Į mokyklą – per Žemaitės alėjos gūbrius

Į mokyklą – per Žemaitės alėjos gūbrius

Panašu, jog šis ruduo dar gerokai patampys nervus visiems, judantiems per iškasinėtą Žemaitės alėjos kryžkelę. Vietoj to, kad vaikai iš Padvarių, J. Basanavičiaus gatvės kvartalo bei Kretingsodžio į Marijono Daujoto pagrindinę mokyklą, kaip buvo žadėta, kulniuotų renovuota gatve, šį rudenį jiems, laviruojant tarp didžiulių mašinų srautų, teks įveikti sankasų barjerus rengiamame turbo žiede.

Supils praėjimą pėstiesiems 

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko žodžiais, po nesyk pratęstos sutarties su rangovu – bendrove „Žemaitijos keliai“ – buvo sutarta Žemaitės alėjos renovacijos darbus užbaigti iki rugsėjo 15 dienos.

„Daugiau nebesitaikstysime su netesybomis. Žinome, kad „Žemaitijos keliai“ per vasarą prisigriebė darbų pagal žvyrkelių asfaltavimo programą ir nesiskubino užbaigti Žemaitės alėjos. Taikysime sankcijas ir skaičiuosime delspinigius“, – kalbėjo ryžtingai nusiteikęs V. Domarkas, prieš išvykdamas į Vilnių aiškintis situacijos su Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovais.

Praėjusį trečiadienį susitikime, kurį pats V. Domarkas ir inicijavo išsiuntęs raštą Kelių direkcijai, dalyvavo direktoriaus pavaduotojas Eduardas Grinaveckas bei bendrovės „Žemaitijos keliai“ generalinis direktorius Albertas Stukas. „Iš anksto nerimavome, kad darbai nebaigti – rugsėjį bus didelis judėjimas kryžkelėje, ir vaikams nesaugu pasiekti mokyklą“, – tvirtino administracijos direktorius.

Jo žodžiais, susitarta, kad rangovas laikinai aptvers ir suformuos praėjimą per Žemaitės alėją, pėsčiųjų srautus nukreipiant per išpiltą paaukštintą juostą. Dabar gi nuimti bortai, ir pėstiesiems tektų lipti į gatvę, ją įveikiant lyg per geležinkelio bėgius. Rangovas neatmetė galimybės, jog ligi rugsėjo pirmosios jų samdyta bendrovė „Pamario keliai“ dar galį spėti įrengti toje vietoje ir šaligatvį.

Sankcijas taikyti nėra paprasta

„Susitikime rangovai aiškinosi mums, kad ne jų kaltė dėl užsitęsusių darbų, – 5 mėnesius uždelsė dėl bendrovės ESO kaltės, nes ši nesiskubino iš trasos iškelti kabelių, aukštos įtampos linijų bei transformatorinės. O tiltų statytojai dirba pagal savo technologijas, ir jų darbų nepaskubinsi“, – sakė V. Domarkas.

Paklaustas, ar Savivaldybė negalėtų taikyti baudų bendrovei ESO, administracijos direktorius atsakė, jog Savivaldybė šiame objekte neturi jokių sutarčių su ESO. Tačiau Savivaldybei pritaikius sankcijas bendrovei „Žemaitijos keliai“, ši galėtų siekti žalos atlyginimo iš ESO.

Dėl sankcijų „Žemaitijos keliams“ teikimo, V. Domarkas sakė, derinsią su Kelių direkcija, nes šiandieną dar nežiną jų darbų sąmatų, o rangovai savo ruožtu ketino Kelių direkcijai raštu pateikti darbus sutrukdžiusias priežastis.

Pagal paskutinius darbų grafikus rangovai 1,4 km ilgio renovuojamo kelio darbus pažadėjo užbaigti iki gruodžio 1 d. o iki gruodžio 14 d. sutvarkyti dokumentus. Tačiau V. Domarkas neslėpė, jog, žiūrint į neatliktus darbus, šie terminai jam kelią nerimą.

Rugsėjį statys kryžių

Užsitęsę turbo žiedo įrengimo darbai užvėlino ir Kretingos pranciškonų bažnyčios bei vienuolyno 400 metų jubiliejaus proga sumanyto

šviečiančio kryžiaus statybą, – turėta vilties, kad šis krikščionybės simbolis miesto prieigose iškils ligi spalio 4-ąją švenčiamos Šv. Pranciškaus dienos.

Šviečiantis iš metalo ir stiklo pagamintas kryžius iškils šalia turbo žiedo, priešais Marijono Daujoto pagrindinę mokyklą, kur anksčiau buvo gėlynas.

Jo statytojai pasitarime pas V. Domarką nusprendė kryžiaus statybą pradėti rugsėjo viduryje. Kryžius bus statomas už geradarių aukas, kuriomis rūpinosi pats Kretingos parapijos klebonas Antanas Blužas, – pasitarime jis nedalyvavo, nes tomis dienomis Kretingoje vyko Europos pranciškonų pasauliečių ir pranciškoniškojo jaunimo kongresas. Kryžiaus montavimo darbus jis patikėjo atlikti bendrovei „Ringesta“, o prieigas sutvarkyti apsiėmė Savivaldybė – šios darbus atliks bendrovė „Arkosta“.

„Arkostos“ vadovas Mindaugas Paulauskas sakė, jog jau galėtų pradėti darbus, tačiau aikštelė tebėra užgriozdinta tilto konstrukcijomis bei sunkiasvore technika. „Reikia paspausti „Žemaitijos kelius“, kad atlaisvintų teritoriją. Taip pat svarbu, kad „Žemaitijos keliai“, tvarkydami kelią ligi autobusų stotelės, paliktų mums įvažiavimą be bortų iš Vilniaus gatvės“, – svarstė jis.

M. Paulauskas sakė, jog bandys tartis su Vilniaus g. Nr.27 daugiabučio gyventojais, kad šie laikinai leistų jiems važiuoti per kiemą. „Ringestos“ vadovas Almantas Skruibys sakė, jog rugsėjo viduryje montuos kryžiaus pamatą – tam pasitelks samdytą poliakalę.

Kryžius pasitiks ir palydės

Šviečiantis kryžius, jo statytojų tikinimu, turėtų iškilti šį lapkritį. Metalo konstrukciją pagamino bendrovė „Terekas“. Kryžiaus statybos projektą rengė telšiškis architektas Algirdas Žebrauskas.

Kretingos miesto istoriją ir dabartį vienijantis modernus kryžius iškils į 13,5 m aukštį. Kaip tikina jo statytojai, analogų Lietuvoje jam kol kas nėra: baltos matinės spalvos grūdinto stiklo tamsiu paros metu jis bus matomas važiuojant ar einat iš visų keturių kryžkelės pusių.

Aplink kryžių iš granito bus įrengtas cokolis, kuriame iškaltos jam aukojusių geradarių pavardės. „Teritoriją nuo Vilniaus gatvės išgrįsime brukiu iš Žemaitės alėjos, – rengiame tarybos sprendimą dėl 159 kub. m akmenų perdavimo“, – patikino V. Domarkas.

Kryžiaus link ves 4 takai, palei juos bus įrengti 4 suolai, o prie pat kryžiaus – atraminė sienelė su suolviršiu. Takai bus apšviesti moderniais 9 vario LED šviestuvais, apsodinti medžiais. Taip pat išsaugoti ir senieji medžiai prie Vilniaus gatvės, – kelininkams teko nupjauti tik 2 trukdžiusius medžius.

Savivaldybei kryžiaus prieigų įrengimas kainuos 98 tūkst. eurų, nors buvo numatyta 140 tūkst. Klebonas A. Blužas jau anksčiau sakė, jog modernaus kryžiaus statyba kainuos 50 tūkst. eurų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder