Vos įvažiavus į Jokūbavą, akis iš karto užkliūva už iškabos, kabančios ant pastato centrinėje gatvėje – "Šioje gyvenvietėje veikia saugios kaimynystės grupė“.
"Tą užrašą turėjome užsidirbti, jo veltui nedavė“, - šypsojosi Algirdas Valužis, Povilas Gintaras Junda ir Arūnas Piečius, kurie vietinių gyventojų už aktyvią pagalbą policijai praminti Jokūbavo "reindžeriais“.
Jokūbaviškiai jau nesistebi, kai mato gyvenvietės gatvėmis vakarais patruliuojančius savo kaimynus, vilkinčius ryškią policijos rėmėjo liemenę. Su šia apranga vyrus galima pastebėti ir viešuose Kretingos miesto bei rajono renginiuose, kur jie policijos pareigūnams padeda palaikyti tvarką.
Baimė nusikalsti
Jokūbavo bendruomenės pirmininkas Viktoras Kairys akcentavo, kad įkurti saugios kaimynystės grupę per visuotinį susirinkimą nutarė visi gyventojai, o ne vieni policijos rėmėjai. "Todėl visas kaimas ir turi stengtis išsaugoti saugios gyvenvietės vardą“,- įsitikinęs V.Kairys.
Policijos rėmėjai A. Valužis, P. G. Junda ir A. Piečius pastebi, kad gyventojų požiūris keičiasi – skeptiškas kalbas pakeitė pagarba ir pasitikėjimas. Gyvenvietėje tvyro nuostata, kad čia negali nusikalsti – būsi pastebėtas, atpažintas ir nubaustas.
"Galime konstatuoti, kad Jokūbave teisėtavarkos problemų visai neliko, o kaip bus ateityje – nežinome. Nematyti prie parduotuvės besišlaistančių girtų asmenų, nėra čia ir vadinamųjų "taškų“,- kalbėjo A. Valužis, P. G. Junda, A. Piečius ir V. Kairys.
Šiuo metu labiausiai rūpestį kelia per pertraukas rūkantys mokiniai. Nors dėl jų dažniausiai kritikos strėlės nukreiptos į mokyklą, tačiau, policijos rėmėjai įsitikinę, kad be visuomenės pagalbos vieni mokytojai šios problemos išspręsti yra nepajėgūs.
Jaunimas abejingas
"Mūsų niekas per daug neskatino ir neragino. Turime šeimas, todėl labiausiai ir esame suinteresuoti, kad Jokūbave būtų saugu gyventi mūsų vaikams, anūkams“, - paklaustas, kodėl įstojo į policijos rėmėjus, sakė P. G. Junda.
Prieš aštuonerius metus Jokūbave policijos rėmėjų grupę pradėjęs burti A. Valužis teigė ne kartą kalbinęs prie jų prisidėti ir jaunus žmones, tačiau šie kvietimui buvo kurti.
Jam pritarė ir bendruomenės pirmininkas V.Kairys: "Pats policijos rėmėjo statusas įpareigoja elgtis drausmingai – ne visi nori prisiimti tokią atsakomybę. Kita vertus, jaunimo mūsų gyvenvietėje ne tiek jau daug: baigę mokyklą jie išvažiuoja studijuoti į kitus miestus ar emigruoja į užsienį“.
Ilgamečiai policijos rėmėjai A. Valužis, P. G. Junda, A. Piečius išsakė ir kitą problemą – šiai savanoriškai veiklai valstybė neskiria jokio dėmesio.
"Prieš pažeidėjus esame plikomis rankomis. Jau seniai diskutuojama, kad policijos rėmėjus reikėtų aprūpinti bent jau specialiosiomis priemonėmis, tačiau šis įstatymas taip ir liko dūlėti valdininkų stalčiuje“, - kalbėjo pašnekovai.
Pagalba – reali
Nežiūrint šių sunkumų, policijos rėmėjai ilgai nesvarsto sulaukę pareigūnų skambučio – velkasi liemenę ir eina budėti per kaimo ar miesto šventes, vyksta į reidus. A. Valužis, P. G. Junda ir A. Piečius pastebi, kad vien policijos rėmėjo pasirodymas drausmina pažeidėjus.
"Nenaudojame agresijos. Pakanka žodžio“,- tikino pašnekovai.
Policijos rėmėjai ne tik padeda palaikyti viešąją tvarką, bet ir bendradarbiauja su pareigūnais išaiškinant nusikaltimus. Todėl vyrai nesistebi, kai nuo piktavalių nukentėję gyventojai pirmiausiai skambina jiems, o ne policijai.
Už tai, kad prieš šešerius metus padėjo išaiškinti žmogžudystę, A. Valužis buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos ženklu “Už paramą policijai”, jis sulaukė ir policijos vadovybės, mūsų rajono mero padėkų. Per profesinę Policijos dieną už aktyvią pagalbą padėkojama ir kitiems policijos rėmėjams.
Kviečia ir daugiabučių gyventojus
Šiuo metu Kretingos rajone veikia trys saugios kaimynystės grupės – Jokūbave, Darbėnuose ir sodininkų bendrijoje "Ąžuolas“.
"Vien iškaba nieko nereiškia. Svarbu - pačių gyventojų požiūris, jų nepakantumas daromiems teisės pažeidimams. Tose vietovėse, kur gyvena aktyvūs policijos rėmėjai, nusikalstamumas akivaizdžiai mažesnis negu kitur“,- akcentavo Kretingos rajono policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Tomas Mikelkevičius, kuris ir koordinuoja policijos rėmėjų veiklą bei saugios kaimynystės grupių steigimąsi.
Pasak T. Mikelkevičiaus, kol kas nėra nė vieno daugiabučio, kuriame veiktų saugios kaimynystės grupė – o ji būtų veiksminga priemonė apsisaugoti nuo galimų vagysčių iš butų.
"Nors per pirmuosius šių metų mėnesius vagysčių iš butų sumažėjo, tačiau negalime būti ramūs, - sakė T. Mikelkevičius. – Iškaba, informuojanti, kad daugiabutyje veikia saugios kaimynystės grupė, kad gyventojai yra aktyvūs, turėtų atbaidyti ilgapirščius. O įvykus buto vagystei, pastabūs kaimynai padėtų išaiškinti nusikaltimą“.
Antrąkart sučiupo parduotuvės vagį
Apie tai, kad reikėtų steigti saugios kaimynystės grupę, svarsto ir grūšlaukiškiai, tarp kurių esama aktyvių policijos rėmėjų. Vienas jų – veterinarijos gydytojas Leonas Jazbutis - visai neseniai jau antrą kartą sulaikė vagis, apšvarinusius vietinę parduotuvę. Jis papasakojo:
- Buvau namuose, kai sulaukiau išsigandusios pardavėjos skambučio – pranešė, kad ir vėl vagys išnešė prekių. Šokau į automobilį ir atvažiavau į parduotuvę, ten atbėgo ir antroji pardavėja. Su ja važiavome nurodyta kryptimi, kai pamatėme einančius vagis – du vyrus ir moterį. Jie netgi stabdė mūsų automobilį, prašydami pavėžėti. Kai atsakiau, kad tuoj juos pavėžės policija ir parodžiau policijos rėmėjo pažymėjimą, trijulė nubėgo pieva. Nesibaiminau, kad jie paspruks, nes laukas buvo plynas, nebuvo kur dingti. Kai atvyko policija, jie bandė slėptis sugulę į griovį – ten juos su pareigūnais ir radome. Vėliau paaiškėjo, kad vienas vyras, kuris ir pavogė alkoholio, neseniai buvo grįžęs iš kalėjimo.
Rašyti komentarą