Meras Antanas Vinkus: Neringa žmogui svarbi visais metų laikais
Meras Antanas Vinkus: Neringa žmogui svarbi visais metų laikais

Šį rudenį Lietuvos pajūrio deimantas - Neringos miestas - švęs pirmąjį savo jubiliejų. Lapkričio pabaigoje vyks iškilmės Neringos įkūrimo 50-mečio proga.

Vos keletą mėnesių nuo šios kadencijos pradžios Neringos savivaldybei vadovaujantis meras Antanas Vinkus, rudenėjančioje Nidoje kalbėdamas su naujienų agentūra ELTA, prisipažino dirbti į šį kurortą sugrįžęs po daugiau nei 40 metų pertraukos. Tačiau visą laiką, kad ir būdamas toli nuo Nidos, kur kažkada pradėjo savo darbo biografiją kaip vietos ligoninės vyriausiasis gydytojas, mintimis buvo su ja. Ir atitrūkti nuo čia gyvenančių, Nidą lankančių žmonių rūpesčių niekada nemėgino.

- Kuo skiriasi Jūsų jaunystės Nida nuo šiandieninės ir kokį tikslą Jūs sau keliate užimdamas Neringos mero postą?

- Prabėgęs laikas neišvengiamai palieka gilų pėdsaką tiek aplinkoje, tiek žmonėse. Jaunystės Nida man buvo pirmoji darbo vieta, pirmasis specialisto prisilietimas prie žmogaus problemų ir sielos. Tai buvo jauno gydytojo rūpesčiai.

Dabar negalėčiau pasakyti, kad jaunystės ir šiandieninė Nida, o tiksliau, - Neringa, man širdyje yra skirtingos. Juolab kad per visus tuos metus aš nuo Neringos ir čia gyvenančių žmonių rūpesčių nebuvau atitrūkęs. Todėl ir esu čia, žmonės manimi patikėjo. Taip jau susiklostė mano gyvenimas, kad visada savo veikla tarnavau žmogui. Šiandien aš esu Neringos meras, ir pagrindinis mano tikslas - tinkamai atstovauti šiam kraštui.

- Kaip sekasi pateisinti žmonių lūkesčius, kai ne viskas nuo mero ar savivaldybės priklauso?

- Gal ir ne viskas nuo mero, tarybos ar savivaldybės administracijos priklauso, tačiau mes esame arčiausiai žmonių. Todėl turime padaryti viską ir dar šiek tiek daugiau, kad pateisintume bendruomenės lūkesčius. Jokios burtų lazdelės neturime, tik nuoširdžiu darbu, įsiklausymu, reikliai siekdami rezultato, galime pasiekti tai, ko žmonės iš mūsų tikisi, ką mes pažadėjome. O apie tai kaip sekasi, kokie rezultatai - dar per anksti kalbėti.

- Ar sudėtinga derinti gamtos, paveldo saugotojų interesus su vietos gyventojų, verslininkų aktyvumu bei siekiais kurti sau ir Neringai gerovę?

- Neringa pasaulio Paveldo sąraše įvardijama kaip kultūrinio kraštovaizdžio objektas, sukurtas gamtos ir žmogaus rankų. Tai - Jums atsakymas apie vietinių interesus. Tik čia per amžius gyvenusių žmonių rankoms ir sąmonei reikia dėkoti, kad šiandien lankytojai iš viso pasaulio gali matyti šį UNESCO saugomą objektą tokį.

Nemanau, kad gamtos ir paveldo saugotojai visumoje turi kokių nors kitokių interesų. Kartais konfliktai kyla, kai nesikalbama, kai atsiranda diktatas. Tiek vietiniai gyventojai (tarp kurių yra ir verslo žmonių), tiek į Neringą atvykę poilsiautojai labai gerai supranta, kas yra mūsų didžiausia vertybė, ir kaip nuo jos priklauso mūsų gerovė.
- Jūs esate pasisakęs prieš A. Sabonio poilsiavietės nugriovimą. Ar tos pačios nuomonės laikotės ir dabar, kai teismas paskelbė negailestingą verdiktą? Gal iš tiesų žmogus, kuris nusipelnė įamžinimo net Amerikoje, labai savo gimtinės nenuskriaus, tam tikra prasme įsiamžindamas ir Lietuvoje, tegul - ir per verslą?

- Jei kalbame apie vadinamąsias neteisėtas statybas su suderintais projektais ir leidimais, tai sakiau ir sakysiu, kad esu prieš bet kokį griovimą. Ir tikrai neapsiribosiu kieno nors nuosavybe. Teismų sprendimų taip pat nenorėčiau komentuoti. Panašu, kad mūsų minimi investuotojai išnaudos visas galimybes skųsti teismų sprendimus tarptautinėms instancijoms. Ir vargu ar sprendimai, susiję su statybomis Neringoje, ten bus įvertinti teigiamai.

Neringos savivaldybės prašymu, prie Vyriausybės yra sudaryta darbo grupė, kuri šiuo metu dar kartą nagrinėja konfliktą sukėlusią problemą. Neabejoju, jog A. Sabonis ir kiti investuotojai statė ne dėl įsiamžinimo, o todėl, kad tuomet buvo galimos būtent tokios investicijos.

- Gal galite iš savo kol kas trumpos vadovavimo Neringos miestui patirties pasakyti, kokių įstatymų ar kitų teisės aktų pataisų reikėtų šiam kurortui, kad jis galėtų išties harmoningai vystytis?

- Jūs savo klausimu dar kartą patvirtinate, kad kurortas yra išskirtinis ir kad jam reikia harmoningai vystytis. Vyriausybei per išvažiuojamąjį posėdį Neringoje mes pateikėme savo iniciatyvas. Šiuo metu labai intensyviai rengiame strateginius prioritetus, projektines užduotis, nes iš tiesų kyla įvairių klausimų. Tad siūlymų bei iniciatyvų tikrai dar bus.

- Ar Jums nėra gaila, kad menkų pajamų gavėjas iki Neringos atvažiuoti jau negali, kaip kažkada ankščiau, nes kainos, sutikite, kandžiojasi? Jei jau mano viena pažįstama, senokai ištekėjusi už Kanados piliečio psichologo, po šiemetinės viešnagės Lietuvoje pasakė: "Mums Nida - jau per brangi. Spėjau anksčiau ją parodyti vaikams, dabar jau kitur atostogas planuosime".

- Kiek žmonių - tiek nuomonių. Nors šiais metais geru oru vasara pajūrio nelepino, sezono metu Neringos kurortas buvo perpildytas. Kainas, kad ir kaip kartais to nenorėtume, nustato rinka: yra paklausa, bus ir pasiūla. Deja, poilsio Neringoje kaštų mes nereguliuojame. Tik įvažiavimo rinkliavą nustatome patys, ir ji, beje, nėra didelė.

- Ar žinot receptą, kaip Neringą paversti visus metus veikiančiu kurortu?

- Recepto nėra. Neringa yra nepaprastai graži ir žmogaus sveikatai reikšminga visais metų laikais. Mūsų tikslas - tai įrodyti kitiems, o norint pasiekti tikslą, reikia daug ir kantriai dirbti.

- Ko trūksta Nidai, kad ji taptų iš tiesų prabangiu kurortu?

- Mes visada pabrėžiame, kad Neringa yra ir turi išlikti reprezentaciniu kurortu. Ir nebūtinai jis turi būti prabangus. Viename interviu jau esu minėjęs, kad ilgainiui Neringoje turėtų atsirasti SPA centras, kuriame bus galima mėgautis jūros vandens procedūromis. Galbūt netrukus atsiras reabilitacijos centras, daugiau mažų viešbutėlių. Mes galime sukurti miestą, kuriuo galėsime dar labiau didžiuotis. Nekenkdami gamtai, nenusižengdami UNESCO reikalavimams.

- Ar dažnai Jums tenka pasinaudoti patirtimi, kurią sukaupėte per ilgus darbo metus diplomatinėje tarnyboje ir ar dažnai jaučiatės tikru Neringos gyventojų tiesiogiai išrinktu meru - miesto šeimininku? Gal Jūsų ar Druskininkų mero pavyzdžiu ir galima modeliuoti tiesioginių mero rinkimų reglamentą - aiškinant teises, galias, pareigas?

- Aš, kaip ir kiekvienas žmogus, vis panaudoju anksčiau sukauptą patirtį. Nesvarbu, ar ji įgyta diplomatinėje, ar kurioje kitoje mano tarnyboje Lietuvai. Nors mano reitingai, paaiškėję rinkimų metu, galėtų leisti jaustis žmonių tiesiogiai išrinktu meru. Tačiau mane, kaip ir kitų Lietuvos savivaldybių vadovus, meru išrinko savivaldybės taryba. Tačiau man be galo svarbu, kad kiekvienas mūsų bendruomenės narys jaustųsi Neringos šeimininku. Tik tada mes būsime stiprūs.

- Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Birutė Liutkutė.
Sidebar placeholder