Nidoje restauruojami evangelikų liuteronų maldos namai

Nidoje restauruojami evangelikų liuteronų maldos namai

Nidoje pastoliais apjuosta senoji bažnyčia – restauratoriai pradėjo tvarkyti 130 metų žmonėms tarnaujančius raudonplyčius evangelikų liuteronų maldos namus.

Neringiškiai jau seniai svajojo atnaujinti ant apžėlusios kopos dunksančios bažnyčios fasadą, tačiau savivaldybė dėl lėšų stokos vis atidėliojo rekonstrukcijos projektą. Valstybės saugoma kultūros paveldo vertybe pripažinti maldos namai per tą laiką dar labiau nušiuro.

Praūžus Antrajam pasauliniam karui ir Kuršių nerijos senbuviams išvykus į kitus kraštus, Nidos bažnyčia buvo apleista.

Sovietmečiu jos patalpose veikė istorijos muziejus. Ištuštėjusioje Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje buvo įkurdintas miniatiūrų muziejus. Lietuvai atgavus nepriklausomybę šimtamečiai maldos namai sugrąžinti tikintiesiems, atkurtos parapijos. Nidos ir Juodkrantės bažnyčiose neringiškiai ir svečiai meldžiasi ir klausosi simfoninės muzikos koncertų, poezijos, vasarą čia vyksta tradicinio Thomo Manno festivalio renginiai.

Neringos meras Darius Jasaitis prisiminė, kaip per festivalį Nidos bažnyčioje apsilankęs tuometis Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas net krūptelėjo, kai jam ir apsaugininkams po kojomis žnektelėjo nuo lubų nukritęs nemenkas tinklo gabalas: „Skandalo išvengėme, bet buvo nesmagu.“

Kuršių nerijos bažnyčios nebuvo nuniokotos taip, kaip kiti Mažosios Lietuvos evangelikų liuteronų maldos namai. 3 nuotr. Nidos bažnyčią mediniais pastoliais apkarstę restauratoriai jau kibo į darbą.

Nidos bažnyčios mūrus netgi bandyta restauruoti, tačiau kone visos tada pakeistos fasadų plytos ir puošybos elementai sutrupėjo, į vidų smelkiasi ir interjerą gadina drėgmė. Prieš keliolika metų pakeistas stogas, tačiau to, pasak D.Jasaičio, neužtenka: „Išlindo atgrubnagių statybininkų paliktas brokas – fasadų plytos eižėja, trūkinėja siūlės, skeldėja senieji mūrai. Būtina remontuoti pasenusius lietaus nuotekų įrenginius.“

Viltis atnaujinti Nidos bažnyčią švystelėjo po to, kai sukruto tenykštė evangelikų ir liuteronų parapija – tikintieji patys iš mirties taško išjudino maldos namų išorės tvarkybos darbų projektą.

Europos regioninės plėtros fondas pagal parapijos paraišką bažnyčios fasadų remontui skyrė daugiau kaip 93 tūkst. eurų, dar 16,4 tūkst. eurų iš savo biudžeto pridėjo Neringos savivaldybė.

Parapijos skelbtą konkursą laimėjusi statybų įmonė „Pamario restauratorius“ atnaujins visus keturis raudonplytės Nidos bažnyčios fasadus – bus pakeistos sutrupėjusios plytos ir čerpės. Istorinį statinį mediniais pastoliais apkarstę restauratoriai jau kibo į darbą – tvarko išorinius langų rėmus, užtaiso mūruose atsivėrusius plyšius, valo apnašas nuo pamatų akmenų.

Planuojama ateityje įrengti ir specialią įvažą, kad bažnyčia būtų lengviau pasiekiama neįgaliesiems, stačiais laiptais į kalną sunkiai užkopiantiems vyresnio amžiaus žmonėms

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder