Norėtų, kad tiltas per Akmeną turėtų vardą

Norėtų, kad tiltas per Akmeną turėtų vardą

Kretingos Žemaitės alėjos, arba A11 magistralinio kelio Palanga–Šiauliai, 1,4 kilometro rekonstrukciją vainikavo pastatytas naujas tiltas per Akmenos upę. Tačiau savo gimtajam miestui neabejingo Edmundo Vilucko įsitikinimu, trūksta dar vieno akcento – tiltas neturi pavadinimo.

Merui idėja patiko

Su šia idėja kretingiškis kreipėsi ne tik į „Pajūrio naujienų“ redakciją, bet pravėrė ir mero Antano Kalniaus duris.

„Ar kada nors matėte amerikiečių filmą „Elvis ir Niksonas“? – pokštavo pašnekovas. Ir papasakojo apie tai, kad 1970-aisiais Elvis Preslis prezidentą Richardą Niksoną Baltuosiuose rūmuose aplankė taip pat vedinas idėjos. „Tik įžymaus dainininko Preslio idėja buvo globalesnė – kovoti prieš narkomaniją. Kadangi aš žmogus paprastesnis, tai ir mano pasiūlymas buvo paprastesnis: išrinkti pavadinimą tiltui“, – pokštavo E. Viluckas. Jis pasidžiaugė, kad mintį meras priėmė palankiai.

Tiesą sakant, vieną pavadinimą Edmundas jau ir pats buvo sugalvojęs – norėjo, kad valstybės garbei Kretingoje būtų Šimtmečio tiltas. „Bet bėda ta, kad šį pavadinimą jau seniai „nukniaukė“ Jurbarkas, taip „pakrikštijęs“ ilgiausią – 494 m – Lietuvoje automobilių tiltą per Nemuną“, – sakė E. Viluckas.

Jo manymu, pavadinimą turėtų rinkti ne tik suaugusieji, bet ir jaunimas – Pranciškonų, Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijų, kitų rajone esančių ugdymo įstaigų kūrybingi moksleiviai, o nugalėtojų klasę Savivaldybė galėtų apdovanoti prizu – galbūt surengti malonią ekskursiją.

Sieja su senbuvių prisiminimais

Kodėl E. Viluckui tas tiltas toks svarbus?

„Užaugau netoli jo. Savanorių gatvė tarybiniais laikais Gegužės 1-osios gatve vadinosi, gyvenom prie vadinamosios kremlinės. Su broliais ir kiemo draugais per vasaros atostogas kone kasdien traukdavom į Akmeną žvejoti, maudytis. Buvo prestižo reikalas mums,16-mečiams ir 17-mečiams, nuo to tilto nušokti. Aš tiek drąsos neturėjau – prisibijojau aukščio“, – juokėsi jis.

Edmundas mena ir to tilto statybą 1963-aisiais, puikiai žino, kad upės senvagė tekėjo palei J. Basanavičiaus gatvę, o, statant tiltą, buvo išraustas kanalas, į kurį paskui paleistas vanduo.

Tiltams pavadinimai sugalvojami visoje Europoje – vieni primena istorinius įvykius, kiti – asmenybes. Pavyzdžiui, Kaune Aleksotą ir miesto centrą jungiančiam tiltui per Nemuną suteiktas Vytauto Didžiojo vardas, Vilijampolės rajoną ir miesto centrą jungiantis tiltas per Nerį pavadintas Petro Vileišio vardu, o štai tiltas per Nerį, pačių gyventojų vadintas Kleboniškio tiltu, oficialiai buvo „pakrikštytas“ jį stačiusio Alfonso Meškinio vardu. Bet E. Vilucko nuomone, statytojų vardais vadinti tiltus būtų galima nebent tokiais atvejais, kai jie patys į statybą ir investuoja.

Pilies tiltas Klaipėdoje atsirado todėl, kad jis ir yra Pilies gatvėje, Mokyklos tiltas – kad Mokyklos gatvėje, Biržos tilto pavadinimas primena biržos pastatą, kuris stovėjo šalia tilto Dangės krantinėje.

E. Vilucko žodžiais, parinkti objektų pavadinimai turėtų būti žaismingi, patrauklūs, taiklūs. „Anądien, važiuodamas į Palangą, pamačiau neįdomų pavadinimą „Palangos miesto savivaldybės baseinas“. Na, kas gi nežino, kad tas baseinas Palangoje – Palangos, o ne kokio Vilniaus ar Klaipėdos savivaldybės?“ – ironizavo pašnekovas.

Naujasis tiltas per Akmeną labiausiai jį džiugina dėl saugumo – senasis, daug metų tarnavęs, buvo avarinis ir jau kėlė grėsmę saugiam eismui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder