį už komunalinių atliekų tvarkymą.
Kol šis metinis mokestis siekė 60 litų per metus, pensininkas dar kentėjo, tačiau, kai mokestis išaugo daugiau nei dvigubai, neteko kantrybės.
Komunalinių atliekų tvarkymą administruojanti Klaipėdos rajono bendrovė "Gargždų švara" pateikė V. Penciui sąskaitą, kad už metus jis turi mokėti 144 litus.
"Klaipėdos miesto savivaldybei už atliekų tvarkymą moku 136 litus, čia dar - 144 litus. Iš kur pensininkams tiek pinigų paimti, jei dar ir gyventi, ir vaistus pirkti reikia", - atsiduso V. Pencis.
Surinktos pažymos nepadėjo
Senjoras bandė ieškoti teisybės bendrovėje "Gargždų švara", tikėdamasis, kad jam bus leista sumokėti tik pusę nurodytos sumos, juk Karklėje esančiame name jis daugiau nei pusmetį iš viso nebūna, taigi ir nešiukšlina.
"Pristačiau pažymas iš bendrovės "Lesto", kuriose nurodyta, kad name nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d. bei nuo spalio 1 d. iki lapkričio 30 d. nesuvartota nė viena kilovatvalandė elektros energijos. Tai akivaizdus įrodymas, kad šaltuoju metų periodu mes ten negyvename", - pasakojo V. Pencis.
Tačiau, pasak jo, "Gargždų švaros" šie rodikliai nesudomino. Esą jiems kur kas buvo įdomiau, kiek elektros energijos suvartojama šiltuoju metų laiku, kai senoliai laiką leidžia name.
Bendrovės "Lesto" duomenimis, pernai nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d. V. Pencis Karklėje esančiame name sunaudojo 185 kilovatvalandes.
"Gargždų švaros" darbuotojai man paaiškino, kad jie nuolaidą galėtų taikyti tik tokiu atveju, jei aš būčiau sunaudojęs 140 ar dar mažiau kilovatvalandžių. Esą toks yra įstatymas, ir jie man niekuo negali padėti", - situacija stebėjosi vyras.
Nemoka, jei visiškai negyvena
Bendrovės "Gargždų švara" vadovas Rimantas Martinkus ir "Vakarų ekspresui" patvirtino, kad metinės rinkliavos niekas mėnesiais neskaido.
"Pagal patvirtintą tvarką, jei žmogus atneša pažymas, kad per metus jis sunaudojo tik 140 kilovatvalandžių elektros energijos ir 1 kubinį metrą vandens, tai gali būti įrodymas, kad jis name negyvena ir gali būti visiškai atleistas nuo vietinės rinkliavos. Šitokie skaičiai nustatyti laikantis protingumo principo - žmogus name negyvena, bet gali būti įjungęs signalizaciją arba atvažiavęs apžiūrėti namo, pavyzdžiui, norėjo išsivirti arbatos. Jūsų minėtu atveju vyras pats prisipažino, kad name gyvena, nesvarbu, kad ir ne visus metus", - situaciją komentavo R. Martinkus.
Jis priminė, kad metinė vietinė rinkliava už komunalinių atliekų tvarkymą Klaipėdos rajone buvo patvirtinta 2012 metų rugpjūčio 1 d.
"Būna įvairių atvejų. Vieni žmonės nešė lėktuvo bilietus, norėdami įrodyti, kad mėnesį jie buvo Kanadoje, taigi namuose nešiukšlino. Bet juk šiukšliavežė mašina šito nežino - ji vistiek važiuoja. Mes negalime operatyviai sureaguoti į kiekvieną atvejį, juk turime 36 tūkst. vartotojų, o darbuotojų - tik 4", - pasakojo R. Martinkus.
Pasak jo, V. Pencis sumažinti vietinę rinkliavą už šiukšles galėtų tik vienu atveju - jei deklaruotų, kad jo gyvenamoji vieta yra Klaipėdos rajono savivaldybėje. Tuomet Lengvatų komisija galėtų svarstyti, ar šiam pensininkui taikyti 50 proc. nuolaidą.
Rašyti komentarą