Karšta ir Klaipėdos rajono savivaldybės darbuotojams

Karšta ir Klaipėdos rajono savivaldybės darbuotojams

Po alinančių karščių šiandien galime kiek lengviau atsikvėpti. Tiesa, mėgautis gaivesniais orais teks ne ilgai, mat jau kitą savaitę sinoptikai žada dar vieną karščio bangą.

Temperatūrai šoktelėjus iki rekordinės žymos, neįprastą šilumą ir tvankumą sunkiai tveria ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai. Normaliai darbo kokybei užtikrinti nepadeda nei pastarosiomis dienomis nuolat veikiantys kondicionieriai, nei praviri langai ar durys, nei gaivaus vandens stiklinė po ranka.

 Tenka kvėpuoti užterštu oru

Mažai kas pasinaudoja ir galimybe dar pernai Savivaldybės administracijos direktoriaus pasirašytu įsakymu vasaros laikotarpiu temperatūrai perkopus 28 laipsnius, dirbti valanda trumpiau.

Darbuotojai pripažįsta, kad išėjus namo anksčiau, darbų tikrai nesumažės, o ir įdienojus, karščiausias valandas, vis tiek teks išbūti kabinetuose.

Sveikatos apsaugos skyriuje dirbantys specialistai atvirauja, kad ši savaitė darbuotojams buvo tikras iššūkis. Pakalbinta skyriaus vedėjos pavaduotoja Jolanta Polekauskienė tik nusijuokia: sąlygos – šiltnamio.

„Tikrai karšta ir tvanku. Prisideda ir tai, kad mūsų kabinetas yra trečiame aukšte, jis įkaista nuo stogo. Vakar mūsų termometras rodė 30 laipsnių šilumos. Esame priverstos atsidaryti langus, esančius iš gatvės pusės ir kvėpuoti automobilių išmetamosiomis dujomis“, – darbo sąlygas karščio metu nupasakojo vedėjos pavaduotoja.

Anot J. Polekauskienės, mažai padeda ir kabinete veikiantys du oro ventiliatoriai, kurie tik maišo užterštą orą.

„Stengiamės laikytis sveikos gyvensenos principų, žinome, kad negalima gerti pernelyg šalto vandens, todėl gurkšnojame šiltą. Tačiau daugiau jokios atgaivos patalpose nėra. Gaila ir mūsų interesantų, kurie užsuka į skyrių. Kaip tik yra paskelbtas konkursas, ateina bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų atstovai, kurie tik įžengę iškart atkreipia dėmesį, kad dirbame karštomis sąlygomis“, – teigė pašnekovė.

Priversti keisti aprangos stilių

Pasak J. Polekauskienės, buvo bandyta dirbti valanda trumpiau, tačiau veltui: „Stengėmės su kolege susitarti, tačiau sunkiai pavyko, nes turime daug darbų. Lyg ir kai kurias pareigas galėtume atlikti nuotoliniu būdu, tačiau kas priims interesantus, kurie į Savivaldybę atvyksta iš tolimesnių rajono vietovių?“

J. Polekauskienės nuomone, darbo valandų sutrumpinamas gelbėja tik tam tikrais atvejais. Pavyzdžiui, jei skyriuje dirba daugiau darbuotojų, susitarus, pamainomis įmanoma vienas kitą pakeisti, išleidžiant namo keliomis valandomis anksčiau. Na, o šiuo metu vedėjai Laimai Kaveckienei atostogaujant, Sveikatos apsaugos skyriuje dirba tik dvi specialistės.

„Esu iš tų žmonių, kurie mėgsta karštį, tačiau sunku, kai tokiais momentais tenka dirbti, – sako pašnekovė. – Tikrai suprastėja darbo kokybė, ką nors užmirštame ar nepadarome, jaučiamės kaip apkvaitusios musės. Taip pat esame priverstos keisti aprangos kodą, kuris neatitinka jokio darbinio protokolo.

Ateiname su šlepetėmis, nes kojos nuo karščio tinsta. Vieną dieną teko net išsiauti iš basučių, nes kojos paprasčiausiai nebetilpo.“

Kad per karščius sudėtingiau susikaupti pritarė ir Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius.

„Asmeniškai man yra priimtinesnis ir mielesnis vėsesnis oras. Tačiau gal man pasisekė, kad į kabineto langus saulė pašviečia tik gerokai antroje dienos pusėje. Jeigu kepintų nuo ryto – būtų sudėtinga“, – sakė vedėjas.

Rekomendacijomis trumpinti darbo laiką – nepiktnaudžiauja

Anot A. Petravičiaus, dirbti tvyrant karščiams sunku ne tik kabinete, bet ir kitose patalpose ar vietose.

„Trečiadienį teko dalyvauti susirinkime su ugdymo įstaigų vadovais „Kranto“ pagrindinės mokyklos aktų salėje. Pasitarimo metu tikrai įsitikinome, kad per karščius intensyviai darbuotis yra sunku, tad suprantu ir moksleivius, kuriems esant tokioms sąlygoms reikia mokytis“, – pripažino Švietimo skyriaus vedėjas.

Pasinaudoti rekomendacijomis ir susitrumpinti darbo valandas pirmame aukšte, vėsesnėje vietoje dirbantiems Švietimo skyriaus specialistams, anot A. Petravičiaus, nėra būtina.

„Nesiekiame piktnaudžiauti teisės aktų suteikta galimybe. Tiesa, kolegėms esu minėjęs, kad jei blogai pasijus, tikrai gali eiti namo. Tačiau čia nėra kabineto, kuriame visas 8 valandas šviestų į langus saulė. Kas truputėlį šilčiau gyvena pirmoje dienos pusėje, kiek atsipučia antroje ir priešingai. Atsidarome langus, naudojame kondicionierius ir tiek. Bet kuriuo atveju reikia atlikti visus darbus“, – sakė A. Petravičius.

Savivaldybės pastatas vėdinamas pravirais langais ir durimis. K. Abromavičiūtės nuotr.

Vieni dirba, kiti – atostogauja

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas patvirtino, kad Savivaldybėje galioja pernai priimtas įsakymas dėl Administracijos darbuotojų darbo valandų per karščius sutrumpinimo.

„Dėl darbo valandų laiko sprendžia kiekvieno skyriaus vedėjai. Pastarosiomis dienomis jiems išsiuntėme priminimus, jog toks įsakymas galioja ir rekomenduojame stebėti situaciją, o esant poreikiui, trumpinti darbo laiką. Žinoma, turi būti užtikrinamas nepertraukiamas Savivaldybės darbas, kabinetai negali likti tušti“, – teigė A. Bogdanovas.

Ar kuris nors skyrius tokia galimybe pasinaudojo, Administracijos direktorius teigė nežinantis. Taip pat A. Bogdanovas iš darbuotojų nėra gavęs ir nusiskundimų dėl darbo sąlygų. Tiesa, jis pripažino, jog ir be jų yra akivaizdu, kad dirbti Savivaldybėje per karščius nėra lengva, o ir darbo kokybė suprastėja.

Paklaustas apie darbuotojų aprangą, ar etiška, jei interesantus sutinka darbuotojas apsirengęs šortais ar berankoviais marškinėliais, Direktorius sako iš to tragedijos nedarantis, priešingai, skatina per karščius specialistus ateiti apsirengus patogia ir laisvesne apranga. Tiesa, pats A. Bogdanovas, kaip dera, į darbą atvažiuoja apsivilkęs kostiumu, o nuo karščio vėsinasi įsijungdamas kondicionierių.

Kol vieni Savivaldybės darbuotojai pluša prakaituodami, kiti suskubo pasiimti atostogas ir vasaros karščius išnaudoja poilsiui. Kaip naujienų portalą mano-gargzdai.lt informavo Klaipėdos rajono savivaldybės juridinio skyriaus vedėjo pavaduotoja Raimonda Sodeikė, šiandien, birželio 14 d., atostogauja 43 Administracijos darbuotojai. Iš viso savivaldybėje yra 322 etatai.

Pasak R. Sodeikės, didžiausias darbuotojų skaičius atostogauja vasaros mėnesiais bei Kalėdų švenčių laikotarpiu.

„Nenutrūkstamą struktūrinių padalinių darbą Savivaldybėje organizuoja jų vadovai. Paprastai atostogaujančių darbuotojų funkcijos paskirstomos kitiems skyrių darbuotojams“, – teigė Juridinio skyriaus vedėjo pavaduotoja.

Būtina nuolat gurkšnoti vandenį

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Rima Leonauskienė informavo, jog tvyrant rekordiniams karščiams itin svarbu organizmą aprūpinti būtinu kiekiu vandens. Pasak specialistės, galima vartoti ir ledo tirpsmo vandenį, tačiau jį reikėtų gerti pamažu, gurkšnojant pastoviai. Patartina išgerti nuo 2 iki 3 litrų, priklausomai nuo kūno svorio.

Darbuotojams R. Leonauskienė rekomenduoja dėvėti lengvą, nevaržančią aprangą. Patartina, kad drabužiai būtų pasiūti iš kuo natūralesnio audinio pluošto – medvilnės ar lino. Taip pat, pasak specialistės, svarbu atsižvelgti ir į avalynę, nes karštomis dienomis padidėja skysčių nutekėjimas į kojas, todėl jos ištinsta. Nerekomenduojama avėti aukštakulnių.

„Jeigu įmanoma, patalpas reikėtų kuo dažniau vėdinti, biuro ar kabinetų langus uždengti nuo tiesioginių saulės spindulių. Kas naudoja kondicionierius, turėtų žinoti, jog neturi būti viršijamas 5 laipsnių skirtumas tarp lauko ir vidaus temperatūros, priešingu atveju, gali kilti sveikatos problemų“, – vardijo R. Leonauskienė.

Pasak specialistės, rekomendacijos darbuotojams trumpinti darbo valandas yra tikslingos, tačiau reikėtų atsižvelgti, kaip tą padaryti. Anot jos, nieko nepakeisime, jei tiesiog valanda anksčiau baigsime darbus, nes pati pavojingiausia saulė kaitina nuo 13 iki 15 valandos.

Visuomenės sveikatos biuro specialistė ragina neapkrauti organizmo maistu ir vietoje sunkaus ir riebaus, rinktis lengviau virškinamą.

Pasijutus blogai – kreiptis į medikus

Dirbantiems lauke R. Leonauskienė rekomenduoja karščiausiomis piko valandomis pailsėti pavėsyje ar uždaroje patalpoje ir fiziniais darbais neužsiimti. Nepamišti galvos apdangalų raginami tiek dirbantieji, tiek ir poilsiaujantys. Na, o jei staiga pasijustume blogai, specialistė pataria nedelsiant kreiptis į medikus.

Sinoptikams prognozuojant karščius ne tik artimiausiu metu, bet ir per visą vasarą, rekomendacijas, užtikrinančias gerą darbuotojų savijautą, pateikia ir Valstybinė darbo inspekcija.

Pranešime žiniasklaidai informuojama, kad darbo vietos komfortinė oro temperatūra vasaros metu, dirbant vidutinio sunkumo darbus yra 21–23 laipsniai (leidžiama 18–27 laipsniai), dirbant biure, kai darbas reikalauja nedidelės fizinės įtampos sėdint, stovint ar vaikštant, darbo patalpų oro komfortinė temperatūra yra 22–24 laipsniai (leidžiama 21–28 laipsniai).

Taip pat teigiama, kad dirbant karštoje, nekondicionuojamoje aplinkoje kyla raumenų mėšlungio, perkaitimo arba šilumos smūgio pavojus.

Karščiui jautresni yra 65 metų amžiaus ir vyresni darbuotojai, taip pat darbuotojai, turintys antsvorį, padidėjusį kraujospūdį, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, vartojantys vaistus.

Siekiant apsaugoti darbuotojus nuo galimo perkaitimo, darbdavys turi suteikti specialias pertraukas, kurių metu būtų galima palikti darbo vietą ir pereiti į vėsesnes patalpas. Specialios pertraukos darbuotojams turi būti suteikiamos tokios trukmės ir tokiu dažnumu, kad veiksmingai padėtų išsaugoti darbuotojų sveikatą ir darbingumą.

Sidebar placeholder