Kretingos rajono valdžia liko prie suskilusios geldos: nei pabaigtuvių, nei pinigų

Kretingos rajono valdžia liko prie suskilusios geldos: nei pabaigtuvių, nei pinigų

Prie bankroto artėjančiam rangovui ilgą laiką nuolaidžiavusi Kretingos rajono valdžia liko ne tik nebaigusi statyti Sporto ir sveikatingumo centro, bet ir be tokiais atvejais numatytos draudimo išmokos.

Kretingos rajono savivaldybė iš tarptautinės draudimo kompanijos „ERGO Insurance SE“ vis dar tikisi atgauti per pusę milijono eurų.

Tokia kompensacijos suma už restruktūrizuojamos Vilniaus bendrovės „LitCon“ nebaigtą statyti Sporto kompleksą su plaukimo baseinu savivaldybei priklausytų pagal „Ergo“ išduotą darbų atlikimo laidavimo draudimo raštą.

Tačiau tokius rajono lūkesčius aptirpdė Vilniaus apygardos teismas, kuris metų pradžioje savivaldybės ieškinį atmetė kretingiškiams dar palikdamas viltį Lietuvos apeliaciniame teisme.

Draudimas buvo negaliojantis

Daugiau nei prieš 5 metus su savivaldybe pasirašytos „LitCono“ rangos sutarties vykdymo užtikrinimas buvo apdraustas „Ergo“ draudimo bendrovės laidavimu. Rangovo darbų užtikrinimo vertė siekė 10 proc. nuo bendros sutarties kainos – 517,5 tūkst. eurų.

 

Nuo 2015 metų vasaros pabaigos sparčiai startavę darbai vėliau ėmė strigti, o finansinių sunkumų patiriantis rangovas savivaldybei ėmė kelti abejones, ar Sporto ir sveikatingumo kompleksas bus baigtas statyti.

Todėl 2019 metų spalio pabaigoje, iš „LitCono“ nesulaukusi sutarties užtikrinimo pratęsimo, sunerimusi rajono savivaldybė kreipėsi į „Ergo“ bendrovę, prašydama sumokėti draudimo išmoką dėl sutarties sąlygų nesilaikymo.

Gautas draudikų atsakymas rajono valdžią tarsi perliejo lediniu vandeniu.

Paaiškėjo, kad „Ergo“ draudimo išmokėti net nesiruošia, nes 2018 metų spalio pabaigoje savivaldybei pateiktas darbų atlikimo laidavimo raštas yra negaliojantis – „LitConas“ nebuvo sumokėjęs menkos 2070 eurų draudimo įmokos.

Sutarties nutraukti nenorėjo

Apie tai savivaldybė nebuvo įspėta ir negalėjo žinoti, kad rangovo pateiktas sutarties užtikrinimo garantas yra niekinis.

Rangovui neturint darbų atlikimo laidavimo draudimo ir, juo labiau, metus apgaudinėjus užsakovą su negaliojančiu draudimo liudijimu, savivaldybė rangos sutartį su „LitCon“ privalėjo nutraukti nedelsdama, nes sutarties įvykdymo užtikrinimas buvo privaloma sutarties sąlyga.

Bent jau taip rajono tarybos Kontrolės komitetui išaiškino Viešųjų pirkimų tarnyba.

Tačiau savivaldybės administracija aiškino, kad pagal sutartį, rangovui nepateikus naujo užtikrinimo, užsakovas ne privalėjo, bet turėjo teisę nutraukti sutartį.

„Mes nenorime nutraukti sutarties ir nesiekiame pasipelnyti iš draudimo išmokos. Mūsų tikslas yra laiku pastatyti visų kretingiškių laukiamą Sporto kompleksą“, – tuomet teigė rajono meras Antanas Kalnius.

„Nors 2019 metų spalio mėnesį rangovas nepateikė sutarties įvykdymo užtikrinimo, tačiau atliktų darbų apimtis neleido daryti išvadų, kad „LitCon“ iš esmės pažeidžia sutartį.

Nesant esminio pažeidimo, iki 2020 metų sausio mėnesio nebuvo pagrindo nutraukti sutarties“, – praėjus metams šitaip aiškino neseniai atsistatydinusi rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė.

Rangovas iš objekto dingo

Patikėjusi pažadais baigiamą statyti objektą priduoti jau kitų metų pabaigoje, savivaldybė rangovui leido dirbti toliau ir neprieštaravo, kad „LitConas“ 2019 metų paskutinį ketvirtį atliktų brangiausiai įvertintus darbus – įrengtų pakabinamas lubas, žiūrovų tribūnas ir paklotų sporto salės dangą.

 

Už tai savivaldybės administracija metams besibaigiant rangovui sumokėjo beveik 851 tūkst. eurų, nors pagal numatytus terminus atsiskaityti galėjo iki 2020 metų vasario vidurio.

Visą sumą buvo skubėta pervesti žinant, kad rangovas neturi darbų atlikimo laidavimo draudimo, o nemažai darbų yra atlikta su defektais, kuriuos teks taisyti.

Tačiau pinigus gavusi bendrovė prasidėjus 2020 metams objekte taip ir nebepasirodė. Darbininkai iš baigiamo įrengto pastato dingo net nepasivarginę užrakinti įėjimo duris.

Iš svarbiausio Kretingos rajone statomo objekto „LitConas“ pasitraukė atlikęs apie 86 proc. sutartyje numatytų darbų, kurių iki statybos pabaigtuvių buvo likę kiek daugiau nei už 900 tūkst. eurų.

Išsiskyrė tik po pusmečio

Praėjusių metų pradžioje savivaldybė vis tikėjosi, kad statybininkai dar sugrįš, bet galutinai viltį prarado prasidėjus pavasariui, kada statomą objektą perėmė iš rangovo.

Kovo pabaigoje kretingiškiai dar kartą užgulė draudimo bendrovę reikalaudami išmokėti sutarties užtikrinimo garantą ir vėl sulaukė patvirtinimo, kad draudimo išmokos „Ergo“ nemokės.

Pasisamdžiusi ekspertus rajono savivaldybė suskaičiavo, kad rangovas objekte yra padaręs defektų, kurių pašalinimas savivaldybei kainuos beveik 230 tūkst. eurų.

Dėl rangovo kaltės sutartis su „LitCon“ buvo nutraukta tik prasidėjus birželiui. Netrukus rajono savivaldybė dėl draudimo išmokos su ieškiniu kreipėsi į teismą.

Tačiau Vilniaus apygardos teisme kretingiškiai paguodos nesulaukė.

Ieškinys buvo atmestas nusprendus, kad savivaldybės reikalavimai negali būti tenkinami – laidavimo draudimo sutartis neįsigaliojo draudėjui nesumokėjus draudimo įmokos.

Buvo pažeistos pirkimo sąlygos

Teismas išaiškino, kad rajono savivaldybė, kaip suinteresuota draudimo sutarties naudos gavėja bei atsakinga darbus perkančioji organizacija, galėjo ir turėjo iš rangovo pareikalauti įrodymų arba iš draudimo kompanijos – patvirtinimo, kad draudimo įmoka sumokėta ir sutarties sąlygos tikrai įvykdytos.

Draudimo bendrovė neprivalėjo naudos gavėją informuoti apie nesumokėtą draudimo įmoką, nes šiuo atveju draudimo sutartis paprasčiausiai neįsigaliojo, todėl ji nebuvo nei atšaukta, nei nutraukta.

Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad savivaldybė su „LitCon“ iš viso negalėjo sudaryti rangos sutarties, nes rangovas nebuvo įvykdęs viešojo pirkimo sąlygos pateikti sutarties įvykdymo užtikrinimą visam sutarties galiojimo laikotarpiui.

 

„LitConui“ padariusi išimtį ir leidusi sutarties įvykdymo užtikrinimą teikti atskirai kiekvienais metais, savivaldybė šiai bendrovei sudarė palankesnes sąlygas, nei kitiems tiekėjams, kurie dalyvavo pirkime.

Rajonas prisiėmė visą riziką

Kretingos savivaldybė šį sprendimą pasiryžusi skųsti apeliacine tvarka akcentuodama, kad dar nesumokėjus draudimo įmokos „Ergo“ draudimo brokerių įmonė „AON Baltic“ neturėjo išduoti ir darbų atlikimo laidavimo draudimo rašto, kuriame nėra jokios užuominos, kad to nepadarius jis yra negaliojantis.

Žinodama, kad šis draudimas yra skirtas apginti statybos darbus nupirkusios Kretingos savivaldybės interesus, „Ergo“ bendrovė pasielgusi nesąžiningai apie negaliojantį draudimo liudijimą neįspėjusi naudos gavėją.

Tačiau nagrinėjant apeliacinį skundą visi kretingiškių argumentai gali subliukšti dėl vienos aplinkybės.

Žinodama apie nutrūkusi sutarties įvykdymo užtikrinimą ir tęsdama sutartinius santykius su rangovu, Kretingos savivaldybė prisiėmė visą riziką dėl galimo sutarties nutraukimo.

Negana to, 2019 metų pabaigoje prieš rangovui apmokėdama už atliktus darbus kretingiškiai turėjo lėšas, kurios būtų padengusios ne tik draudimo išmokos sumą, bet ir vėliau įvertintų defektų šalinimo kaštus.

Juo labiau, kad Kretingos savivaldybei net ir išmokėjus draudimą, „Ergo“ šiuos pinigus būtų išieškojusi iš darbus nutraukusios draudiminio įvykio kaltininkės – bendrovės „LitCon“.

Likę darbai pabrango dvigubai

Nebaigtam statyti Sporto ir sveikatingumo centrui Kretingos savivaldybė iki šiol ieško antrojo rangovo.

Patobulinus buvusį projektą ir numačius modernesnius baseino techninius įrengimus objekto užbaigimui kretingiškiai buvo numatę beveik 2 mln. eurų sumą, tačiau už tiek rangovų neatsirado.

Statybų darbams skyrus 2,4 mln. eurų prąjusių metų pabaigoje darbų pirkimo konkursas įvyko. Dabar vertinamas mažiausios kainos pasiūlymas ir artimiausiu metu tikimasi paskelbti nugalėtoją.

Pagal darbų pirkimo sąlygas, konkursą laimėjęs rangovas visus numatytus darbus privalės pabaigti per 2 metus, su teisę sutartį pratęsti dar vieneriems metams.

Skaičiuojama, kad atmetus numatytus baseino patobulinimus ir ankstesnio rangovo paliktų defektų šalinimus likę apie 900 tūkst. eurų vertės darbai dabar pabrango dvigubai. Dar keliasdešimt tūkstančių eurų savivaldybei kainavo nebaigto statyti objekto šildymas ir apsauga. ˙

Raktažodžiai
Sidebar placeholder