Lankytojams atvers Tiškevičių koplyčią

Lankytojams atvers Tiškevičių koplyčią

Kretingos muziejus ruošiasi lankytojams viešai atverti restauruotos neogotikinės XIX a. grafų Tiškevičių koplyčios senosiose miesto kapinėse kriptą, į kurią jau sugrąžinti 6 grafų bei jų aplinkos žmonių karstai. Iš restauravimo dirbtuvių neužilgo bus parvežti ir prabangūs grafų Sofijos bei Juozapo Tiškevičių sarkofagai, į kuriuos bus perkelti karstai su sutuoktinių palaikais.

Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas priminė, kad 2014-ųjų rudenį archeologai koplyčios rūsyje aptiko užmūrytus didikų Sofijos ir Juozapo Tiškevičių palaikus. Praardžius slaptavietes, įrengtas abipus koplyčios, pasimatė, kad grafai buvę palaidoti prabangiuose ornamentuotuose sarkofaguose. Tačiau palaikai prieš kelis dešimtmečius buvę išplėšti pradraskius sarkofaguose skyles: pavogtas vienas iš dviejų grafo Juozapo Tiškevičiaus – tuometinės Rusijos armijos karininko – kardų, nuplėšti antpečiai su sidabro epoletais. Išniekinti palaikai buvo paslėpti po betono postamentais.

Sutuoktinių sarkofagai buvo užmūryti viename betono luite, o kitoje pusėje aptikti dar 2 paprastesni sarkofagai: viename palaidota 5-erių Sofijos ir Juozapo anūkė Marija, o kitame – nežinoma moteris, kurios tapatybė nenustatyta ligi šiol.

Šie keturi sarkofagai laikinai buvo išgabenti ir saugomi Kretingos muziejaus ūkvedžio namo rūsyje, kol, muziejininkams gavus lėšų, restauruoti du iš jų – pirmiausia grafo Juozapo, vėliau jo žmonos Sofijos.

J. Kanarsko žodžiais, restauravimo procesas užtruko dėl subjektyvių priežasčių – dėl patyrusio restauratoriaus Gintaro Kazlausko, kuris atkūrė ir Kretingos pranciškonų bažnyčios rūsiuose saugomų jos įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus giminės sarkofagus, staigios ligos. „Juozapo Tiškevičiaus sarkofagą G. Kazlauskas sakė užbaigsiąs tvarkyti ligi spalio, o jo žmonos Sofijos – iki gruodžio pradžios“, – patikino J. Kanarskas.

Užbaigus koplyčios-kriptos restauravimo darbus, į ją pergabenti muziejuje ligi tol saugoti Juozapo ir Sofijos karstai bei dar 2 sarkofagai su jų anūkės Marijos bei nežinomos moters palaikais.

Medinius karstus bei šiuos du paprastesnius sarkofagus, prieš pervežant į kriptą, pagal galimybes nušveitė patys muziejininkai.

„Pastarieji du sarkofagai kol kas nerestauruoti ir neaišku, kada tam atsiras lėšų. Tačiau viliamės, kad jie sulauks savo valandos, nes jie taip pat įrašyti į Kultūros vertybių registrą“, – teigė muziejininkas.

Taip pat į kriptą sugrąžinti dar 2 karstai su giminaičių Kazimiero Tiškevičiaus bei jo tetos Jadvygos Tiškevičienės palaikais. Kol vyko kriptos restauravimas, jie buvo saugomi šios koplyčios viršuje. Po restauravimo koplyčios viršutinėje dalyje, į kurią patenkama atkurtais laiptais, bus eksponuojama dalis Tiškevičių karstuose aptiktų įkapių, išsiųsti pranešimai apie gedulingas pamaldas, taip pat – rožančių, škaplierių, maldaknygių, kryžių, – visa, kas susiję su krašto laidojimo papročiais bei apeigomis.

Muziejininkai spalio viduryje ketina surengti oficialų koplyčios atidarymą, o per Vėlines ji bus atvira lankytojams.

---

Kretingos parapijos kapinėse stovinčią neogotikinę koplyčią-kriptą savo tėvo Juozapo, o vėliau ir motinos Sofijos palaikams saugoti 1893 m. pastatė paskutinysis Kretingos grafas Aleksandras (1864–1945) Tiškevičius. Koplyčią projektavo švedų kilmės architektas Eduardas Strandmanas, suprojektavęs taip pat Palangos bei Salantų bažnyčias.

Kretingos dvaro su Europoje išgarsėjusiu Žiemos sodu savininkas Juozapas (1835–1891) pirmiausiai buvo palaidotas kitapus esančių kapinių koplyčioje, o po dvejų metų jo palaikai perkelti į naujai pastatytos koplyčios kriptą. Sofija savo vyrą pergyveno kone tris dešimtmečius (1837–1919) ir amžino poilsio atgulė šalia jo.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder